Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kėdainiai šildymo sezono dar nepradeda

Po truputį vėstant orams ir įsivyraujant vėsesniam rudeniui, pradedama svarstyti ir apie šildymo sezono pradžią. Viena pirmųjų šalyje Trakų rajono savivaldybė jau skelbia nuo rugsėjo 28 d. įjungusi šildymą visuose Trakų rajono daugiabučiuose namuose ir įstaigose. Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius sako, kad artimiausiomis dienomis šildymas Kėdainiuose dar nebus jungiamas ir nereikės sukti galvos, kaip apmokėti gerokai išaugusias sąskaitas.

Kada pradėti šildytis, gali nuspręsti ir patys gyventojai

„Šią savaitę tikrai neplanuojame, o kitą – žiūrėsime pagal orus. Tikslios datos niekada iš anksto nenustatome. Žiūrime, kokia trijų dienų oro temperatūra ir kokia laukia perspektyvoje“, – paaiškino savivaldybės administracijos direktorius.

Jo teigimu, kaip ir visuomet, šildymas bus pradėtas nuo įstaigų, o tik paskui daugiabučiuose namuose.

„Ligoninė tikėtina, jau įjungė šildymą, nes ji turi savo katilinę ir jai nereikia su niekuo tartis ar laukti savivaldybės sprendimo. Gyventojai taip pat, kadangi patys moka už šildymą, jeigu nuspręstų, kad nori šildytis, tikrai gali jį įsijungti.

Savivaldybės įsakymas dėl šildymo pradžios ar pabaigos būna tik tam, kad paskui nebūtų kažkokių interpretacijų. Tačiau namo gyventojai gali organizuoti susirinkimą ir nusistatyti šildymo sezono pradžią“, – kalbėjo A. Kacevičius.

Administracijos direktorius svarsto, kad galbūt gyventojai, išgirdę apie pradedamą šildymo sezoną Trakų rajone, ėmė nuogąstauti: „Rugsėjo 26 d. į darbo pabaigą sulaukiau dviejų gyventojų skambučių, kurie sakė: „Tik jau nejunkit pas mus, nes dar pakankamai šilta, o šildymas labai brangus“.

Žmonės dar nenori pradėti šildymo sezono, nes supranta, kad kaina stipriai išaugusi, lyginant su praėjusiais metais, ir dar tikrai nėra taip šalta, kad reikėtų jungti šildymą. Juo labiau kai saulė išlenda, prišildo dar kažkiek patalpas. Pats gyvenu daugiabutyje – tikrai dar nėra šalta.“

Seimas pritarė lengvatoms

Antradienį siekdamas sumažinti gyventojų šildymui skirtas išlaidas, Seimas pritarė nuliniam centralizuoto šildymo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifui. Nors opozicija prieštaravo, kad tokia tvarka yra nesąžininga skirtingomis kuro rūšimis namus šildančių gyventojų atžvilgiu, tačiau galiausiai didžiąja balsų dauguma nuspręsta, kad dar du šildymo sezonus, t.y. iki 2024 m. balandžio 30 d., bus taikoma minėta lengvata centralizuotam šildymui.

Taip pat parlamentarai pritarė naujajai tvarkai, kuria numatoma, kad gyventojai dėl šildymo kompensacijų prašymus turės pateikti ne kas tris mėnesius, kaip buvo iki šiol, o visam šildymo sezonui, t.y. pusei metų nuo spalio iki kovo mėn.

Kaip praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, skaičiuojama, kad dėl rekordiškai išaugusių energijos išteklių kainų apie 20–30 proc. daugiau šalies gyventojų įgis teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją.

Siekiant palengvinti ir supaprastinti būsto šildymo išlaidų, geriamojo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų gavimą, jos besikreipiantiems gyventojams bus skiriamos iš karto visam šildymo sezonui, jeigu dėl jų kreiptasi likus 1 mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu.

Tai reiškia, jog pakaktų vieno prašymo, kad sunkiau besiverčiantys ar net vidutines pajamas uždirbantys šalies gyventojai visą šaltąjį laikotarpį galėtų gauti kompensacijas. Tai galioja prašymams, pateiktiems po šių metų rugsėjo 1 d.

Taip pat pabrėžiama, kad priklausančias kompensacijas bus galima gauti atgaline tvarka, t. y. už visą šildymo sezoną nepriklausomai nuo to, kada asmuo šildymo sezono metu kreipsis dėl kompensacijų.

Pavyzdžiui, jeigu kreipsis 2023 m. balandžio mėnesį, kompensacijos galės būti grąžinamos už 2022 m. spalio, lapkričio, gruodžio, sausio, vasario ir kovo mėnesius.

Rekomenduojami video