Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dėl kanalizacijos ir geriamojo vandens – skundas Seimo kontrolieriui

Pačiame Kėdainių miesto pakraštyje esančioje A. Būdvyčio gatvėje stovi vos keli namai. Didesnėje sklypų dalyje statybos dar neprasidėjusios, tačiau jų savininkai pageidauja, kad savivaldybės biudžeto lėšomis būtų sutvarkytas kelias, nutiesti nuotekų bei geriamojo vandens vamzdynai. Šioje gatvėje sklypą įsigijusio ir namą statyti norinčio kėdainiečio skundas pasiekė ir Seimo kontrolieriaus įstaigą.

Prašė vandens ir „kanalizoko“

„Savivaldybės strateginiame veiklos plane lėšos vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimui A. Būdvyčio gatvėje numatytos 2018 metais. Nuvykę pasiteirauti, kada bus pradėti inžinerinių tinklų įrengimo darbai, gavome atsakymą, jog savivaldybė neturi pagrindo tenkinti mūsų prašymo“, – skunde Seimo kontrolieriui rašė A. Būdvyčio gatvėje esančių žemės sklypų savininkų atstovas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Kėdainietis rašte patikslino iš rajono savivaldybės atstovų išgirdęs, jog inžinerinių tinklų įrengimo darbai A. Būdvyčio gatvėje 2018–2020 metais nėra numatyti.

Skundo autorius piktinosi bei teigė savivaldybės internetiniame tinklalapyje radęs visai kitą informaciją. Anot pareiškėjo, „čia nurodyta, jog inžinerinių tinklų planavimas ir įrengimas vakariniame Kėdainių kvartale, kuriame yra ir jau minėta A. Būdvyčio gatvė, turėtų būti baigtas iki 2020 metų.“

Regis, nerasdamas bendros kalbos su rajono savivaldybe, namą miesto pakraštyje statyti planuojantis kėdainietis Seimo kontrolieriui skundėsi tariamu jos vadovų neveikimu ir prašė padėti išspręsti A. Būdvyčio gatvės gyventojų ir sklypų savininkų problemą.

Statybos nepradėtos – vamzdynų nebus

Skundas Seimo kontrolieriaus įstaigai buvo įteiktas po to, kai rajono savivaldybė atsisakė A. Būdvyčio gatvėje nutiesti vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo vamzdynus. Su prašymu tai padaryti biudžeto lėšomis į savivaldybę buvo kreipęsis ne tik jau minėtas kėdainietis, bet ir kiti A. Būdvyčio gatvėje esančių žemės sklypų savininkai.

„Informuojame, kad inžinerinių tinklų projektavimui ir statybai lėšos Kėdainių rajono savivaldybės strateginiame veiklos plane numatomos įvertinus technines statybos sąlygas, statybos darbų kainą ir abonentų (gyventojų – red. past.) skaičių“, – teigiama šių metų kovo pabaigoje savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio pasirašytame rašte.

Atsisakymą tiesti vamzdynus į miesto pakraštyje esančią A. Būdvyčio gatvę O. Kačiulis grindė tuo, kad tai padaryti prašę žmonės dar nėra pradėję statybų.

„Vadovaujantis šiais kriterijais ir atsižvelgiant į tai, kad prašymą pasirašiusių žemės sklypų savininkų nurodytais adresais nevykdoma jokia gyvenamųjų namų statyba, tenkinti jūsų prašymo neturime pagrindo“, – reziumavo O. Kačiulis.

Skundą nagrinėti atsisakė

Seimo kontrolierius Raimundas Šukys, sulaukęs kėdainiečio skundo, priėmė nestandartinį sprendimą.

Pareiškėjui ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijai išsiųstame rašte jis nurodė atsisakantis nagrinėti skundą.

„Skunde nurodytų aplinkybių tyrimas nepriklauso Seimo kontrolieriaus kompetencijai, skundą tikslinga nagrinėti savivaldybėje“, – savo sprendimą motyvavo R. Šukys.

Tačiau Seimo kontrolierius šiame ginče ėmėsi tarpininko vaidmens. Įvertinęs tai, jog skunde aprašyta problema yra itin svarbi jo autoriui, jis paprašė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pateikti atsakymus į klausimus, susijusius su A. Būdvyčio gatve.

Prašyta paaiškinti, kuo vadovaujantis į savivaldybės 2018–2020 metų strateginį veiklos planą buvo įtrauktas inžinerinių tinklų projektavimas bei įrengimas minėtoje gatvėje.

Taip pat informuoti, ar šiuo metu yra numatytas tinklų įrengimas, jeigu ne – kodėl buvo pakeistas sprendimas, paaiškinti, ar tai neprieštarauja strateginio plėtros plano iki 2020 metų visumai, kur numatoma A. Būdvyčio gatvėje įrengti inžinerinius tinklus.

Atsakymus į šiuos klausimus bei paaiškinimus, kada iš tiesų A. Būdvyčio gatvėje planuojama įrengti inžinerinius tinklus, savivaldybės vadovai Seimo kontrolieriaus įstaigai turi pateikti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo rašto gavimo. Tikėtina, jog tai bus padaryta jau šio mėnesio pabaigoje.

Prašė rekonstruoti gatvę

Miesto pakraštyje, prie laukų besidriekiančioje trumputėje A. Būdvyčio gatvėje žemės sklypus turintys ir ateityje statybas planuojantys žmonės savivaldybės prašė įrengti ne tik vamzdynus. Jie pageidavo, kad ši lauko keliuką dabar primenanti „gatvė“, būtų rekonstruota, taptų tokia, kaip ir kitos miesto gatvės.

