Daugiškiai Robertas Ožalinskas ir Arnas Dubra įgyvendino originalų sumanymą – šiuolaikinėmis technologijomis atkūrė Vytauto Didžiojo medžioklės dvaro vietą, vadinamąją Daugio pilį, buvusią Daugų ežero pakrantėje. Pagal dabartinį reljefą, kuriame vis dar matyti buvusių pamatų pėdsakai, sumodeliuotas dvarvietės vaizdas.
Iššūkio ėmėsi patyręs 3D architektūrinio modeliavimo specialistas A.Dubra, Dauguose praleidęs vaikystę ir gerai susipažinęs su vietos specifika. Daugiau kaip dešimt metų jis kompiuteriu kuria įvairios paskirties pastatų projektus, yra 3D rekonstravęs ir Daugų žydų sinagogą.
– Kodėl kilo sumanymas atkurti Daugio pilį ir kuo jis įdomus patiems? – klausiu projekto kuratoriaus R.Ožalinsko.
– Tuo, kad atsiranda galimybė savomis akimis pažvelgti į Daugų miesto praeitį – keliauti „laiko mašina“. Dauguose XV amžiuje yra buvęs Vytauto medžioklės dvaras, kuris stovėjo dabartinėje miesto kapinių teritorijoje. Tačiau Vytautas atvažiuodavo į Daugus ne tik pamedžioti. Vienas įdomiausių faktų, kad keli Vytauto kvietimai į būsimą, bet taip ir neįvykusią jo karūnaciją, išsiųsti būtent iš Daugų. Vietos žmonės praktiškai to nėra girdėję, todėl norėjosi istoriją aktualizuoti. Save gerbiantys miesteliai stengiasi bent jau bandyti kapstytis po savo praeitį, o šiais laikais tam neblogai pasitarnauja kompiuterinės technologijos.
– Šiuolaikinės technologijos 3D – kokias galimybes jos atveria?
– 3D technologija yra objektų pastatymas (suprojektavimas su tikrais matmenimis iki smulkių detalių) virtualioje erdvėje. Skirtingai nuo piešinio, jos leidžia pažvelgti į objektą iš bet kurio kampo, jį fotografuoti, filmuoti „iš drono“ bet kuriuo paros ar metų laiku. Didelis privalumas tai, kad patį modelį įmanoma tikslinti, pavyzdžiui, jei atsiranda naujų archeologinių duomenų. Netgi pritaikyti virtualios realybės akinius, kad žiūrovas galėtų po objektą pasivaikščioti. (Norėtume įgyvendinti ir šį sumanymą, tai labai praturtintų mūsų organizuojamas ekskursijas.) Žinoma, šių vaizdų jokiu būdu negalima priimti kaip istorinės tikrovės, nes jie nėra pagrįsti tiesioginiais radiniais. Tai yra pasakojimas, kaip galėjo būti. Istorikų yra sutariama ir Vytauto Didžiojo medžioklės dvaro sodyba įkurdinama labiausiai tikėtinoje jos buvimo vietoje – pietvakarinėje Daugų miesto kapinių dalyje. Visi pastatai yra rekonstruoti ant realaus reljefo, todėl daugiškiai lengvai atpažįsta vietovę.
– Tai kaip atrodė pilis?
– Už konsultacijas apie medinę XV a. architektūrą esame dėkingi Valdovų rūmų vyr. archeologui Egidijui Ožalui. Daugybėje fotografijų ir netgi daugiau kaip 10 minučių filme pastatai yra vaizduojami būdingi būtent XV amžiui. Arklidės, ledainė, kluonas, lauko virtuvė ir svirnas atlieka labai konkrečias ir medžioklei ar tiesiog valdovo su savo pavaldiniais laikinam rezidavimui svarbias funkcijas. Teritorija yra aptverta, keli nedideli bokštai – taip pat ne dėl grožio, o dėl saugumo. Kadangi sodyba buvo įsikūrusi pakrantėje, labai įdomus faktas – 2 metrais pakeltas Daugų ežero lygis, iki pat 1928 metų jis toks ir buvo. Jokio paplūdimio tarp dabartinių kapinių ir ežero, tik status skardis tiesiai į ežerą.
– Ar brangus malonumas yra rekonstruoti istoriją 3D technologijomis?
– Pirmiausia, tai imlu laiko prasme – suprojektuoti vieną pastatą jau yra ne dienos darbas, o čia juk visas kompleksas ir jo aplinka. Be to, reikalinga gilintis į istoriją, o ne tiesiog „statyti“ šiuolaikinius namus. Tam reikia skirti daug laiko. Laimei, yra Regioninė kultūros taryba, kuri ir skyrė dalinį finansavimą, nes kitaip techniškai tai būtų neįmanoma, nebent komanda nieko nevalgytų ir ištisas dienas aukotų tik tokiam sumanymui įgyvendinti. Alytaus rajono savivaldybės anuometinė valdžia bent vienu euru prie projekto prisidėti, kaip paprastai, atsisakė, tad turėjome prisidėti patys.
– Žmonėms patinka atrasti istoriją neįprastoje formoje?
– Šiuolaikiškai pateikiama istorija yra patrauklesnė ne tik jaunimui. Buvau tikrai labai maloniai nustebęs, kai į pirmąjį projekto pristatymą kultūringoje Daugų kavinukėje „Turgaus 4“ susirinko tiek žmonių, kad ne visi tilpo. Galbūt šiuolaikinis užsiėmęs žmogus taip niekada ir nerastų laiko pasidomėti istorija, jeigu ji nebūtų pateikiama būtent tokiu patraukliu būdu.
