Emigracija Lietuvoje jokia naujiena. Jau XIX amžiuje ieškant geresnio gyvenimo ar prisiklausę, jog svetur teka pieno upės ir ant medžių auga meduoliai, traukė tautiečiai į svečias šalis. Tarpukariu tas srautas nenutrūko. Nors buvo emigruojama į įvairias šalis, tačiau išsvajotoji – JAV. Buvo grįžtančių su visam, buvo grįžtančių pasigirti ir pasisvečiuoti trumpam. Grįžusieji iš JAV vietinių buvo vadinami „amerikonais“. Neretas mėgėjas pasigirti tapdavo vagišių ar aferistų taikiniu. Alytaus krašte 1931 ir 1932 metais įvyko visoje šalyje nuskambėję pinigingų „amerikonų apšvarinimai“.
Nei žemės, nei pinigų – tik prisiminimas apie žvaigždes
Alytaus krašte 1931 metų lapkričio mėnesį buvo įvykdyta viena stambesnių to meto Lietuvos vagysčių. Pavogta beveik 14 tūkst. litų. Vagystės tirti atlėkė net iš Marijampolės kriminalinės policijos kvotų valdybos.
Grįžo ponas M.Vičkačka 1931 metų lapkričio mėnesį iš Amerikos gimtinėn, Onuškio valsčiun. Kelias dienas pasipuikavo uždirbtais pinigais. Sodiečiams pripasakojo, kad Amerikoje žvaigždės ryškesnės ir mergos gražesnės. Kad linksmindamiesi niekas netampo kaimiškos armonikos ir nedžirzgina smuiko surištomis stygomis. Muzikos ten kitokios ir klumpių nieks nenešioja, nematė, jog kas ir basas lakstytų.
Papūtęs kaimo diedams cigaro dūmų į akis, moteriškėms švystelėjęs auksiniu laikrodžiu palei nosis, išsiruošė į Alytų. Ir ne šiaip išsiruošė – nusisamdė vietinį peraugusį berną už vežiką, nes pačiam per prasta vadeliot važiuojant pas notarą į Alytų tvarkyti žemės pirkimo reikalų. Saugumo dėlei pasiėmė iš Amerikos parsivežtą brangų peilį.
Išsiruošė vos prašvitus (lapkritį švinta apie 8 valandą ryto), nes ankstybėse, kai dar tamsu, nedrįso važiuoti – su savimi vežėsi 1 tūkst. 390 dolerių, tai buvo beveik 14 tūkst. litų. Priartėjus prie Alytaus, važiuojant per krūmynus, „amerikonas“ net nepajuto, kaip jam ant galvos buvo užmesti kailiniai, o pats keliais prispaustas prie sėdynės. Gerokai trinktelėta ir vežikui – šis išsitiesė per visą brikelę. Kai abu keliauninkai atsikvošėjo, ponas lietuviškai keikdamasis apsigraibė kišenes ir jose nerado dolerių, nebuvo peilio, ant rankos neblizgėjo laikrodis. Pradėjo rėkti, plūstis, už galvos stvėrėsi, lyga ant jos ne kailiniai būtų kaboję, o spragilu tvatinta. Kiek aprimęs – liepė vežikui, kuris, šniurkščiodamas nosimi, atsargiai pirštais čiupinėjo prakirstą antakį, kuo greičiau važiuoti į Alytaus policijos nuovadą.
Kantriai policininkai išklausė visą pasakojimą ne tik apie Amerikos dangų, žvaigždes ir mergas, bet ir kaip buvo apiplėšinėjamas. Kaip vos neužtroško po ožiu smirdinčiais senais kailiniais ir kaip neteko sunkiai lietuviškomis rankomis uždirbtų amerikoniškų dolerių. Po viso pasakojimo, policininkai patarė sėsti į brikelę ir pačiam vadeliojant važiuoti atgal namo. Vežiką pasiliko areštinėje. Bernas tai sužinojęs, jau ne tik sušniurkščiojo nosimi, bet ir patempęs apatinę lūpą sukūkčiojo.
Alytaus policininkai įtarė, kad stambi vagystė įvyko ne be vežiko Kosto Adžgausko pagalbos. Kol šis šnarpštė nosimi, iš Marijampolės atvyko kriminalinės policijos kvotos skyriaus patyręs darbuotojas ir ilgai nelaukdamas ėmėsi darbo. Po keturių dienų tardymų, apklausų, įvykio vietos apžiūros su Alytaus kolegų pagalba buvo atkurta visa tos dienos įvykių eiga ir priešistorė. Be daboklėje sėdinčio vežiko, buvo sulaikyti dar trys jauni vyrai (30, 29 ir 27 metų).
Vaclovas Siniauskas, buvęs policininkas, sukūrė viso apiplėšimo planą. Kaip šaulys, turėjo ir ginklą, kurio plėšimo metu neprireikė panaudoti. Pagalbininkais sau pasirinko jaunesnius sėbrus – Joną Ablacinską, Izidorių Dulskį ir minėtąjį vežiką.
Apvogti „amerikoną“ planavo beveik nuo to vakaro, kai jis grįžo ir pradėjo pasakoti apie Užatlantės žvaigždes ir muzikas. Tačiau nepasitaikydavo tinkamos progos. Lįsti į namus ir ieškoti patys nedrįso. Kai K.Adžgauską nusamdė vežiku, iš džiaugsmo trypčiojo visa kompanija. Ypač kai sužinojo kokiu reikalu – važiuos net į Alytų pas notarą žemės reikalų tvarkyti. Vadinas, su savimi vešis ir nemenką sumą. Tada ir gimė planas užpulti ir pagrobti pinigus.
