Lėktuvai, autobusai, traukiniai, automobiliai, dviračiai, laivai – kokia transporto priemone keliauti mėgstate Jūs? O ar žinote, jog vis daugiau žmonių, kurie siekia gyventi tvariau ir ekologiškiau, renkasi ir aplinkai draugiškesnes keliones? Tai puikiai apibūdina sąvoka „ekoturizmas“ – turizmo šaka, orientuota į ekologiją.
Visų pirma, reikėtų žinoti, jog ekoturizmas, tai toli gražu nėra tik transporto pasirinkimas. Net, jeigu renkatės kelionę automobiliu ar autobusu, Jūs galite kitokiais būdais saugoti gamtą. Tai ypač svarbu šiais laikais, kuomet oro ir gamtos užterštumas yra didžiulis, o visuomenėje vyrauja stiprus vartotojiškumas. Tvaresnės ir aplinkai draugiškesnės kelionės, tai daug įvairių sprendimų, kuriuos priimame kasdien. Arba kitaip – tvaresnis keliavimo būdas.
1. Tikroji, žmogaus nepaliesta gamta
Taip vadinami „žaliojo turizmo maršrutai“ siūlo puikią galimybę pamatyti įvairias gamtos oazes, kurios buvo minimaliai paliestos. Tai gali būtinacionaliniai parkai, gamtos rezervatai, autentiški kaimai – puikus būdas pamatyti tai, kas tikra ir nepatobulinta žmogaus.
2. Ekologiški viešbučiai ir apgyvendinimo įstaigos
Naujausios tendencijos kelionių industrijoje rodo, kad vis daugiau žmonių renkasi ekologiškas apgyvendinimo įstaigas. Tokie viešbučiai dažnai naudoja energijos taupymo technologijas, itin sąžiningai rūšiuoja, prisideda prie tvarumo skatinimo ir t.t. Taip pat dažniau organizuoja paskaitas apie tvarumą, su šia tema susijusius žygius, maršrutus ir pan.
3. Tvaraus transporto variantai
Nors su dviračių neapkeliausime viso pasaulio, tačiau naudoti tvaresnį transportą pačioje kelionėje – tikrai įmanoma. Rinkdamiesi viešąjį transportą, dviratį ar tiesiog kojas, mes ne tik saugome gamta, bet ir galime artimiau susipažinti su vietiniu gyvenimu ir kultūra. Keliaudami automobiliu tikrai nepamatysime tiek, kiek pabuvę viešajame transporte, kuriame vietiniai gyventojai gyvena savo įprastą gyvenimą. Čia galima net pažinti jų mentalitetą, pastebėti įpročius, kultūros dalykus. Na, o vaikščiodami pėsčiomis, mes dar labiau priartėjame prie vietos gyventojų kultūros pažinimo. Tiesa, reikėtų nepamiršti, jog toks būdas pigiausias, tačiau sveikatai turi daugiausiai naudos.
4. Vietinių prekių ir maisto produktų pirkimas
Pirkdami vietinių žmonių gamintas ir parduodamas prekes bei maistą, keliautojai ne tik remia vietos ekonomiką, bet ir sumažina aplinkos išteklių naudojimą. Be to, tai suteikia galimybę atrasti vietinę virtuvę ir kultūrą. Juk būdami Italijoje, vargu, ar ieškosime cepelinų, tiesa? Taip pat reikėtų nepamiršti apie nereikalingą prabangą, kuomet su gera nuotaika ateina ir noras prisipirkti visko, ką mato akys – verčiau pagalvokime apie tai, ar tikrai mums reikia tiek daiktų ar maisto produktų. Padėkos ne tik gamta, skrandis, bet ir piniginė.
5. Tvarumas kasdienybėje
Keliaudami nepamirškite vengti vienkartinių indų, plastikinių buteliukų, maišelių ir t.t. Šiais laikais visą tai galima lengvai pakeisti tvariais sprendimais. Pagarba vietinei kultūrai ir tradicijoms – taip pat svarbu. Tai gali būti elgesio, aprangos ar kitos taisyklės. Sąmoningai siekdami gero tikslo, nepastebimai pakeisime savo elgesį ir keliavimo būdą.
Ekoturizmas – lengva ir maloni užduotis
Tai tik dalis pavyzdžių, kurie įrodo, jog ekologiškos kelionės ne tik egzistuoja, bet ir nėra labai sudėtingai įgyvendinamos. Svarbu suprasti patį tikslą ir įvairiais būdais siekti jį įgyvendinti. Taip, kad gamtai būtų geriau, taip, kad būtų švariau, taip, kad būtų taupiau. Ir nemaža dalis keliautojų nustemba, jog ekologiškos kelionės atveria duris į dar įdomesnį turizmą.
Ekologiškos kelionės yra daugiau nei tiesiog būdas keliauti tvariau.Tai galimybė prisidėti prie aplinkos išsaugojimo ir remti tvarų turizmą. Kiekvienas gali prisidėti prie šio proceso, pasirinkdamas ekologiškas alternatyvas.