– Kai žiūriu į Jūsų veiklą Dauguose, matau paralelių su Merkine. Kur čia bendras vardiklis – istorija, o gal neabejingi jai žmonės?
– Paralelės yra istorinės, miestai įsikūrę ant to paties istorinio kelio iš vakarų į Vilnių. Tiek Dauguose, tiek ir Merkinėje skirtingais laikotarpiais valdovai turėjo rezidencijas. Tiesa, Merkinė vėlesniais laikais daug labiau išsivystė kaip miestas, anksčiau gavo Magdeburgo teises. Panašus dydis, panaši geografinė situacija, išskyrus tai, kad Daugai nebuvo upių uostas. Bet, priešingai negu Daugai, šiandien Merkinė klesti. Ir klesti ji būtent dėl to, kad ten, nuo pat nepriklausomybės atkūrimo telkėsi intelektualai, puikiai suvokę istorijos tyrinėjimo ir aktualizavimo reikšmę, o savivaldybė visa tai palaikė. Ilgamečio darbo rezultatas – Merkinės žinomumas Lietuvoje ir netgi užsienyje, nenutrūkstantys turistų srautai, gyva ekonomika. Netgi dabar Merkinėje nuolat vyksta archeologiniai kasinėjimai. Dauguose vyko priešingas procesas – istorija valdžiai buvo podukros vietoje. Pastatas, kuriame galėtų būti muziejus ir kultūros centras, buvo apleistas ir parduotas, nebuvo įvykdyti nei vieni archeologiniai tyrimai siekiant išaiškinti istorines hipotezes (per 30 metų tebuvo vieni žvalgymai būsimų vandentiekio vamzdžių vietoje). Daugų istorija yra ne solidžių ir labai kompetentingų institucijų – kaip Merkinėje, o tik pavienių entuziastų rankose. Be jų niekas nekaupia net žinomos istorinės medžiagos. Mes teturime trupinius, iš kurių tą istoriją laisvu nuo darbo laiku klijuojame. Kol nebus institucinio požiūrio, suvokimo, kad Daugams reikia muziejaus istoriko ir kasdien vykstančių tyrimų, tol ir gyvensime maždaug 20 metų atsilikę šioje srityje. Tiesa sakant, norisi būti optimistu ir tikėtis, kad nutiks stebuklas, ir ši nauja valdžia, priešingai, nei senoji, tuos pamatinius dalykus suvoks. Ekonominio klestėjimo be susidraugavimo su istorija, jos puoselėjimo tiesiog nebūna.
– Kokių dar idėjų turite ir norėtumėte įgyvendinti Dauguose?
– Kultūros klubas „Kitaip“ švietėjiška veikla užsiima jau daugiau kaip 10 metų. Pagrindinė veiklos ašis nuo pat pradžių buvo istorijos aktualizavimas ir vietos identiteto pabrėžimas, keitėsi tik formos. Žygis, ekskursija, Daugų himnas, skulptūros, 3D projekcijos. Mums patiems labai įdomu stebėti į ką tai išaugo. Leiskime ir šiam naujausiam darbui pagyventi, kad jį pamatytų kuo daugiau žmonių. Neabejotina, kad siūlų kamuolys pradės vyniotis, galbūt atsiras ir seniai dingusios keramikos šukės su Vyčio simbolika, kurios buvo surastos numanomoje dvarvietėje, dabartinių kapinių vietoje, o gal ir dar kas nors įdomesnio… Neatmestina, kad ateityje 3D pavidalu galėtų atgimti ir daugiau istorinių miesto pastatų. Surinkus daugiau duomenų, būtų įdomu pasižiūrėti ir į Vytauto statytos Daugų bažnyčios vaizdus, ir į miesto centro vystymosi istoriją.
Robertas Ožalinskas: „Maksimalus rezultatas būtų, jei tema pasiektų ir vietinės valdžios ausis – archeologiniai tyrimai mūsų miesteliams yra reikalingi ne tik tam, kad būtų leista tiesti vamzdžius, bet ir tam, kad būtų atskleista istorija, kuriamas pasididžiavimas ja. Kol nebus institucinio požiūrio, suvokimo, kad Daugams reikia muziejaus, bent istoriko ir kasdien vykstančių tyrimų, tol ir gyvensime maždaug 20 metų atsilikę šioje srityje. Tiesa sakant, norisi būti optimistu ir tikėtis, kad nutiks stebuklas ir ši nauja valdžia, priešingai nei senoji, šiuos pamatinius dalykus suvoks. Ekonominio klestėjimo be susidraugavimo su istorija ir jos puoselėjimo tiesiog nebūna.“
Arnas Dubra: „Šis projektas yra ne pirmas, kurį įgyvendiname drauge su Robertu, tai ir didesnių klausimų nekilo. Darom! Galimybė bent kažkuo prisidėti prie Daugų istorijos ir dabarties, o ne tik vasaroti čia, man visada yra svarbi. Projektas, kurį parėmė Lietuvos kultūros taryba, leido trumpam grįžti į tuos laikus, kai pats stačiau būstines ir laksčiau su kardu po istorines paežeres. Atkurta Vytauto Didžiojo medžioklės dvaro vieta – svarbus Daugų akcentas, kurio nežinojau, bet kuris, tikiuosi, išliks. Linkėjimai Močiutei!