Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuo vagišių neapsaugotas nė vienas

Metų pradžioje, dar vasarį, Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas pasidžiaugė, kad pernai šalyje net 25 procentais sumažėjo vagysčių. „Tik kyla klausimas, ką tiksliai rodo šis skaičius – ar žmonių netikėjimą, kad pareigūnai ištirs vagystes, ir dėl to į juos nebesikreipiama, ar tai labai žymus nusikalstamumo mažėjimas, kuriuo reikėtų girtis? Jei tai pirmasis atvejis, tuomet kyla grėsmė dėl galimo nebaudžiamumo jausmo didėjimo“, – tąkart atkreipė dėmesį ministras.

Vagysčių mažėja?

Peržvelgus šių metų statistiką, iki rugpjūčio 1-osios dienos užregistruota beveik 9000 vagysčių (LR BK 178 str.) – 2600 mažiau nei per pernai tokį patį laikotarpį. Beveik 1000 atvejų užfiksuota, kai buvo vagiami daiktai, palikti automobiliuose, antra tiek – iš parduotuvių ar kitų prekybos vietų, daugiau nei 1000 kartų buvo įsibrauta į gyvenamąsias patalpas, na o didžioji dauguma šių nusikalstamų veikų įvykdyta tiesiog gatvėje.

Kiekvienas didesnis miestas turi savo „juodąjį“ rajoną, kuriame išties nesaugu. Nesaugu ne tik naktį, bet ir dieną. Štai sostinėje, nors pareigūnai pastebi pokyčius – atvirų nusikaltimų mažėja Naujininkuose, rimsta Vilniaus centras, užtat didėja nusikalstamumas Šeškinėje. Šioje miesto dalyje esanti Ozo gatvė pernai skambėjo kaip viena nesaugiausių – čia nuolat buvo užpuolami, apiplėšiami praeiviai, siautėjo kišenvagiai. Iki šiol nepatariama palikti automobilių ir vertingų daiktų juose Kalvarijų ir Žirmūnų gatvėse bei Savanorių prospekte.

Anot Šiaulių miesto policijos, daugiausiai nusikaltimų bei nusikalstamų veikų – plėšimų, kišenvagysčių, automobilių vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų – užregistruojama centrinėje miesto dalyje. Tačiau šio miesto nusikaltimų statistiką lenkia Vilnius, Kaunas, Klaipėda ir Panevėžys.

Taikinys – rankinės

Iliustracijai pateiksime keletą per vieną savaitę užfiksuotų nusikaltimų. Klaipėdoje, miesto parke, šalia Herkaus Manto gatvės vaikštinėjo ir šnekučiavosi dvi klaipėdietės (70 m.). Moterims einant taku ant suolo sėdėjęs vyriškis, pasak nukentėjusiosios, apie 60 metų amžiaus, ėmė šaukti, kad jos duotų pinigų. Kadangi klaipėdietės nekreipė dėmesio ir nuėjo tolyn, tai vyriškis jas pasivijo dviračiu ir ėmė grasinti, pareikalavo atiduoti daiktus. Moterys geruoju atiduoti savo daiktų nesutiko, tai vyras vienai pensininkei, prie kaklo prirėmęs peilį, bandė rankinę nuplėšti. Kai užpultoji nepasidavė, plėšikas nupjovė rankinės rankeną, nuo moters rankų nuplėšė laikrodį, nuo kaklo – sidabrinę grandinėlę. Rankinės turinį išpurtęs ant žemės ir pagriebęs piniginę bei mobilųjį telefoną ,,Samsung“, dar trenkė moteriai kumščiu į veidą ir nuvažiavo. Visa tai įvyko apie 17 valandą, padaryta maždaug 325 eurų turtinė žala.

Tą pačią dieną, tik apie 9 valandą vakaro, uostamiestyje užfiksuotas dar vienos moters (35 m.) užpuolimas. Užpultoji pareigūnams pranešė, kad ją Aušros gatvėje, prie pastato iš už nugaros užpuolė vyriškis, kuris išplėšė jai iš rankų rankinę, kurioje buvo mobilusis telefonas Iphone X, namų raktai ir apie 10 eurų grynais. Moteriai padaryta žala siekia 1060 eurų.

