Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Obeliečiai piktinasi nebaudžiamais ramybės drumstėjais: „Ar mes turime atlikti policijos darbą?

Obelių seniūnijoje ketvirtadienio popietę prie apskrito stalo sėdo seniūnijos darbuotojai, vietos bendruomenės atstovai ir Rokiškio policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Jolita Baltrūnienė, susitikime diskutuota apie saugumą. Bendruomenės atstovai neslėpė apmaudo, kad jau „50 metų“ kalba apie tą patį – prie parduotuvės alkoholį vartojančius ir pinigų reikalaujančius asmenis, tačiau niekas nesikeičia. Policijos pareigūnė aiškino, kad be įrodymų negalima tiesiog čiupti žmogų už rankos ir pasodinti į kalėjimą. Galop nuspręsta susitikimą organizuoti „aukštesniu lygmeniu“ ir taip bandyti išspręsti problemą.

Fiksuoti ir laukti

Paliesta keletas klausimų: smurtautojai šeimose, apie kuriuos žino gyventojai, bet bijo kištis į kitų šeimų reikalus ir patys nukentėti, palaidi šunys, taškai, kuriuose padavinėjamos narkotinės medžiagos, išgertuvės parkelyje ir autobusų stotelėje.

Obelių bendruomenės pirmininkas Virginijus Pupelis, kalbėdamas apie įsisenėjusią problemą  tikino, kad pažeidžiantys viešąją tvarką asmenys yra nebaudžiami, o vietiniai žmonės jau nebesiskundžia, nes nusviro rankos. Pats pranešęs policijai apie išgėrinėjančius prie parduotuvės Vytauto gatvėje asmenis, sulaukęs siūlymo fiksuoti įvykį ir laukti. „Bet čia policijos darbas. Ar aš turiu stovėti prie parduotuvės ir laukti dvi-tris valandas? Kai atvažiuos policija, tų žmonių ten gal jau seniai nebebus“, – piktinosi bendruomenės pirmininkas.

Nei ners, nei vaidins

Nors „etatiniai“ sėdėtojai prie parduotuvių – dažno kaimo ar miestelio kolorito dalis, obelietis aiškino, kad problemą reikia spręsti nelaukiant baisesnių pasekmių.

Karštoje diskusijoje pozicijos aiškiai išsiskyrė. Bendruomenės pareigūnė sakė, kad žmonės, dėl kurių kilo ši diskusija, irgi yra miestelio visuomenės dalis ir pati bendruomenė galėtų labiau pasirūpinti jais, įtraukti į veiklas.

Atrodo, kad obeliečiams šakėmis būtų lengviau susutabdyti įsibėgėjusį traukinį, nei įgyvendinti šį pasiūlymą.  „Beviltiška. Nei tie žmonės ners vašeliu, nei šoks, dainuos ar vaidins“, – į siūlymą reagavo seniūnės pavaduotoja Aldona Žėkienė.

Adresai žinomi 

Pasak J. Baltrūnienės, 2023 m. sudarytas situacijų prevencinis planas, į kurį įtrauktos Rokiškio rajono vietos, atrinktos pagal pranešimų skaičių, gyventojų nusiskundimus. Pernai „Aibės“ parduotuvės adresas su prieigomis buvo įtrauktas į tą planą. Patruliuojantys pareigūnai pravažiuodavo, pažiūrėdavo. Gauti 3 pranešimai, vienas iš jų, kai į parduotuvę įvažiavo neblaivus vyras su dviračiu. Daugiau policijos pareigūnų dėmesio sulaukia ir Dirbtuvių gatvėje esanti parduotuvė, šalia kurios būriuojasi jaunimas, perka cigaretes.

Pasigedo konkrečių veiksmų

Tęsdamas temą apie ramybės drumstėjus, V. Pupelis sakė, kad 5–6  valkataujantys žmonės nuolat prašo ir reikalauja išmaldos. Pareigūnė sakė, kad  konkrečių pranešimų dėl to negauta, o abstraktūs kaltinimai nėra pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą. Be to, kiekvienas žmogus turi teisę gintis, taigi reikalingi įrodymai. „Mes giname skirtingas pozicijas. Jūs sakote, kad labai gerai dirbate, o mes čia gyvename ir tikrai jaučiamės nesaugiai. Galiu kas antrą dieną atsiųsti nuotraukų, ar bus kažkokia reakcija?“, – konkrečių veiksmų pasigedo bendruomenės pirmininkas.

Rišo prie stulpo

Jis priminė atvejį, kai parduotuvėje neblaivus pilietis švaistėsi peiliu ir tikino, kad nesaugios jaučiasi ir pardavėjos. „Ar jūs neįžvelgiate, kad tai yra nusikaltimas? Ir tai ne vienkartinis atvejis. Tas žmogus ir toliau daro tą patį. Jis toliau turi švaistytis, kol kažką nudurs? Pranešiau seniūnei, kad mano anūkas, kuriam 8 metai, su mama bijo eiti parduotuvę. Jeigu jis nuo mažens jaučiasi nesaugus, kaip toliau gali augti?“, – klausimus žėrė V. Pupelis. Tiesa, vietos gyventojai yra bandę ir patys sudrausminti agresyviai besielgiančius girtuoklius, prieš keletą mėnesių vieną iš jų yra pririšę diržu prie stulpo miestelio vidury. Buvo atrastas efektyvus būdas atsikratyti nepageidaujamų svečių parduotuvės prieigose – girtaujančių pamėgta „ložė“ nutepta ilgai džiūstančiais dažais.

