Lietuvoje minima Pyragų diena „Vikonda grupės“ įmonių kolektyvus sutelkė prasmingus pokyčius kuriančiai bendrystei. Savo rankomis iškeptais ir ypatingais ingredientais – nuoširdžiu palaikymu, meile bei viltimi – dosniai pagardintais kepiniais darbuotojai vaišino kolegas ir drauge rinko lėšas kilniam tikslui – šiemet veiklą pradėjusiai šeimų asociacijai „IRVIDORA“, kuri Kėdainiuose jau spėjo tapti užuovėja šeimoms, auginančioms vaikus su negalia ar autizmo spektro sutrikimu.
Pyragai, kvepiantys gerumu
„Jau penktus metus Pyragų dieną švenčiame kaip Gerumo dieną, – pasidžiaugė „Vikonda grupės“ personalo direktorė Alina Leonavičienė. – Įmonėse puoselėjame mums visiems itin svarbią šeimyniškumo vertybę ir tikime, kad rūpinimasis kitais pirmiausia prasideda nuo tų, kurie yra arčiausiai mūsų – nuo savo kolegų ir Kėdainių bendruomenės.
Šiais metais nutarėme paremti šeimų asociaciją „IRVIDORA“, kuriai rūpi jautri, ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje vis aktualesne tampanti tema – įvairiapusė pagalba raidos sutrikimų bei autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams ir juos auginančioms šeimoms.
Šie vaikai patiria daug iššūkių bandydami integruotis į visuomenę, – dėmesį atkreipė pašnekovė. – Mūsų įmonių bendruomenė supranta, kaip svarbu prisidėti, kad šiuos vaikus globojanti ir jiems pagalbą teikianti organizacija galėtų veikti efektyviau.
Mus sužavėjo jaunos asociacijos aktyvumas, narių atsidavimas ir veržlus svarbių pokyčių siekis. Šiuo metu jie ieško lėšų, kad galėtų įsigyti masažinę kapsulę – specialų krėslą, kuris prisilietimams itin jautriems ar netgi jų netoleruojantiems vaikams gali pakeisti raidai labai reikšmingą kineziterapeuto pagalbą, neretai šeimoms tampančią ir dideliu finansiniu iššūkiu. Asociacija, turėdama šią masažinę kapsulę, vaikams galėtų pasiūlyti nuolatinę nemokamą terapiją ir taip palengvinti šeimų kasdienybę.
Mes, „Vikonda grupės“ komanda, džiaugiamės, kad mūsų surinktos lėšos taps svariu pirmuoju žingsniu asociacijai siekiant šio tikslo.“
Žvelgia plačiau
Šių metų vasarį veiklą pradėjusią šeimų asociaciją „IRVIDORA“ įkūrė keturios veiklios moterys – dvi mamos ir dvi pedagogės.
„Vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų, labai sunku integruotis į visuomenę, o visuomenei – juos priimti. Neretai šie vaikai pasižymi ypatingais talentais, tačiau jiems taip pat būtina nuolatinė ir sisteminė specialistų priežiūra, – dalijasi viena iš asociacijos įkūrėjų socialinė pedagogė Vilma Pilkienė. – Mūsų asociacija vienija ne tik autizmo spektro ar raidos sutrikimus turinčius vaikus bei jų šeimas, tačiau ir jokių negalių neturinčius vaikus auginančias šeimas, nes yra tėvų, kurie nori, kad jų atžalos pažintų ir mokėtų priimti skirtingus mūsų visuomenės vaikus, gebėtų su jais bendrauti. Tai ypač svarbu dabar – kai bendrojo ugdymo mokyklose pradėtas plėtoti įtraukusis ugdymas, dalies tėvų sutiktas priešiškai.“
Asociacija džiaugiasi netrukus bendruomenės gretas papildysiančiais savanoriais. Tai Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos vienuoliktokai, kurie specialiųjų poreikių turintiems asociacijos šeimų vaikams padės ruošti namų darbus.
Geroji patirtis
V. Pilkienė dalijasi gerąja patirtimi ir pateikia įkvepiantį pavyzdį, įrodantį, koks reikšmingas yra skirtingus gebėjimus turinčių vaikų ugdymas kartu: „Mūsų asociacijoje yra šešiametė mergaitė. Jos artimajam diagnozuotas Aspergerio sindromas, todėl mergaitė žino, kaip elgtis susiklosčius iššūkių keliančiai situacijai. Kartą darželyje taip nutiko vienam raidos sutrikimų turinčiam vaikui – kiti grupės draugai išsigando, o ji nesutriko ir visiems paaiškino, kaip reikia reaguoti, ką daryti bei kaip padėti.
