Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Biržuose – neįprasti vaikų gausėjimo skaičiai

Biržų rajone demografinė kreivė  kyla.

Rajono ikimokyklinių įstaigų vadovai, darbuotojai ir vaikų tėveliai gūžčioja pečiais. Po ilgų metų atsitiko taip, kad mažus vaikus norintiems vesti į darželį čia neatsiranda vietų.

Pedagogai nedrįsta įvardyti priežasties, kodėl taip nutiko. Vieni svarsto, kad vis daugiau biržiečių ryžtasi šeimos pagausėjimui. Kiti mano, kad į Biržus atvyksta vis daugiau jaunų šeimų. Dar kalbama, kad čia mamos vis dažniau renkasi auginti vaikučius, kurių tėveliai lieka dirbti užsienyje. Akivaizdu viena: Biržuose mažylių ženkliai padaugėjo. Ir pirmi tai pajuto vaikų darželiai. Daugelis tėvų pasijuto tarsi sostinėje, kur sudaromos didelės norinčiųjų patekti į ugdymo įstaigas eilės.

Vietų nėra

Biržų lopšelio – darželio „Genys“ direktorė Laimutė Špokienė sakė, kad ankstyvojo amžiaus grupėse nėra vietų. Maža to: šiuo metu eilėje į darželį yra aštuoni vaikai, kurie į jį nepateko. Darželyje yra trys ankstyvojo amžiaus grupės. Dviejose yra po penkiolika vaikų. Vienoje, kur priimami vaikai nuo gimimo, yra 10 vaikučių.

Šios ugdymo įstaigos „Rugelio“ skyriuje ankstyvojo amžiaus vaikų grupė irgi pilna – čia yra 12 vaikų.

L. Špokienė kalbėjo apie nustebusių tėvų reakciją, kai ji pasakydavo, jog darželyje nėra vietų. Jie kalbėjo nesitikėję, kad taip nutiks Biržuose. Ši problema kol kas egzistavo tik sostinėje.

Direktorė svarstė, kad galbūt padidėjo gimstamumas. Yra iš užsienio sugrįžusių tėvų, kurie į darželį atveda netgi tik angliškai kalbančius vaikus.

„Iš dalies džiaugiamės, kad taip yra ir vaikų užtenka, kartu apgailestaujame, kad susidarė tokia situacija, jog negalime visų norinčių vaikų priimti“, - kalbėjo L. Špokienė.

Patenkino ne visus prašymus

Biržų vaikų darželyje – mokykloje „Vyturėlis“ šiuo metu laisvų vietų irgi nėra. Direktorė Violeta Stancikienė sakė, kad patenkino visus tėvelių, kurių vaikučiai gimė 2016 metais, prašymus. Tačiau negalėjo priimti vaikų, kurie gimę 2017 metais. Šiuo metu darželyje yra dvi vaikučių grupės, kuriose po 15 vaikų.

Biržų lopšelio – darželio „Drugelis“ direktorė Milda Kazlauskienė sakė, kad šiuo metu suformuotos trys mažųjų grupės. Visose po 12 vaikų.

Direktorė pastebėjo, kad į darželį tėveliai pradėjo leisti mažesnius, vos vienerių metukų sulaukusius vaikučius. Todėl grupės ir užsipildė. Praėjusiais metais buvo likusi viena tuščia darželio grupė, o šiais metais ją teko suformuoti iš naujo.

Biržų lopšelio – darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Vitalija Medelinskienė sakė, kad ugdymo įstaigoje nuo rugsėjo 3 dienos bus dvi ankstyvojo amžiaus vaikų grupės. Jose bus po 15 vaikų. Laisvų vietų nebėra.

„Pirmi metai, kai tiek daug vaikų. Net nežinome, kodėl jų tiek daug“, - kalbėjo direktorė.

Reikia dar vienos grupės

Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos ikimokykliniame skyriuje vietos pritrūko dešimčiai vaikų. Tiek tėvelių prašymų patenkinti nepavyko. Mokyklos direktorius Laimutis Štirvydas sakė, kad ankstyvojo amžiaus vaikų grupės yra trys, jose 56 vaikai. Susidarytų ir ketvirta grupė, tačiau jai nėra patalpų.

Šiuo metu svarstoma, kad patalpas būtų galima įrengti buvusiuose administracijos kabinetuose. Tačiau neaišku, ar tam bus skirta lėšų.

„Įdomu tai, kad 2010 metais Vabalninko darželyje buvo tik 19 vaikų, susidarė vos viena grupė. O dabar šitoks vaikų bumas. Atsikelia daug jaunų šeimų, daug mamų, kurias su vaikais išlaiko užsienyje dirbantys tėčiai“, - galimas vaikų gausos atsiradimo priežastis vardijo direktorius.

Vienintelės Nemunėlio Radviliškio pagrindinės mokyklos ikimokykliniame skyriuje vietų dar būtų. Šiuo metu mažiausiųjų grupėje yra aštuoni vaikai.

„Vietų užtenka“, - kalbėjo mokyklos direktorė Edita Timukienė.

Ne visi daugiafunkciai centrai pilni

Kirdonių daugiafunkciame centre vietų irgi pritrūko. Jo vadovė Sandra Šimienė sakė, kad mišri grupė yra pilna, ją lanko keturiolika vaikučių. Dviejų tėvelių prašymų centras patenkinti negalėjo ir vaikučių nepriėmė. Pasak S. Šimienės, yra nemažai tėvelių, kurie prašymus lankyti centrą parašė vos vaikučiams gimus.

Germaniškio mokykla – daugiafunkcis centras kol kas dar turi galimybę priimti vaikus. Direktorius Gediminas Janeliūnas sakė, kad šiuo metu grupėje yra penkiolika vaikų, o aptarnauti gali dvidešimt.

Kratiškių mokykloje – daugiafunkciame centre mišri grupė bus vaikams nuo trejų metukų. Pasak direktorės Deimantės Žalinkevičienės, joje yra 20 vietų. Šiuo metu prašymus priimti parašė devyniolika vaikų tėvelių.

Atidarys papildomą grupę

Ar Biržų rajone padidėjo gimstamumas, kad vaikų ugdymo įstaigos nebesutalpina? Tokį klausimą „Šiaurės rytai“ pateikė savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjai Joanai Kvedaravičienei. Pasirodo, gimstamumas rajone pastaraisiais metais gana vienodas, nors truputį didėja: 2015 metais gimė 235 vaikai, 2016 metais – 245, o praėjusiais – 262 vaikai.

„Gal mamos nebenori žiūrėti mažų vaikų. Arba eina vis daugiau dirbti. Gal vaikų skaičius grupėse sumažintas“, - svarstė J. Kvedaravičienė.

Biržų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Gintutė Žagarienė sakė, kad problema, jog trūksta vietų ikimokyklinukams, žinoma.

„Artimiausiu metu ji bus sprendžiama. Gali būti, kad dar viena papildoma ikimokyklinukų grupė bus atidaryta „Drugelyje“, - sakė G. Žagarienė.

Specialistės duomenimis, Biržų rajone praėjusiais metais buvo 624 ikimokyklinukai bei 155 priešmokyklinio amžiaus grupes lankantys vaikai.

 

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video