Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Agurkinių prabanga ir moterys

Kai kurie Agurkinių prabangos aksesuarai bei jų atsiradimo istorijos net ir šiandien kriminalistams sukelia šypsenas. Kauno apylinkės teismas 2014 metų birželio 19-ąją Agurkinių gaujos lyderiui Sauliui Velečkai ir jo buvusiai žmonai Linai Velečkienei pasiuntė gerą žinią. Tada Velečkos buvo išteisinti byloje dėl neteisėto praturtėjimo. Teismo motyvas – nebuvo įrodyta, kad turtas buvo įsigytas iš neteisėtų pajamų. Dėl neteisėto praturtėjimo buvo pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas.

Viršijo pajamas

Velečkos ir jo sutuoktinės teisės buvo apribotos į aukso dirbinius ir prabangų, deimantais papuoštą laikrodį, kurių bendra vertė – per 163 000 litų. Buvo areštuoti ne tik Velečkų papuošalai, bet ir trys „BMW“ automobiliai, du motociklai. Šiandien jie yra pakankamai nuvertėję, bet vis dar saugomi policijos konfiskuotų transporto priemonių aikštelėse.

Mokesčių inspekcijos atstovai pareiškė, jog nuo 2001 iki 2011 metų S. Velečkos išlaidos legalias, pagrįstas pajamas viršijo 560 000 litų, o L. Velečkienės išlaidos pajamas viršijo 220 000 litų. Per kratą sutuoktinių namuose pareigūnai paėmė 9000 litų kainuojantį auksinį pakabutį su briliantais, 21 000 litų vertės auksinį moterišką žiedą su briliantais, 34 000 litų vertės auksinį žiedą su deimantais, kitus papuošalus. Visi jie tebesaugomi   prokuratūros seifuose.

Namas – gana kuklus

Pasiteiravus apie švaistymosi pinigais atvejus, kurie sukėlė pareigūnų juoką, mano pašnekovai iš kriminalinės policijos turėjo kuo pasidalinti Agurkinių turtų tema. Apie 2007 metais vaizdingoje Kauno Lampėdžių gyvenvietės vietoje pastatyto ir šiuo metu jau parduodamo S. Velečkos-Agurko namo statybos darbų istoriją iki šiol tarp kriminalistų sklando pačios įvairiausios versijos. Pareigūnai prasitarė, kad kai jis statėsi namą ir labai reikėjo trūkstamų statybinių medžiagų, jos galėjo būti pavogtos arba nupirktos pusvelčiui. Arba galbūt jas atitempė kažkas iš grupuotės narių.

Greta Vilijampolės, pakankamai vaizdingoje Lampėdžio ežero pakrantėje, pastatytas S. Velečkos šeimos namas atrodo kur kas kukliau nei anų laikų Daktarų gaujos ar kitų Kauno kriminalinių veteranų pilaitės bei dvarai. Daugiau kaip prieš dešimtmetį statytas dviejų aukštų, beveik 200 kvadratinių metrų ploto namas jau ne vienus metus yra parduodamas. Už statinį dabar prašoma beveik 450 000 eurų. Iš viešoje erdvėje patalpintame skelbime pateikiamų nuotraukų matyti, kad namo interjeras įrengtas kukliai, sklando  Provanso architektūros dvasia.

Prabangus garderobas

Mano šnekinti pareigūnai stebėjosi prisimindami S. Velečkos silpnybę itin prašmatniems bei kokybiškiems „Zilli“ firmos drabužiams bei prabangiems, galingiems automobiliams.

„Šmutkėms“ ir automobiliams jie tikrai negailėjo pinigų. Keliavo į Aziją, Ameriką, Meksiką. Kaip ir visi tokio lygio veikėjai skersai ir išilgai buvo išvažinėję Europą. Galbūt tik Vokietiją aplenkdavo, nes dėl praeities reikalų, pasirodžius tenai, būtų užsidegusi raudona lemputė. Oficialiai byloje užfiksuota, kad Vokietijoje S. Velečkai jo draugai buvo nupirkę laikrodį už 23 000 eurų. „Louis Vutton“ rankinė Paryžiuje jo piniginę paplonino 10 000 eurų“, – ypatingą prabangą mėgusio kauniečio pirkinius įvardijo Artūras Garla.

