Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Duobėtas žvyrkelis kaimo bendruomenę varo į neviltį

Kėdainių rajono Beinaičių kaimo gyventojai daugiau nei dešimtmetį viliasi, jog asfalto danga bus užklotas į jų kaimą vedantis žvyrkelis. Žmonės nori, kad duobėtu, apgailėtinos būklės keliu pasirūpintų vietos savivaldybė, tačiau šis kelias – respublikinės reikšmės, tad turi būti tvarkomas Kelių direkcijos lėšomis. Viltį beprarandantys vietos gyventojai jau anksčiau piktinosi nesulaukę deramo Kėdainių rajono savivaldybės palaikymo, o šio kaimo seniūnaitis neseniai pareiškė, jog rajono meras galbūt net klaidina žmones.

Bendruomenės lūkesčiai liko neišgirsti

Nuolatinis automobilių laužymas ir priverstinis kvėpavimas dulkėmis. Taip gyvenimo sąlygas Kėdainių rajone esančiame Beinaičių kaime apibūdina vietos bendruomenės aktyvistai.

Bene aktualiausia ir eilę metų niekaip neišsprendžiama problema – į šį kaimą vedantis apgailėtinos būklės žvyrkelis. Pasak kaimo gyventojus Pelėdnagių seniūnijoje atstovaujančio seniūnaičio Tomo Mickevičiaus, šiuo keliu vyksta intensyvus eismas. Juo nuolatos zuja ne tik lengvieji gyventojų automobiliai, bet ir krovininis transportas. Šalia įsikūrę stambūs ūkininkai traktoriais gabena savo reikmenis, reguliariai kursuoja sunkiasvorė technika, vilkikai.

„Dabar visi šalies vadovai kalba apie tai, ką daryti, kad žmonės liktų gyventi kaimuose, iš jų neišsikeltų, o čia, pas mus – net elementarūs žmonių poreikiai nėra patenkinami. Jau ne vienerius metus prašome, kad tą nelemtą žvyrkelį pagaliau asfaltuotų, tačiau mūsų bėdos, regis, niekam nėra įdomios“, – „Rinkos aikštei“ pasakojo Beinaičių seniūnaitis T. Mickevičius.

 

Tomas Mickevičius: „Mūsų bėdos, regis, niekam nėra įdomios.“

Tomas Mickevičius: „Mūsų bėdos, regis, niekam nėra įdomios.“

Kelias – respublikinės reikšmėsAktyvus kaimo bendruomenės narys liūdnai konstatavo – beinaitiškių viltys jau sudaužytos galutinai. Jau žinoma, kad žvyrkelis, kurio apgailėtiną būklę jau ne vienerius metus keikia vietos gyventojai, artimiausiu metu nebus asfaltuojamas. Pasak T. Mickevičiaus, šis kelias taip ir nebuvo įtrauktas į 2018 – 2020 asfaltuoti planuojamų žvyrkelių sąrašą.

Nors Kėdainių rajone keliai tvarkomi, nors galbūt ne taip sparčiai kaip to norėtųsi vietos gyventojams, link Beinaičių vedantis kelias ne vietinės, bet respublikinės reikšmės. O tai reiškia, kad jo remontu turi užsiimti ne vietos, Kėdainių rajono savivaldybė, bet respublikinė automobilių Kelių direkcija prie susisiekimo ministerijos. Būtent jos jurisdikcijoje – valstybinės reikšmės kelių priežiūra.

Remiantis viešai skelbiamais Kelių direkcijos duomenimis, 2018-2020 metų planuose Kėdainių rajone planuojama asfaltuoto danga užkloti tris žvyrkelius.

Tai 3,7 kilometrų ilgio kelias Juodkaimiai – Kunioniai – Kampai II. 4,7 kilometro atkarpa, jungianti Gėduvos, Jankūnų ir Juodkaimių kaimus. O taip pat 1,8 kilometro ilgio atkarpa tarp Lančiūnavos ir Rudžių kaimų.

Nesuprato, kokia rajono vadovų pozicija

Šie keliai asfaltavimui pasirinkti, nes Kelių direkcijos pateikiamais duomenimis, vertinant pagal atrankos metodiką, surinko daugiausia balų.

Nors vietos savivaldybė tarsi nevaidina esminio vaidmens sprendžiant, kuris žvyrkelis turi būti asfaltuojamas Kelių direkcijomis disponuojamomis lėšomis, visgi rajono vadovų įtaka priimant sprendimus išlieka svari.

Kaip ir kiekviena šalies savivaldybė, taip ir Kėdainių rajonas Kelių direkcijai gali pateikti sąrašą kelių, kuriuos, vietos valdžios manymu, būtina asfaltuoti pirmiausia.

Tačiau kaip buvo pasielgta šiuo atveju? Juolab, kad į Beinaičių kaimą vedančio kelio asfaltavimo projektas jau seniai paruoštas ir darbų pradžios vietos bendruomenė laukia jau 15 metų…

Kaimo gyventojus atstovaujantis seniūnaitis T. Mickevičius tikina iki galo taip ir nesupratęs, kokia buvo rajono savivaldybės pozicija. Anaiptol, vietos aktyvistas kaltina rajono merą, jo manymu, žmonių klaidinimu pateikiant skirtingus atsakymus.

Mįslių užminė prioriteto žymos

Savo įsitikinimą, kad savivaldybės atstovai pateikia skirtingą informaciją ir taip klaidina žmones, Beinaičių kaimo seniūnaitis grindžia konkrečiais, dokumentuose atsispindinčiais faktais.