Na, o Vilkaviškio rajone Ramoniškių kaime apiplėšimas, matyt, buvo suplanuotas. Apie vidurnaktį į namus grįžtančius vyrą (60 m.) ir moterį (29 m.), beje, prie pat namų, užpuolė trys kaukėti vyrai. Papurškę į akis ašarinių dujų nepažįstamieji iš vyro pagrobė rankinę, kurioje buvo 30 000 eurų.

Dar viena akiplėšiška vagystė vidury baltos dienos įvykdyta Jonavoje. Į vieną P. Vaičiūno gatvėje esantį butą atėjo nepažįstamas vyriškis, kuris melagingai prisistatė vandens skaitiklių tikrintoju. Bute buvo tik nepilnametis šeimininkų sūnus (17 m.). „Skaitiklių meistras“ vaikinuką sumušė, surišo, grasino peiliu ir reikalavo pasakyti, kur padėti vertingi daiktai. Iš buto pagrobta 2000 eurų, dvi auksinės grandinėlės, auksiniai auskarai bei 10 butelių įvairių alkoholinių gėrimų.

Panevėžyje, Klaipėdos gatvėje, buvo užpulta moteris (51 m.). Iš nugaros pribėgęs vyras pagrobė jos rankinę, kurioje buvo piniginė, banko bei įvairios nuolaidų kortelės, 85 eurai, mobiliojo ryšio telefonas, įvairūs asmeniniai daiktai. Nuostolis – 318 eurų. Tą pačią dieną nuo ilgapirščių nukentėjo ir dar viena panevėžietė (31 m.). Moteris pranešė, kad kambaryje pasigedo papuošalų, kvepalų, laikrodžių, mobiliojo ryšio telefono, planšetinio kompiuterio, 200 eurų, asmens dokumentų, banko kortelės, nešiojamos garso kolonėlės. Nuostolis – 1169 eurai. Policija įtariamuosius surado – tai 4 jauni vyrai ir Panevėžio ir rajono. Visais atvejais pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Dalis žmonių nesikreiptų

Ko gero, ministro abejonės dėl nusikalstamumo mažėjimo pagrįstos. Net ir Policijos departamento pateiktoje statistikoje galima matyti, jog išaiškinama, geriausiu atveju, tik kas antra vagystė ar užpuolimas gatvėje. O „Akistatos“ kalbinti žmonės tvirtino, kad, jei „atėmė tik pinigus ir nesužalojo, tai kreiptis į policiją – bergždžias reikalas“. „Manau, kad nebūtų jokios naudos, – tvirtino gatvėje prieš pusmetį užpulta Jolanta. – Laimė, kad atėmė tik rankinę su keliais eurais. Aš net apibūdinti to vagies nesugebėčiau – viskas įvyko akimirksniu“.

Tačiau ne visada vagys elgiasi taip „galantiškai“ – kartais aukos nukenčia gan stipriai. Štai neseniai Vilniaus apygardos teismas išnagrinėjo bylą, kurioje sostinės gyventojas Arvydas Mastavičius (24 m.) buvo pripažintas kaltu padaręs nusikaltimus pagal LR BK 135 str. 2 d. 9 p. (sunkus sveikatos sutrikdymas dėl savanaudiškų paskatų) ir LR BK 180 str. 1 d. (plėšimas). Už šiuos nusikaltimus jam paskirta subendrinta 3 metų laisvės atėmimo bausmė. Tačiau teismas įvertino, kad A. Mastavičius nusikalto būdamas recidyvistu (jaunuolis teisiamas jau 4 kartą), turėdamas neišnykusį teistumą už ankstesnius tyčinius sunkų ir apysunkį nusikaltimus (LR BK 149 str. 1 d. – išžaginimas – ir LR BK 145 str. 2 d. – grasinimas nužudyti), tad už grotų jį pasiuntė 6 metams.

