Praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio pradžioje Alytui buvo suteiktas miesto kurorto statusas. Netrukus Alytaus šilelyje, kiek tolėliau nuo miesto, pušyne, netoli Nemuno, viena paskui kitą pabiro medinės vasarinės, dar po kiek laiko ir rimtesni pastatai, kuriuose galima buvo gyventi žiemą. Šią vietą išdidžiai pradėta vadinti Sanatorija. Neskaitantys spaudos būsimi kurortininkai, rinkdamiesi, kur poilsiauti, išgirdę, jog mieste yra sanatorija pagarbiai pakraipydavo galvą ir lūpomis išraitydavo nuostabą reiškiančią „matai, rimtas kurortas“. Ta išraiška kiek pasikeisdavo, kai atvažiavę sužinodavo, kad sanatorija yra skirta žmonėms sergantiems tuberkulioze, o jiems teks pasiieškoti, kur išsinuomoti butą ar kambarį.
I dalis
Pradžia
Būsimas prezidentas daktaras Kazys Grinius su bendraminčiais 1924 metais įsteigė Draugiją kovai su tuberkulioze, kuri, anot spaudos, buvo „beveik vienintelė Lietuvos džiovininkų viltis“. Miestų, miestelių ir didesnių vietovių visuomenę bei gydytojus Draugija kvietė kurti skyrius ir pagelbėti sergantiems žmonėms. Tuo metu išgirsti diagnozę „tuberkuliozė“ buvo beveik tas pats kaip išgirsti žodį „mirsi“. Alytus neskubėjo jungtis prie šios iniciatyvos. Tačiau dr. K.Griniui subtiliai paraginus įkūrė skyrių: susirinko, pakalbėjo, surašė protokolus, kuriuos išsiuntė į Kauną, išsiskirstė ir pamiršo. Tačiau dr. K.Grinius nepamiršo: 1933 metais trūkus kantrybei jau ne taip subtiliai alytiškiams buvo priminta, jog negalima taip neatsakingai elgtis. Atgaivinti skyrių ėmėsi gydytojas Benjaminas Petrovas. Lapkričio 20 dieną įvyko visuotinis narių susirinkimas, išsirinkęs skyriaus vadovybę. Gruodį visuomenei buvo skaitomos paskaitos apie tuberkuliozę ir būdus kovoti su ja. Įkurtas dispanseris (gruodžio 1 dieną) Bloznelio gatvėje. Baigiantis metams skyriuje buvo 51 narys. 1934 metų kovo mėnesį jau 76 nariai.
Neišgysi tik užkrėsi
Atidarius dispanserį lankytojų buvo neįmanoma atsiginti. Daugelis išeidavo susierzinę ir pikti: ne visiems buvo išgalima duoti nemokamų vaistų, apskritai jų pritrūkdavo, patikrinus sveikatą ir nustačius ligą, negalėjo suteikti stacionaraus gydymo, nes paciento nebuvo net kur guldyti. Pats skyrius irgi nebuvo patenkintas, kaip rašė spauda: „Pagaliau ir skyriaus vadovybė negalėjo pasitenkinti tik dispanserio veikimu: jo vieno pagalba negalima apstabdyti džiovos plėtimosi, nes Alytaus miesto ligoniai, bendrai imant, gyvena labai blogose sąlygose (5–6 žmonės viename mažame kambaryje), taigi ir pildyti gydytojo įsakymus bei nurodymus, kaip elgtis, kad neužkrėstų kitų šeimos narių, jie negali.“ Tuomet kilo mintis, jog reikėtų atidaryti savotišką prieglaudą (skyriaus nariai ją vadino „aziliumi“) Alytaus beturčiams, sergantiems atvira tuberkulioze. Tokiu būdu jie būtų surinkti vienoje vietoje, gydomi ir nenešiotų užkrato. Miestas tam pritarė: 12-ai metų nemokamai buvo skirtas namas Jiezno gatvėje, kurio remontui pinigus numatė Draugijos Centro valdyba. Kol vyko derybos, dokumentų pasirašinėjimai, remonto darbai – prasidėjo ir 1936-ieji. Sausio 25 dieną Draugijos kovai su tuberkulioze Alytaus skyrius iškilmingai atidarė savo „azilių“.