Akivaizdu, kad skirtingų poreikių turinčių vaikų ugdymas kartu – labai svarbus mūsų visuomenei, kol kas išties stokojančiai tolerancijos ir supratimo. Negalime atskirti specialiųjų poreikių turinčių vaikų, nes jie yra mūsų visuomenės dalis ir mes turime gebėti gyventi vieni šalia kitų.
Jeigu aplinka supratinga ir palaikanti, autizmo spektro sutrikimą turintys žmonės išties gali prisitaikyti visuomenėje. Pažįstu Vilniuje gyvenantį autizmo spektro sutrikimą turintį vyrą, kuris sėkmingai dirba prestižinėje įmonėje. Kolektyvas jį priima tolerantiškai. Mažesniuose miestuose taip pat turėtume eiti šiuo keliu.“
Palaikymas ir pagalba
Šiuo metu į asociacijos „IRVIDORA“ veiklą įsiliejusios 14 šeimų – daugiau kaip 40 narių. Asociacija siekia vaikams ir šeimoms teikti reikiamą terapinę pagalbą, būti emociniu ramsčiu ir drauge kurti pokyčius mūsų visuomenėje.
„Šeimos, kurios ką tik išgirdo vaiko diagnozę, neretai paliekamos vienos nežinioje. Šiuo etapu psichologo pagalba tėvams būtina. Mes geranoriški ir mūsų mamos mielai pasidalins savo patirtimi, patars, į kokią įstaigą kreiptis, ką toliau daryti. Kai kurių šeimų istorijos nuteikia labai pozityviai – jų vaikai buvo itin gražiai priimti mokykloje ir dabar sėkmingai mokosi jau gimnazijoje.
Taigi mūsų bendruomenė išties stipri ir gali pagelbėti“, – sako V. Pilkienė.
Brangus pirkinys
Asociacija „IRVIDORA“ stengiasi sutelkti geros valios žmones ir surinkti daugiau kaip 5 000 eurų, kad svarbi bendruomenės svajonė – įsigyti masažinį krėslą – taptų tikrove.
„Šis krėslas mums tinkamas ir nepaprastai reikalingas, tačiau labai brangus, todėl prašome pagalbos, kad galėtume jį įsigyti, – paaiškina V. Pilkienė. – Turime vaikų, kurie ypač jautrūs prisilietimams, todėl kineziterapeutui su jais dirbti sudėtinga.
Turime labai aukšto intelekto mergaitę. Jai diagnozuotas Aspergerio sindromas. Net mama negali dukros apkabinti – jai nepatinka prisilietimai. Kita mergaitė turi ne tik autizmą, bet šalia ir šizofreniją. Ji taip pat labai jautri prisilietimams.
Šie vaikai nėra fiziškai stiprūs, todėl būtina kineziterapija, kad stiprintume jų raumenų ir kaulų sistemą. Masažinis krėslas atstotų kineziterapeuto paslaugas, o dar jis turi ir antistresinę programą, kuri taip pat labai reikalinga mūsų jautriems vaikams.“
Didelės išlaidos
Autizmo spektro ir raidos sutrikimų turintiems vaikams reikalinga nuosekli ir nepertraukiama įvairių specialistų pagalba. Kaip paaiškina V. Pilkienė, vaikams iki 7-erių metų dusyk per metus valstybė skiria nemokamų specialistų konsultacijų, o vyresniems vėliau kompensuojamas tik trijų savaičių vizitas į sanatoriją kartą per metus. Taigi mokyklinio amžiaus vaikams belieka privati specialistų pagalba, kuri šeimai tampa nemenka finansine našta.
„Norint pasiekti rezultatų, vaikui reikia nuolatinės kompleksinės specialistų pagalbos: kineziterapeuto, logopedo, psichologo bei kitų specialistų. Ir ne po kartą per mėnesį, o daugiau. Viena konsultacija kainuoja apie 25 eurus. Suma šeimai susidaro išties didelė.
Turėjome vaiką, kuris dėl raidos sutrikimų iki 5-erių metų nekalbėjo. Tėvai ieškojo pagalbos pas įvairius specialistus. Kartą kineziterapeutas vaikui pradėjo daryti specialius galvos masažus. Negalėjau patikėti, kai išgirdau šį vaiką kalbantį. O dabar jis ir eilėraščius deklamuoja, ir dainuoja. Nuostabu.“
Pasak V. Pilkienės, Kėdainiuose yra daugiau kaip 200 vaikų, kuriems diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas.
Gamina ir parduoda muilą
Asociacijos bendruomenė surinkti lėšų bando ir pardavinėdama savos gamybos muilą.
„Patys gaminame agurkinį muilą ir juo prekiaujame. Viena Vilniaus įmonė užsisakė net 150 muiliukų, – pasidžiaugė V. Pilkienė. – Šiais muiliukais Kėdainiuose mums padeda prekiauti kelios mažos parduotuvėlės. Taip pat jų įsigyti galima tiesiogiai susisiekus su mūsų asociacija.“