Patenkintas ir nukentėjusiosios civilinis ieškinys – A. Mastavičius moteriai privalės sumokėti 5000 eurų neturtinei ir 67 eurus turtinei žaloms atlyginti. Jam taip pat teks atlyginti ir Vilniaus  teritorinei ligonių kasai – už nukentėjusiosios gydymą sumokėti 2996,48 euro.

Užpuolė laiptinėje

Vilnietė pensininkė Joana P. nukentėjo pernai rugpjūčio 31-ąją apie 9 valandą ryto, kai grįžo į savo butą D. Gerbutavičiaus gatvėje. Moteris teisme pasakojo, kad ji net neįtarė, jog jaunuolis, kartu su ja įėjęs į laiptinę, puls jos plėšti. „Staiga pajutau, kad kažkas smarkiai trūktelėjo rankinę ir tuo pačiu mane pastūmė, – prisiminė Joana P. – Aš nugriuvau ant laiptų ir, ko gero, trumpam netekau sąmonės. Pasikelti negalėjau – lūžo šnaunikaulis, o rankinę nusinešė užpuolikas“.

Teismui pateiktoje Valstybinės teismo medicinos tarnybos Vilniaus skyriaus specialisto išvadoje nurodyta, jog Joanai P. buvo nustatytas sunkus sveikatos sutrikdymas.

Užpuoliką policijos pareigūnai išaiškino per trejetą savaičių – mat šio vyro duomenys jau buvo policijos duomenų bazėje. A. Mastavičius teisme kaltu prisipažino. Jaunuolis sakė, jog tuo metu labai reikėję pinigų, tad nutaręs atimti iš senyvo amžiaus moteriškės rankinę. „Kadangi moteris priešinosi, tai rankinę išplėšiau ir nubėgau, – aiškino teisme plėšikas. – Tikrai nemačiau, kaip ji nugriuvo. Perbėgęs keletą kiemų, rankinę išmečiau, o piniginėje radau 20 eurų, kuriuos išleidau savo reikmėms“.

Nepataisomas vagišius

Beje, liepos pabaigoje A. Mastavičiui buvo paskelbtas ir dar vienas nuosprendis. Šį kartą jo „žygius“, nagrinėjo Vilniaus miesto apylinkės teismas.

Ikiteisminio tyrimo metu, – o teisme įrodyta – buvo nustatyta, jog pernai rugpjūtį A. Mastavičius kartu su savo sėbru Justu Šabanu prie laiptinės V. Maciulevičiaus gatvėje užpuolė ir sumušė iš baro išėjusį vyrą – pavogė jo mobilųjį telefoną ir rankinį laikrodį. Po poros dienų apvogė net savo brolį – planšetinį šio kompiuterį užstatė lombarde.

Rugsėjo 5-ąją, vidurdienį, D. Gerbutavičiaus gatvėje jis užpuolė moterį. Nors ši ir šaukė, kad rankinėje nėra pinigų, vagišius vis tiek ją pasičiupo. Nieko vertinga neradęs, nušveitė grobį į krūmus.

Po kelių dienų, lėbaudamas viename bare L. Asanavičiūtės gatvėje, nuo gretimo staliuko nugvelbė svetimą mobilųjį telefoną su dėklu, kuriame buvo dar ir asmens dokumentai bei 300 eurų grynaisiais.

Dar vyrukas buvo apkaltintas, kad grasino papjauti savo motiną, iškeikė ją bjauriais žodžiais. Va tuomet A. Mastavičius buvo sulaikytas, jam skirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendžiu nepataisomam vagišiui skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė, nustatant ją atlikti atviroje kolonijoje. Kiek ir kur A. Mastavičiui teks kalėti iš viso, dar spręs teismas.

Jo draugužis J. Šabanas buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes jis susitaikė su nukentėjusiuoju. Jaunuoliui skirta baudžiamojo poveikio priemonė – per 10 mėnesių nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą jis privalės sumokėti 25 MGL, t. y. 941,50 eurų dydžio įmoką.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

 

Rekomenduojami video