„Kad tuo metu jie turėjo nemažai pinigų, bene geriausiai patvirtina faktai, jog pirko laikrodžius, vertinamus daugiau nei 20 000 eurų. Agurko žmonai būdavo dovanojamos rankinės, kurių vertė siekė ir 16 000 eurų. Bet tai nereiškia, kad jie turėjo sukaupę milijonus. Netgi sėdę už grotų jie sulaukia neblogos finansinės paramos iš draugų, turinčių svorį Latvijos bei Rusijos nusikaltėlių sluoksniuose. Kalbėta, kad šie vienu metu reguliariai kai kurių kauniečių veikėjų artimiesiems kas mėnesį perdavinėjo po kelis ir daugiau tūkstančius dolerių ar eurų“, – kalbėjo Teisutis Vėbra.

Išlaidautojos moterys

Pareigūnų žiniomis, ne ką mažiau ir labai paprastai su pinigais išsiskirdavo ir pagrindinių gaujos narių moterys. Savo nevaržomo klestėjimo metais nė viena iš Agurkinių žmonų nesirūpino, kaip kukliai pragyventi. Jos tiesiog taškėsi pinigais. „Kiek mums žinoma, Čikio moteris kurį laiką veždavo drabužius iš užsienio. Buvo laikas, kai su Agurko Lina ji buvo atidariusi parduotuvę, bet netrukus nutraukė savo veiklą“, – prisiminė A. Garla.

„Šiaip žmonos pačios pasiimdavo pinigų kiek joms prireikdavo“, – pastebėjo Marekas Gulbinovičius.

„Galima sakyti, kad buvusi Agurko žmona Lina buvo savotiška lyderė tarp kitų grupuotės narių moterų, – tvirtino A. Garla. – Jie, kaip ir kiekvienas save gerbiantis to pasaulio veikėjas, nuolatos investuodavo į savo moteris ir jų poreikius. Kažkur pavogtų rūbų „apsišopinimai“ vykdavo tiesiog reguliariai. Ir internete, ir būdavo atvežami iš skirtingų užsienio šalių. Atsiskaitymai už daiktus vykdavo internetu. Esama duomenų, kad kai kada apmokėjimai būdavo atliekami ir padirbtomis kredito kortelėmis. Iš visų grupuotės narių ypač Agurkas buvo pamėgęs „brendinius“ rūbus. Jų vis kažkas iš bendrų atveždavo iš Anglijos, Amerikos arba Olandijos. Lankydamasis Kijeve jis siūdavosi odines striukes pas rimtus ir nagingus odos gamintojus bei siuvėjus. Agurkas išties atrodė prabangiai. Jis buvo pamėgęs batus ir striukes, pagamintus iš krokodilo odos. Iš rankų dažnai nepaleisdavęs krokodilo odos delninukės.“

„Taip, S. Velečka buvo labai pamėgęs „Zilli“ ir „Bogner“ firmų drabužių kolekcijas. Jo namuose teko pastebėti elegantiškų kostiumų kolekciją, kurią puošė „Hugo Boss“ ženklai“, – įsiterpdamas pasakojo M. Gulbinovičius.

Siuvosi klastotes

Pareigūnai pabrėžė, kad noras puikuotis prašmatniais drabužiais bei vairuoti išskirtinės apdailos naujausius automobilius – labiau pižonams įprastas elgesys. Būtent tokiais tarp pareigūnų ir buvo laikomi Agurkinių branduolio nariai. „Būta kalbų, kad viena pas Agurką atsiradusi odinė striukė, kuri prieš tai galėjo būti pavogta Amerikoje ar Anglijoje, galėjo oficialiai kainuoti net 100 000 eurų, bet Agurkas už ją sumokėjo 40 000, – prisiminė A. Garla. – Kai pasklido kalbų, kad šią striukę norėta perleisti kažkam kaip dovaną, Agurkas labai rūpinosi, jog niekam kitam, o būtent jam atitektų. Ne ką mažiau mus stebino, kad jis siuvosi žymių vardinių rūbų klastotes, perdirbinius. Pamenu situaciją, kai Šūdmaišis itin ilgai Agurkui vežė gerą slidininko kostiumą. Nesulaukdamas žadėtos dovanos, jis nervinosi ir klausė: ,,Tai kada, visgi kada?“ O Šūdmaišis su jam būdinga maniera vis atsakydavo: „Ryt, poryt arba užporyt.“

Namai Ispanijoje?