Vasaros sanatorija
Įkvėpti sėkmės Alytaus skyriaus nariai pavasarį pradėjo regzti planus, kad visai neblogai būtų įkurti vasaros sanatoriją. Kreipėsi į Miškų departamentą, kuris Alytaus šilelyje atseikėjo 1,5 hektaro planuojamoms statyboms. Nusižiūrėję užsienio pavyzdžių ėmėsi nedidelių, medinių namelių statybos („lentinių namelių, kiekvienas 3,5 X 3,5 X 2,0 mtr. didumo“). Tokių pastatyta 16. Vienas namelis buvo skirtas dviem ligoniams. Namelyje buvo du dideli langai, iki pusės stiklinės užrakinamos durys. Apie naujai įkurtą vietą to meto spauda rašė: „Vasaros sanatorija greit įgijo gerą vardą, nes jos vieta – labai sausas pušynas, valgis buvo geras ir, nežiūrint to, mokestis buvo imamas neaukštas, – tik po 4 lit. per dieną. Į šią sanatoriją galėjo atsigulti ir ūkininkai, ir valdininkai, ir mokytojai, ir šiaip mažai pasiturintieji, kuriems kitos sanatorijos dėl brangumo (6–8 lit. per dieną) neprieinamos.“
Pastebėjus, jog sergantys tuberkulioze gydytis mielai renkasi Alytaus vasaros sanatoriją, užsiminta apie nuolatinės sanatorijos poreikį. Pirmiausia keliai vedė į Alytaus miesto savivaldybę – bendro sutarimo nerasta. Tačiau sumanymo neatsisakyta.
Gyvenimo sąlygos ir būstas buvo pagrindinė tuberkuliozės sergamumo ir užsikrėtimo priežastis. Vargingiau gyvenantys Alytaus krašto žmonės su panašiomis problemomis susidurdavo tiek XIX a. pabaigoje, tiek XX amžiaus ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje. Tai liudija rašytiniai šaltiniai. 1939 metais buvo atliktas tyrimas „Džiova Lietuvos mokyklose“. Jo metu pabuvojo ir Alytaus apylinkėse. Pamatytas vaizdas nustebino (kalba netaisyta): „Lyginant tuberkuliozės bacilų išplitimą sąryšyje su gyvenamųjų butų erdvumu, iš gautų duomenų matyti, kad mažesnio erdvumo butas atitinka didesnio tuberkulioze apkrėstų vaikų skaičius.
Kokių dar pasitaiko gyvenamų butų, parodo pridedama fotografija dūminio namo Dzūkijoje.
Šis namas randasi Alytaus valsčiuje, Panemuninkėlių kaime. Jame gyvena smulkus, 2,5 ha žemės turįs, ūkininkas B.S. Trioba rąstų, statyta prieš 100 metų, perstatyta prieš 65 metus. Tai vienas kambarys, kuriame gyvena du žmonės. Kambaryje stovi lova, stalas. Pirkios grindų plotas 16 m², aukštis 2,1 metro, oro kūbatūras 33,6 m³. Trys langučiai po 0,4 X 0,4 = 0,16 m² ploto kiekvienas. Langai moliu aplipinti, palangėse plyšiai, pro kuriuos kačiukai landžioja. (Tikrintas vidurvasaryje). Šeimininkas su dideliu entuziazmu pasakoja, kokia ši trobelė esanti laiminga. Buvę keturis kartus gaisrai jo ūkyje, tada sudegė kiti trobesiai, bet ši laimingoji pirkia vis išlikdavo ugnies nepaliesta.
Žiemą ir vasarą bakūžėje maišosi vištos ir paršai. Po tuo pačiu stogu yra kamara, tik ji be lubų. Anksčiau buvęs greta kitas gyvenamas namas, kuris per gaisrą sudegęs.“
Panašų vaizdą savo atsiminimuose XIX a. pabaigoje aprašė ir būsimas Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Justinas Staugaitis, tuo laiku Alytaus Šv. Angelų Sargų bažnyčios vikaras: „Dzūkų grinčios buvo perdėm negrįstos. Jei kur pasitaikydavo išgrįsta, tai tik didesnio ūkininko seklyčia. Grinčios labai dažnai būdavo dūminės, ko Zanavykuose aš visiškai nebuvau matęs. Gyvenamose grinčiose per visą žiemą dzūkai laikydavo avis, vištas, neretai ir karvę su veršiukais, į grinčią taip pat atvarydavo ir kiaules pašerti. Jų loviai visuomet būdavo po suolais sustumti. Suprantama, koks tokioj grinčioj oras, juo labiau kad jinai nebūdavo vėdinama. Dzūkų vyrai, kuriems tenka būti daugiausia ore, atrodydavo gan sveikai. Bet moterys, kurioms visą žiemą tekdavo kvėpuoti tokiu supuvusiu oru, būdavo išblyškusios, pageltusios, dažnai džiovininkės.“
Birutė Malaškevičiūtė