Šių metų kovo 4 dieną T. Mickevičius Kėdainių rajono savivaldybei nusiuntė raštą, kuriame prašė paaiškinti, kokia yra asfaltuotinų žvyrkelių atrankos metodika bei kuo vadovaujamasi suteikiant prioritetus asfaltuotiniems rajono žvyrkeliams.

Gautame rajono mero S. Grinkevičiaus pasirašytame atsakyme nurodoma, kad valstybinės reikšmės rajoninių kelių atrankos metodiką, kurios pagrindu sudaromas asfaltavimo eiliškumas, sudaro Kelių direkcija.

„Savivaldybių pridėti balai yra tik vienas iš devynių atrankos kriterijų. Nors Kėdainių rajono savivaldybė skyrė balų valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 2012 Šėta – Beinaičiai – Nociūnai ruožui, jis nesurinko pakankamai balų, kad patektų į 2018 metų asfaltuotinų žvyrkelių sąrašą“, – teigiama mero atsakyme.

Sulaukęs šio atsakymo, T. Mickevičius savivaldybei nusiuntė dar vieną raštą. Jame kaimo bendruomenės aktyvistas prašė paaiškinti, kaip buvo paskirstyti pirmumo balai.

Įtarimų T. Mickevičiui sukėlė aplinkybė, jog į asfaltuotinų kelių sąrašą buvo įtrauktas tarp Lančiūnavos ir Rudžių kaimų besidriekiantis žvyrkelis.

Juolab, respublikinės Kelių direkcijos pateiktuose sąrašuose šis kelias nurodomas kaip savivaldybės priskirtas prioritetiniu. Ta pati savivaldybės skirtą prioritetą nurodanti žyma yra ir prie kitų dviejų asfaltuoti numatytų Kėdainių rajono žvyrkelių.

Tomas Mickevičius: „Jau ne vienerius metus prašome, kad tą nelemtą žvyrkelį pagaliau asfaltuotų, tačiau iki galo taip ir nesupratome, kokia rajono savivaldybės pozicija.“

Tomas Mickevičius: „Jau ne vienerius metus prašome, kad tą nelemtą žvyrkelį pagaliau asfaltuotų, tačiau iki galo taip ir nesupratome, kokia rajono savivaldybės pozicija.“

Antrasis mero raštas – pribloškėSulaukta dar vieno, rajono mero S. Grinkevičiaus pasirašyto rašto, kurio turinys pribloškė T. Mickevičių.

Anot Beinaičių kaimo seniūnaičio, vertinant dviejų atsakymų turinį susidaro įspūdis, kad žmonės tiesiog klaidinami, nes vienas raštas prieštarauja kitam.

Nors pirmajame mero atsakyme buvo teigiama, kad atliekant atranką į asfaltuotinų kelių sąrašą link Beinaičių vedantis žvyrkelis nepateko, nes nepakako balų, o savivaldybės skirti – nulemia toli gražu ne viską, po mėnesio išsiųstame rašte teigiama priešingai.

„Siekdama neišskirti rajono atskirų teritorijų gyventojų, Savivaldybė nereitingavo asfaltuotinų žvyrkelių sąrašo“, – rašome atsakyme.

Taip pat nurodoma, jog tokiu būdu, savivaldybei nepateikus reitingavimo duomenų, Kelių direkcija savivaldybės balus automatiškai pridėjo prie pradinės atrankos metu daugiausiai balų surinkusių ruožų…

Savivaldybė tikina kelių nereitingavusi

„Taip ir liko neaišku, kuriuo raštu tikėti… Viename nurodoma, kad savivaldybė kelius reitingavo, o kitame teigiama visiškai priešingai. Tai man primena žmonių klaidinimą“, – piktinosi Beinaičių kaimo atstovas T. Mickevičius.

Kilus abejonėms, kuriuo iš pateiktų raštų tikėti, „Rinkos aikštė“ kreipėsi į savivaldybę prašydama tai paaiškinti. Tačiau ir sulaukus atsakymo aiškiau netapo.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vardu pateiktame komentare buvo pacituotas antrasis mero pasirašytas raštas.

„Siekdama neišskirti rajono atskirų teritorijų gyventojų Savivaldybė nereitingavo asfaltuotinų žvyrkelių sąrašo. Savivaldybės balai buvo automatiškai pridėti prie pradinės atrankos metu savivaldybės teritorijoje daugiausiai balų surinkusių ruožų“, – teigiama rajono mero patarėjo Astijaus Krauleidžio pateiktame atsakyme.

„Ko gero, savivaldybės atstovai pirmąjį raštą mums išsiuntė manydami, jog parašys bet ką, kad tik žmones nuramintų. O dabar paaiškėjo, kad jo turinys visiškai neatitinka tikrovės...“, – stebėjosi jau 15 metų dėl asfalto dangos kovojančio Beinaičių kaimo seniūnaitis T. Mickevičius.

Vietos aktyvisto teigimu, įvairių minčių kelia ir Kelių direkcijos sprendimas asfaltuoti jo manymu ne itin reikšmingą tarp Lančiūnavos ir Rudžių kaimų besidriekiantį žvyrkelis. Pasak T. Mickevičiaus, šiame kelyje eismas nėra intensyvus, jis baigiasi akligatviu.

Galbūt tai tik sutapimas, tačiau seniūnaičio žiniomis, asfaltuoti numatyto kelio pabaiga ribojasi su vieno žinomo Kėdainių rajono ūkininko kiemu.

www.rinkosaikste.lt

Nerijus POVILAITIS

Rekomenduojami video