Kad Agurkiniai išties rūpinosi savo  ir artimųjų įvaizdžiais bei gerove, iliustruoja ir pareigūnus pasiekęs faktas, kad, prieš patekdamas už grotų, N. Tučkus jau rengėsi nusipirkti nuosavą namą, šiam pirkiniui buvo atsidėjęs beveik pusę milijono tuometinių litų. „Faktas, kad ne savo vardu jis ketino pirkti tą namą“, – pabrėžė A. Garla.

Iš pradžių kriminalistus buvo pasiekusi informacija, kad Agurkiniai galėjo turėti nuosavo turto netgi Vakarų Europos šalyse. „Ikiteisminio tyrimo metu nebuvo gauta tai patvirtinančių duomenų, kad jie buvo įgiję turto Ispanijoje. Yra ne vienas atvejis, kad kai jie susiruošdavo į Ispaniją, užsisakinėdavo tiktai viešbučius. Manyčiau, kad, jei būtų turėję nuosavą nekilnojamąjį turtą tose šalyse, tikrai nebūtų gyvenę viešbučiuose. Tiek Agurkas, tiek Petkauskai buvo įsigiję nedidelius butus Nidoje. Tas pats N. Tučkus, kaip jau minėjau, darė realius žingsnius, kad nusipirktų namą Kaune“, – kalbėjo A. Garla.

Pasigilinus į dabartinę Agurkinių vyrų finansinę padėtį A. Garla pareiškė: „Nemanau, kad Agurkas šiandien yra tuščias. Galbūt jis kai kam imituoja, kad neturi pinigų.“

Net trys „pupytės“

Ne kartą žiniasklaidoje linksniuota tema apie Agurkinių ryšius su anuomet populiarios merginų popgrupės „Olialia pupytės“ atlikėjomis. Pareigūnai prasitarė, kad A. Perminas-Šūdmaišis pramogų verslo merginas pristatė Agurkiniams. Nors pradžioje buvęs tik lengvabūdiškas bendravimas, palaipsniui jis peraugo į meilę. Net trys šios grupės atlikėjos vienaip ar kitaip buvo susietos su Agurkiniais.

„Iš pradžių jie merginas veždavosi į užsienio kalnų kurortus. Galbūt jiems tai buvo savotiškas „relaksas“ ir pabėgimas nuo slegiančios aplinkos, – pasakojo A. Garla. – Kartą kalnuose Marina Bui susilaužė koją, bet vėliau žiniasklaidoje pranešta, kad neva susižalojo jodinėjimo metu. Ta pati Vita Jakutienė per apklausą yra prasitarusi, kad mylėjo prieš kelerius metus nužudytą Deimantą Bugavičių. Tą lemtingą vakarą, kai į D. Bugavičių pasipylė šūviai, ji sėdėjo greta automobilyje.“

„Tiesiog taip nutiko, kad Saulius su M. Bui tapo vyru bei žmona. Bet nieko blogo negalėčiau pasakyti ir apie buvusią Sauliaus žmoną Liną, – sako M. Gulbinovičius. – Man ji pasirodė labai gera šeimininkė, kuri tinkamai prižiūrėjo šeimos namus bei vaikus. Tai išlaikyta, santūri moteris. Kiek teko lankytis jų namuose, ji visuomet korektiškai elgdavosi išvydusi pareigūnus. Jų namai visuomet buvo sutvarkyti, jautėsi šeimininkės ranka.“

Po Amerikos – į Lukiškes

Agurkinius atidžiai stebėjusių pareigūnų surinktomis žiniomis, 2012-ųjų gruodį S. Velečka susiruošė į paskutines itin prabangias atostogas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Beje, tai buvo jo pirmasis ir vienintelis apsilankymas minėtoje šalyje.

