Kalėdų ir Naujųjų metų dienomis pacientų nebuvo itin daug, tačiau tarp šių švenčių susirgusių, traumuotų žmonių buvo gausu, sako Santaros klinikų Skubios medicinos centro vadovas Julius Jaramavičius. Žmonės skundžiasi kvėpavimo takų ligomis, nugaros skausmais, širdies ritmo sutrikimais, galvos svaigimu.
„Turime apie trečdalį pacientų, kuriems reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Sloga, karščiavimas iki 38 laipsnių, gerklės skausmai, lengvas kosulys ar ilgai užtrukęs kosulys – tai šeimos gydytojų darbas, kurį jie puikiai atlieka ir skubios pagalbos nereikia“, – vardijo J. Jaramavičius. Tačiau, jei pasireiškia: krūtinės skausmai, kalbos sutrikimai, rankos, kojos nusilpimas, didesnės traumos, skausmas širdies plote, širdies ritmo sutrikimai, didesnis nei 40 laipsnių karščiavimas, kai nepadeda vaistai nuo temperatūros, bendras sąmonės aptemimas, reikia kreiptis į skubią pagalbą.
Gydytojo buvo paklausta, kada pacientai, atvykę į Skubios pagalbos skyrių, nustebina. „Keista mirksėti – toks pacientas į ligoninę atvyko 4 val. ryte. Atvyksta ir dėl paprastų mėlynių, spuogų, pūlinukų“, – vardijo gydytojas.
Kreipiamasi ir dėl pilvo skausmo, tačiau šis simptomas gali būti grėsmingas.
„Esant skausmui, visada reikėtų pabandyti išgerti vaistų nuo skausmo. Jei skausmas dėl persivalgymo, jis praeis. Jei skausmas nepraeina, pilvas tampa kietas, skauda dešinėje prie klubo, vėmimas, tokie simptomai yra pavojingesni. Tokiu atveju tikrai reikia kreiptis į skubią pagalbą“, – kalbėjo J. Jaramavičius. Kai kuriais atvejais už skubią pagalbą gali tekti susimokėti. Pagal tvarką, skubi pagalba yra erkės ištraukimas, traumos, karščiavimas, kai nepadeda vaistai, kateterių funkcionavimo sutrikimai, skausminis sindromas, hipertenzija, vėmimas ir viduriavimas, gausus skysčių netekimas, nukraujavimas ir kitos itin sunkios būklės.
Į skubią pagalbą
nederėtų kreiptis, jei yra paprastas kraujo spaudimo pakilimas, gerklės
skausmas, sloga – tokiais atvejais gali būti paprašyta už paslaugas
susimokėti.