Reikia įrodymų

Obelių seniūnė Jūratė Šinkūnienė taip pat domėjosi, kaip turi atrodyti pranešimas, kad būtų sureaguota. J. Baltrūnienė sakė, kad pastebėjus pažeidimus, reikėtų skambinti 112, bendruomenės nariams siūlė užfiksuoti – nufilmuoti ar nufotografuoti pažeidinėjančius viešąją tvarką, kad būtų įrodymas. Anot pareigūnės, į visus skambučius reaguojama, reagavimo laikas, priklauso nuo to, kokio lygio – A, B, C ar D lygio pranešimas užregistruotas, skambinusiajam nebūtina laukti vietoje.

Anksčiau neblaivūs asmenys būdavo vežami į blaivyklą, pabuvoję ten 3 kartus, būdavo priverstinai gydomi nuo alkoholio, dabar to nebėra. Vienas iš miestelio ramybės drumstėjų 300 dienų per metus iš 365 praleisdavo areštinėje Pramonės 9 A. Beveik ten gyveno. Rokiškyje nebelikus areštinės, liko tik socialinis darbas. „Jūs gal nelaimingi, kad Obeliuose yra socialinės įstaigos, bet ten gyvena žmonės, jų tvoromis neuždarysi. Jie pabūna pusę metų ir išeina. Gyventojai rašė ir į savivaldybę, kad padėtų minėtam asmeniui, tačiau jam socialinio būsto nereikia, jis gauna pensiją. Šių žmonių nėra kur padėti“, – apie situaciją kalbėjo J. Baltrūnienė.

Siūlė spręsti bendruomenei

Užfiksuoti gėrimo viešoje vietoje ar išmaldos prašymo momentą sunku. Obeliečiai sakė nenorintys dirbti policininkų darbo ir siūlė patiems pareigūnams pabandyti patruliuoti neuniformuotiems ir įsitikinti tuo, kas vyksta. Bendruomenės atstovas Romas Kundelis nesutiko su tuo, kad viskas turi būti verčiama ant pareigūnų pečių. „Ar mes turime policijos rėmėjų? Tokia bendruomenė ir esame, šioje vietoje truputį patižę. Nevarykim visko į vienus vartus. Yra šeimos, gatvės, miestelio bendruomenė. Mes, kaip bendruomenės atstovai, ir turime spręsti tas problemas, ne tik pareigūnas“, – kalbėjo R. Kundelis. 

Padėtų vaizdo kamera

Obeliečiai pastebėjo, kad problemų tiek nebuvo, kol Obeliuose nebuvo socialinių namų ir siūlė išeitį – jeigu suvežama tiek ne itin geros reputacijos žmonių, turi būti daugiau ir policijos dėmesio, galbūt budintis vietinis pareigūnas. Vaizdo stebėjimo kameros įrengimas šalia parduotuvės irgi pagerintų reikalus, o bendruomenės nariams patiems nereikėtų filmuoti išgėrinėjančių žmonių ir klausytis įžeidinėjimų bei grasinimų. Obeliuose vaizdas stebimas prie žiedo, „Žaliosios“, muziejaus,  dar keliose viešose vietose, tačiau teritorija parke, prie autobusų stotelės lieka nematomos.

V. Pupelis prašė organizuoti susitikimą su policijos viršininku, savivaldybės atstovais ir parduotuvės savininku, kad būtų galima aptarti konkrečius veiksmus ir priimti sprendimus.

Kitos bėdos

Susitikime taip pat domėtasi, ar Obelių gimnazijoje buvo patikrinimų dėl narkotikų. Pasak J.  Baltrūnienės, pagal prevencinę programą buvo nupirkti testai, lapkričio pradžioje Visuomenės sveikatos biuras darė aplinkos tyrimą. Patikrinta 7 rajono mokyklos, visų aplinkoje rasta narkotikų pėdsakų. Šiemet taip pat bus vykdomos prevencinės priemonės savivaldybės lygiu.

Aptarti klausimai dėl prekybos svaiginančiomis medžiagomis taškų, kuriuos gerai žino vietiniai, bet niekaip „nesuranda“ policija, kalbėta apie smurtautojus šeimose. Aleksandravėlės gyventoja skundėsi neramiais penktadienio vakarais ir miestelyje chuliganiškai važinėjančiais automobilių vairuotojais. Prisiminta palaidų šunų, kurie, anot savininkų „niekam nekanda“, lankstančių po svetimus kiemus, gąsdinančių vaikus ir suaugusius, problema.

Rekomenduojami video