Įdomiausia, kad kompaniją palaikė ne artimiausi bičiuliai iš Agurkinių gaujos, o anuomet artimai su H. Daktaru ir jo vyrais bendravęs žinomas kauniečių bokso pasaulio veteranas Anatolijus Marma. Jie abu seni draugai, todėl nutarė su moterimis pasirinkti pakankamai nepigiai kainavusią kelionių kryptį – JAV bei Meksiką. Šioje kelionėje kauniečiai praleido daugiau nei mėnesį ir pažymėjo didžiausias šventes – S. Velečkos gimtadienį, Kalėdas bei sutiko 2013-uosius.

Yra neoficialių duomenų, kad prieš šią išvyką buvo pašliję Sauliaus ir Linos Velečkų tarpusavio santykiai. Neva Sauliaus sutuoktinė tada ketino atsisakyti skrydžio už Atlanto. Manoma, kad tokių rimtų nesutarimų priežastis buvo vis garsiau sklindančios kalbos apie tuomet rezgamą slaptą Sauliaus ir M. Bui meilės romaną.

Bet šiaip ne taip Velečkos susitaikė ir nutarė savo santykius atgaivinti išvykdami būtent į šią įspūdingą kelionę, kuri tapo paskutinėmis Agurko atostogomis svetur. Iš Vilniaus oro uosto per Turkiją visa kompanija nuskrido į Ameriką. Viena kelionės dalis buvo tiktai keliavimas po JAV, kai kauniečiai aplankė Čikagą, Las Vegasą. Manoma, kad ten jie laiką leido su keliais už Atlanto nuo seno įsitvirtinusiais S. Velečkos bičiuliais, atvykėliams parodžiusiems išskirtines vietas. Likusi kelionės dalis pratęsta besideginant kaitria Meksikos paplūdimių saule.

„Šioje kelionėje netrūko kuriozų. Esama duomenų, kad būdamas Amerikoje Agurkas prašė artimiausių bičiulių iš Lietuvos, jog šie jam persiųstų pinigų, nes jau pirmomis savaitėmis buvo smarkiai išsileidęs, – prisiminė kriminalistai. – Jis Lietuvoje buvo mėgėjas pažaisti lošimo namuose, o atsidūręs tenai pasijuto tarsi vaikas gavęs saldainį ir, matyt, galvojo: va čia tai prasisuksiu. Taigi, Las Vegaso kazino jis leido ištisus vakarus. Šiaip iki šiol nesuvokiama, kokiu pagrindu tokią spalvingą praeitį turinčiam S. Velečkai buvo suteikta viza išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas. Mes tikrai jo laukėme sugrįžtančio. Be to, rimtesnių požymių nebuvo, kad jis ketino pasitraukti visam laikui iš Lietuvos.

Gulbinovičius patvirtino, kad pareigūnai žinojo, kada S. Velečka iš JAV sugrįš į gimtąjį Kauną, ir visai nejautė įtampos ar galimos grėsmės, kad kaunietis galėtų pasirinkti bėglio dalią.

Pasibaigus smagiai kelionei, išaušo šaltas, tačiau saulėtas 2013 metų sausio 22-osios rytas. Tą dieną, ką tik sugrįžęs iš įspūdingo turo po Ameriką ir Meksiką, S. Velečka susiruošė į Vilniaus policijos departamentą, kur privalėjo pasiaiškinti dėl tam tikrų aplinkybių, nes buvo pateikti įtarimai dėl neteisėto praturtėjimo. Tačiau tądien jis policijos tyrėjų kabinete buvo sulaikytas ir nuo to laiko sėdi už grotų.

