„Alytaus naujienų“ laikraščio redakcijoje apsilankė Alytaus rajono, Pivašiūnų seniūnijos, Būdos kaimo gyventojas Vytautas Račkys (nuotr.) ir išliejo pasipiktinimą dėl iš Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) įsigyto komposto. Girdi, juo patręšus daržoves šiltnamyje ir lauke, beveik visos ėmė džiūti. Kur daugiau užpylė, esą visi augalai tiesiog nunyko. Norėdami įsitikinti įvardijamomis komposto padarytomis bėdomis pas Būdos gyventoją apsilankė minėto centro specialistai.
Paimti komposto mėginiai ir kreiptasi į mokslininkus.
Gautas atsakymas lyg neturėtų išgąsdinti atliekų tvarkytojų gaminamo komposto naudotojų. Tačiau tikriausiai ne visi žino, kaip jį reikia naudoti, kad nepakenktų augalams, kaip Būdos gyventojo daržuose.
Susigundė įsigyti išgirdęs gerų atsiliepimų
Būdos kaimo gyventojas V.Račkys ARATC Takniškių gamybinėje bazėje gaminamo komposto susigundė nusipirkti, iš žmonių išgirdęs gerus apie jį atsiliepimus. Girdi, atstoja mėšlą, patręšus viskas auga lyg ant mielių.
Tad šis Pivašiūnų seniūnijos gyventojas nusipirko net šešias tonas žaliųjų atliekų komposto ir gausiai patrešė šiltnamį bei lauke daržovėms auginti skirtą plotą.
„Šiltnamyje žemę perkasiau, lauke apariau ir pasodinau daržoves. Šiltnamyje pasodinti agurkai nudžiūvo, lauke, pavyzdžiui, svogūnai pagelto ir nudžiūvo, svogūnai – taip pat. Maždaug viename are lauke pasodintos daržovės tiesiog išnyko. Mirė ir komposte pasodintos gėlės, todėl jas turėjau persodinti į iš parduotuvės pirktą žemę. Iš šiltnamio kompostą iškasiau, lauke jau nieko negaliu padaryti. Kai kas numirė, kas kas po truputį lyg tai atsigauna“, – pasakoja pirmąkart komposto iš atliekų tvarkytojų įsigijęs Alytaus rajono gyventojas.
Nuvyko aiškintis situacijos
Nors „Alytaus naujienų“ redakcijoje apsilankęs Pivašiūnų seniūnijos gyventojas neišsaugojo nei komposto įsigijimo dokumentų, neturi nei raštiško atsakymo iš laboratorijos, kurioje jis tyrė pirktą kompostą ir gavo žodinį atsakymą, apie neva prastą kokybę, tačiau atliekų tvarkytojai į įvardintą patirtą žmogaus bėdą ranka nenumojo.
ARATC Takniškių gamybinio padalinio vadovo pavaduotojas Justas Marčinskas nuvyko pas Būdos kaimo gyventoją aiškintis situacijos, paėmė komposto mėginį.
Nukentėjęs Pivašiūnų seniūnijos gyventojas aprodė apdžiūvusias, kai kurias jau imančias atsigauti daržoves.
Kaip informavo ARATC Komunikacijos vadovė Aldona Jankauskienė, kiekvienos pagaminto komposto partijos mėginiai yra tiriami Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Agrocheminių tyrimų laboratorijoje, jo kokybinių tyrimų vidurkis skelbiamas centro interneto svetainėje: „Ieškodami atsakymo, ar centre pagamintas kompostas galėjo turėti neigiamos įtakos Būdos kaimo gyventojo augalams, kreipėmės į mokslininkus. Gauti atsakymai patvirtino, kad iš atliekų pagamintas kompostas augalams pakenkti negali, o problemų galėjo kilti dėl per didelio tręšimui panaudoto kiekio bei itin intensyvaus saulės radiacinio fono.“
Ką pabrėžė profesorius?
ARATC, domėdamasis Būdos kaimo gyventojo išsakyta problema dėl komposto paveiktų augalų, konkretaus atsakymo paprašė iš Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto, atsakė jo Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų katedros profesorius Kęstutis Romaneckas (nuotr.).
Ar gali žaliųjų atliekų kompostas pakenkti
augalams? Į tokį klausimą pirmiausia profesorius atsakė
trumpai: „Vargu bau.“
„Greičiausiai bus per didelė tręšimo
kompostu norma, nes komposte galimi per dideli azoto kiekiai.
Be to, šiltnamyje kompostas galėjo įšilti, jei paskleistas
paviršiuje, ir būdamas šalia augalo jį apdeginti dėl per
greitos mineralizacijos. Dabar dažnai saulės FAR –
fotosintetiškai aktyvioji radiacija arba radiacinis
fonas esti labai intensyvus. Mano praktikoje anksčiau jis
buvo žemesnio lygio. Tai pavojus šiltnamio augalams. Reikia
pagalvoti apie šiltnamio aušinimą ir šešėlio priedangas.
Augintojai tai daro, bet ne visada pakankamai. Tačiau manau,
kad čia yra tręšimo norma“, – sako K.Romaneckas.
Jis pabrėžė, kad naudojant kompostą labai svarbi proporcija. Profesorius tai įvardijo kertiniu dalyku: „Jei komposto sudėtis artima humusui, jį reikia maišyti su durpiniu substratu santykiu 1:10 arba net daugiau. Reikia pasiskaičiuoti įnešamų maisto medžiagų balansą, nes skirtingų augalų rūšių poreikis maisto medžiagoms yra skirtingas.“
Patys ARATC specialistai primena, kad
naudojant kompostą svarbu žinoti, jog tai priemonė
dirvožemiui pagerinti, tad, kaip ir tręšiant bet kuriomis
kitomis trąšomis, svarbu nepersistengti , atsižvelgti į
dirvožemį, į kurį įmaišomas kompostas, ir į sodinamus
augalus.
Pasigenda naudojimo paaiškinimo
ARATC Takniškių gamybiniame padalinyje žaliųjų atliekų kompostas gaminamas beveik 20 metų. Kompostas iš maisto atliekų pradėtas gaminti prieš šešerius metus.
Per metus pagaminama daugiau nei 4 tūkst. tonų komposto. Praėjusiais metais – apie 2 tūkst. tonų iš žaliųjų atliekų ir 2 tūkst. 134 tonos iš maisto atliekų.
Kaip patikino ARATC Komunikacijos vadovė A.Jankauskienė, ir vieno, ir kito komposto paklausa nuolat didėja, buvo metas, kai pasiimti komposto siūlyta nemokamai gyventojams, atvežusiems elektros ar elektronikos atliekų, pastaraisiais metais to nedaroma, nes vos spėjama gaminti pagal užsakymus.
Kompostą perka įmonės, ūkininkai ir kiti fiziniai asmenys. Apie pusę pirkėjų – nuolatiniai.
A.Jankauskienė akcentavo vienintelį pirkėjų priekaištą dėl įsigyto komposto – jame pasitaikančios priemaišos. Tačiau priemaišų kiekis, pasak Komunikacijos vadovės, nuolat mažėja dėl komposto valymui, sijojimui naudojamų modernių įrenginių: „Reikia pastebėti, kad ir pati moderniausia technika negali ištaisyti visų žmogaus padarytų klaidų, tokių, kaip netinkamas rūšiavimas. Kai kurie žmonės į maisto ar žaliųjų atliekų konteinerius vis dar išmeta stiklainius ar butelius. Vienas stiklainis ar butelis užteršia kelias tonas komposto, o visiškai pašalinti smulkias stiklo priemaišas iš jo yra neįmanoma...