Nors pareigūnai viską išsiaiškino, tačiau pavogtųjų pinigų grąžinti negalėjo. Tikėjosi nebent ateityje atrasti plėšikų „kasą“.
Tuo metu susiklosčiusią situaciją policininkai galėjo pakomentuoti tik taip: „Žygiui pavykus visi trys užpuolikai parbėgo pas Dulskį ir sklepe patikrino pinigus. Rastus 1390 dolerių esą pasilikęs Siniauskas, o laikrodį ir peilį paėmęs Dulskis, bet išsigandęs sumetė tuos daiktus į jo ūkyje esantį prūdą. Pėdsakų sumėtymui Siniauskas tuoj išvyko Kaunan, ten pirko rūbus, baliavojo, XI–10 d. atvažiavo į Butrimonis, kur tą dieną buvo jomarkas ir laukė jo sėbrai. Čia mainė dolerius ir praleidę apie 400 lt. Likusius pinigus banditai slepia. Siniauskas, matomai, meluodamas pasakoja, kad visi pinigai buvęs pas jį paslėpti lovoje, vėliau juos užkasęs bulvių duobėn, bet iš čia juos kažkas pavogęs.“
Taip „amerikonas“ gimtinėje liko tik su Užatlantės ryškesnėmis žvaigždėmis ir prisiminimais apie tenykštes vakaruškas be lietuviškų smuikų.
Nemokamai – tik sūris pelėkautuose, o meilė brangiai kainuoja
Nutiko ši istorija 1932 metų kovo 4 dieną, švenčiant Kazimierines. Viskas prasidėjo ankstų rytą, kai Kazys Babalauskas (tiesa, vėliau spauda jį „perkrikštijo“ Vobaliausku – taip ir liko iki šių dienų jo pavardė paslaptimi, betgi dabar kalba ne apie pavardę, o vardines) iš Daugų atvažiavo į Alytų. Vyriškis buvo prie pinigo, nemažą sumelę dolerių turėjo – tai ne jis ėjo pasižvalgyti po miestą, o nutarė miestui save parodyti.
Vaikščioti užrietus nosį greitai pabodo ir užsuko jis į žymiąją ne itin puikios reputacijos Zingerio smuklę. Čia Kazys maukė degtinytę stiklelis po stiklelio.
Negi tokią dieną vienas švęsi ir vien pilvą sotinsi, todėl gerai įkaušęs pradėjo žvalgytis kompanijos – užsinorėjo moteriškos „šilumos ir meilės“. Kadangi varduvininkas su savimi turėjo didelę sumą dolerių, netrukus atsirado objektas akių ir kūno džiaugsmui – už degtinę „macnesnė“ panelė Apolonija, pavarde Cibulskaitė. Ir nors greta sukinėjosi Apolonijos kavalierius, bendro stikliuko ir gyvenimo draugas Vincas Simanavičius iš Alytaus apylinkių, tačiau dolerių šiugždesys jį be vargo nukonkuravo. O Vincas per daug dėl to ir nesisielojo. Sumušė panelė su Kaziu stikliukais ir sutarė dėl „meilės“ – po visko pinigingasis ponulis dosniai atseikėjo 50 dolerių. Tačiau Apolonija nebuvo godi, iškeitusi šiuos pinigus Kaziui atidavė 470 litų (tais laikais 1 doleris kainavo 10 litų), sau pasiliko 30 litų. Girtuoklystės ir „meilė“ tęsėsi beveik visą naktį.
Rytui išaušus vakarykštis varduvininkas lėtai atmerkė užtinusias akis ir sunkiai kėlėsi. Tačiau staiga pašoko, lyg netikėtai paskiepytas, kai apčiuopė, jog kišenėje nėra piniginės su 1090 dolerių. Kaip iš širšių lizdo neatsigręždamas nulėkė į policiją. Vagyste buvo įtarti „meilės žinovė“ Apolonija ir jos nepavydusis Vincas.
Sulaikius įtariamuosius, panelė nė nemirktelėjusi pasakė, kad jokių pinigų nevogė, tik paėmė pinigus „už meilę“, kuriuos Kazys pats ir sumokėjo, o kiek sumokėjo – ji nepamena, nes buvo girta. Vincas irgi gynėsi ėmęs tuos pinigus. Kratos metu jų namuose pinigų jų namuose nerasta. Kad atmintis praskaidrėtų, buvo suimti ir uždaryti į Alytaus kalėjimą.
Kazys, už visas linksmybes „sumokėjęs“ beveik 11 tūkst. litų, su Apolonijos grąža – 470 litų kišenėje grįžo į Daugus. Kai laikraščiuose pasirodė jo vardadienio istorija, pusė Alytaus kvatojo, kiti užjautė. Neatsiliko ir Daugai. Netrukus žvitrioji panelė Apolonija ir tykusis jos Vincukas, taip ir „neatgavę“ atminties, buvo paleisti iš kalėjimo.
Prabėgus kuriam laikui kriminalinės policijos pareigūnas pastebėjo, jog ponas Vincas retkarčiais keisdavo dolerius. Sulaikytas antrą kartą prisipažino, kad šiuo metu 20 dolerių jau pragėrė, o 50 dolerių davė savo pažįstamai Bužinskienei. Netrukus pareigūnai ją sulaikė. Policijos raštinėje buvo atliekama krata. Moteris, norėdama nuslėpti tuos 50 dolerių, ėmė juos ir prarijo. Juos iškrapštyti griebtasi patikimų priemonių – duota didelė dozė ricinos. Vaistai gerai ir greitai paveikė – po trijų valandų atsirado doleriai… tik kiek pakeitę spalvą. Po šios procedūros oficialiai pranešta: „Pinigai grąžinti nukentėjusiam, o bendrininkai traukiami atsakomybėn.“