Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Didžiulės investicijos tik dėl 7 kub. m vandens?

Panašu, kad kaimui vandenį nemokamai pristatyti būtų buvę pigiau

Praėjusių metų pabaigoje į Gineitų kaimą savivaldybė investavo per 65 tūkst. eurų, už kuriuos įrengė vandens kolonėlę. Vandeniu gyventojai naudojasi nemokamai – sąskaitos už jį bus išrašomos Vilainių seniūnijai – jas apmokės visi mokesčių mokėtojai. Tačiau dar keisčiau tai, kad, „Kėdainių vandenims“ susiruošus išrašyti pirmąją sąskaitą už gineitiškių sunaudotą vandenį, paaiškėjo, jog visas kaimas to vandens sunaudoja labai nedaug – vos 7 m3 permėnesį. Taigi panašu, kad geriamąjį vandenį į Gineitus būtų buvę pigiau tiesiog reguliariai atvežti ir išdalinti, nei investuoti į vandenvietę. Be to, po tokių investicijų gineitiškiai artimiausius trejus metus nebegali net svajoti apie normalią vandens ir nuotekų infrastruktūrą.

Vandens sunaudoja nedaug

Ilgai lauktą vandenį iš naujosios vandens kolonėlės gineitiškiai semia praktiškai nuo 2021 metų lapkričio vidurio.

Pirmąjį abonementinį mokestį Vilainių seniūnija už naujutėlę Gineitų vandenvietę sumokėjo dar gruodžio mėnesį, tačiau tuomet nebuvo įtrauktas visas ją įrengiant, o vėliau ir žmonių suvartotas vandens kiekis.

Nors buvo skaičiuojama, kad gyventojai Gineituose išnaudos po 30 kubų vandens per mėnesį, bet taip neįvyko.

Žmonės per mėnesį sunaudoja maždaug tik apie 6–7 kubinius metrus vandens.

Iš kolonėlės vandenį namo jie parsineša kavai, arbatai paruošti bei sriubai ir maistui gaminti ar šiaip atsigerti. Kitoms buitinėms reikmėms vandenį ir toliau semia iš čia pat kiemuose esančių šulinių.

Gyventi pigiau ir patogiau

Kartu su nauja vandens kolonėle gineitiškai gavo ir kitą privilegiją: vanduo jiems nieko nekainuoja, ne taip, kaip visiems kitiems rajono gyventojams. „Kėdainių vandenų“ pateiktas sąskaitas apmokės Vilainių seniūnija.

„Žmonės tikrai naudojasi kolonėle. Ten žiemą, kai pasninga, gerai matosi išmintas takiukas. Sunaudotas vandens kiekis nedidelis, bet keletas šeimų maistui daugiau ir negali sunaudoti“, − sakė Vilainių seniūnas Antanas Bružas.   

Vienas kubas Gineituose tiekiamo vandens įkainotas 0,98 Eur be PVM (1,19 su PVM), kaip ir kituose seniūnijų objektuose, mokyklose. Taikomas abonementinis mokestis – 5,59 Eur be PVM. (6,76 Eur su PVM).

Vandenvietę įrengė išgręžę gręžinį

Vandenvientė Gineituose įrengta „Kėdainių vandenims“ išgręžus 120 metrų gylio gręžinį ir pastačius vandens gerinimo stotelę su filtrais. Pastatytas ir namelis, kuriame yra vandens išdavimo kolonėlė su apskaitos prietaisu. Teritorija aptverta tvora.

Tai atsiėjo per 65 tūkst. eurų (su PVM) arba 54 tūkst. eurų be PVM.

Kaimelyje, kuriame vandentiekio niekada nebuvo, tėra 22 sodybos, jose gyvena 48 gyventojai.

Tačiau šios vandens kolonėlės įrengimas reiškia ir tai, kad vandens ir nuotekų tinklai Gineitų kaimo sodybose neatsiras dar artimiausius trejus metus.

Savivaldybės šiuo metu svarstomame 2022–2024 metų strateginiame plane joks finansavimas infrastruktūrai Gineituose nenumatytas, o pati savivaldybės bendrovė ,,Kėdainių vandenys“ neuždirba tiek, kad galėtų investuoti į tokių tinklų plėtrą. Panašu, kad jau padarytos investicijos į Gineitus šiai bendrovei vargu ar kada atsipirks.

Iš Europos Sąjungos finansavimo tokiai vietovei taip pat neverta nieko tikėtis. Sąlygos griežtos – investuojama tik į vietoves, kuriose gyvena daugiau kaip 2 000 gyventojų, o šį kriterijų Kėdainių rajone atitinka tik Kėdainių miestas.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Rekomenduojami video