Tačiau ir į šį prašymą sulaukta neigiamo atsakymo. Motyvuota tuo, jog savivaldybė nėra pajėgi tenkinti visų gyventojų prašymų, o tvarkomos tos gatvės, kur intensyviausias eismas, kuriose gyvena daugiausia žmonių.

„Dėl A. Budvyčio gatvės būklės informuota Kėdainių miesto seniūnija, kuri prižiūri seniūnijos kelius ir gatves, šiuo metu į minėtą gatvę jau atvežta žvyro. Dėl riboto finansavimo inžinerinių tinklų plėtrai, (savivaldybės – red.) administracija negali tenkinti visų gyventojų prašymų, susijusių su gatvių rekonstravimu ir inžinerinių tinklų įrengimu“, – teigė O. Kačiulis, rašte nurodydamas, jog sklypų savininkams prie darbų sąmatos prisidėjus ne mažiau, kaip 30 procentų savomis lėšomis, būtų teikiamas svarstymui klausimas dėl šios gatvės tvarkymo pirmumo tvarka.

Savivaldybės administracijos vadovo rašte taip pat nurodoma, jog gatvės sutvarkymo–rekonstravimo darbai galėtų būti atlikti tik po to, kai čia bus nutiesti inžineriniai tinklai, vandentiekio ir nuotekų vamzdynai.

Kelią jau sutvarkė miesto seniūnija

Ar iš tiesų savivaldybė nurodė pagrįstus motyvus atsakydama į A. Būdvyčio gatvėje esančių žemės sklypų savininkų prašymus sutvarkyti gatvę bei įrengti kanalizacijos ir vandentiekio vamzdynus?

Kėdainių miesto seniūnas Valentinas Tamulis pripažino – problemų iš tiesų būta. Prie gatve vaizdingai pavadinto lauko keliuko esančių sklypų savininkai negalėjo privažiuoti prie savo valdų. Pavasarį kelias buvo pažliugęs, jame klimpo technika.

Sulaukęs nusiskundimų seniūnas sakė pasirūpinęs, jog ši problema būtų išspręsta. Buvo pasamdyta technika, nustumtas žemių sluoksnis ir į suformuotą improvizuotą lovį privežta žvyro iš rekonstruojamos A. Kanapinsko gatvės.

„Iš žmogiškumo išsprendėme problemą, kad žmonės per pievą galėtų privažiuoti prie savo sklypų. Jiems padarėme tokį statybinį kelią“, – kalbėjo V. Tamulis.

Kėdainių seniūnas tikino – vakariniame miesto kvartale, o ypač laukuose, kur driekiasi ir A. Būdvyčio gatvė, gyventojų nėra daug. Dėl to niekas neskuba jiems nutiesti ir inžinerinių tinklų.

„Žinau, jog šiuose laukuose gyvenantys žmonės patys ieškojo sprendimo būdų, kaip prisijungti prie toliau esančių tinklų. Jie patys vykdavo į bendrovę „Kėdainių vandenys“, ten jiems išduodavo projektavimo sąlygas. Yra žmonės, kurie bando patys kažką daryti, esama ir tokių, kurie savo tikslus bando pasiekti kitomis priemonėmis“, – kalbėjo Kėdainių miesto seniūnijos vadovas.

Stebisi prašančiųjų požiūriu

V. Tamulis minėjo, jog visame Kėdainių mieste esama nemažai problemų, daug remonto reikalaujančių kelių. Prieš jų visumą nublanksta A. Būdvyčio gatvės sklypų savininkų reikalavimai. Seniūnas užsiminė vietoje padėkos sulaukęs priešingos žmonių reakcijos.

„Ten juk nieko nebuvo, tiek padarėme, kad privažiuoti prie šių sklypų būtų galima. Tačiau ir to negana, vis vien spaudžia, reikalauja, kad būtų padaryta dar daugiau. Tokia situacija – iš tiesų retenybė Kėdainiuose. Juk planuojant darbus atsižvelgiama į pastatytų namų, juose gyvenančių žmonių skaičių“, – sakė V. Tamulis.

Galiausiai Kėdainių miesto seniūnas užsiminė, jog prašymais savivaldybės lėšomis atlikti vienus ar kitus darbus kartais gali būti naudojamasi ne visai sąžiningai. Anot V. Tamulio, esama ir tokių pavyzdžių, kai seniūnijai sutvarkius aplinką žemės sklypas parduodamas, tai nurodant kaip vieną iš privalumų.

Vamzdynų nėra ir kitose kvartalo gatvėse

Kada pagaliau A. Būdvyčio gatvėje atsiras komunikacijos – bus nutiesti vandens ir nuotekų vamzdynai?

„Savivaldybės administracija inžinerinių tinklų įrengimo darbus vykdo vadovaudamasi 2018–2020 metų strateginiu veiklos planu bei atsižvelgdama į skirtus biudžeto asignavimus. Minėtame plane numatyta suprojektuoti ir įrengti vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklus Kėdainių miesto vakariniame kvartale. Tam 2019 metais numatyta skirti 50 tūkst. eurų“, – parlamentarui Dariui Kaminskui adresuotame rašte minėjo Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius.

Rajono vadovas taip pat nurodė, jog atskira priemonė dėl tinklų projektavimo ir jų įrengimo A. Būdvyčio gatvėje šiame plane nėra numatyta.

„Kėdainių miesto vakariniame kvartale inžineriniai tinklai dar neįrengti J. Paukštelio, P. Rabikausko gatvėse bei J. Bružaitės ir A. Būdvyčio akligatviuose“, – atsakyme akcentavo S. Grinkevičius.

 

Nerijus POVILAITIS

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video