Agurko šeima

Kadaise S. Velečka dažniausiai laisvalaikį bei atostogas egzotiškuose kraštuose leisdavęs su šeimos nariais. Atrodė, kad jam šeima – didžiausia bei tikriausia atgaiva po kasdienybės rutinos. Tad, besibaigiant susitikimui, paprašiau bent trumpai papasakoti apie artimiausius žmones. „Labai nenoriu pasakoti apie savo šeimą, – išgirdęs klausimą apie pažintį su dabartine žmona tapusia Marina, vangiai prasitarė S. Velečka. – Kadaise Šūdmaišis mane su ja supažindino. Tada jis palaikė ryšius su kita grupės nare Skaiste Steikūnaite. Kažkur lankėmės, jos atvažiavo ir visi susipažinome. Gyvenimas pasisuko taip, kad Marina gimdys lapkričio mėnesį, dabar – jau keturi nėštumo mėnesiai. Sako, kad gims mergaitė. Tiesa, Marina labai norėjo berno, bet man nesvarbu. Svarbu, kad gimtų sveikas, gražus, protingas ir laimingas vaikas.“ Kai buvo baigiami rašyti šios knygos puslapiai, 2017-ųjų spalio pabaigoje M. Bui pagimdė mergaitę.

Šiandien Agurkas teigė, kad Šiaulių kalėjime kartkartėmis jį aplanko ir abu vaikai iš pirmosios santuokos – duktė bei sūnus. Jis prasitarė, kad su jais dažnai bendrauja kalėjimo telefonu. Kai kurių šaltinių duomenimis, šiandien abu vaikai su buvusia S. Velečkos sutuoktine L. Velečkiene gyvena šeimos name Kaune.

„Dukra jau anūkę augina. Buvo jos kartu atvykusios ir čia. Sūnus sportuoja, matau, kad linksta į verslą, – pasakodamas apie savo vaikus S. Velečka akivaizdžiai pagyvėjo. – Nenorėčiau, kad jis nueitų ne tuo keliu. Matosi, kad jo smegenys tikrai dirba ir jis siekia gyventi kaip jaunas smulkus verslininkas. Buvau patenkintas, kai sužinojau, kad jis kartu su draugais nebrangiai nusiperka kažkokią seną, purviną ar šiek tiek įlenktą mašiną. Paskui šiek tiek pataiso, padažo, nuveža, parduoda ir galiausiai uždirba bent šimtą eurų. Juk kadaise panašiai ir aš pats pradėjau. Kartais nuoširdžiai kaip tėvas pergyvenu, kad nenueitų mano keliais. Bet, kita vertus, juk tėvas tėra šiuolaikinėje visuomenėje išpūstas burbulas. Juk nei aš žmogžudys, nei dar kažko baisaus esu padaręs. Žinau, kad kitą savaitę jis pas mane turėtų atvažiuoti į pasimatymą. Šiaip pakankamai aktyviai domiuosi, skaitau laikraščius apie tai, kas vyksta laisvėje. Matau, kad dabartinis laikotarpis šalies jaunimui – labai įtemptas bei sudėtingas. Juk kaip dabar jaunimas Lietuvoje gyvena? Jie visi svajoja turėti tiktai gražią merginą ir automobilį. Na, o šiais laikais, nors legaliai ir daug dirbsi, bet nieko padoraus neuždirbsi. Situacija tokia, kad ir kiek beuždirbtų, žmonės masiškai bėga iš Lietuvos.“

TIK FAKTAI  DAILIUS DARGIS. „Kriminalinė Agurkinių odisėja“

  • Tai istorija apie tarptautinį narkotikų kelią ir jį nutiesusius žmones, Kauno gatvėmis važinėjusius neperšaunamais, nesusprogdinamais BMW su deguonies kameromis… „Mėšlo“ lietuvaičiai pardavė daugiau kaip už 1,499 mlrd. JAV dolerių.
  • Beveik du dešimtmečius trukusios kriminalinės odisėjos metu Agurkiniai užsiėmė narkotikų prekyba, automobilių vagystėmis, turėjo sukaupę įspūdingą ginklų arsenalą ir buvo pasiryžę dar platesnio masto kriminalinei veiklai. Vis dėlto šiandien pagrindiniai grupuotės nariai laiką leidžia už grotų, kiti arba pabėgo į užsienį, arba sutiko bendradarbiauti su teisėsauga.
  • Knyga paremta tikrais faktais, šimtais valandų pokalbių su žiauriausio narkokartelio dalyviais, jų mokytojais, vaikystę menančiais draugais, įtakingiausiais šalies pareigūnais, kurie savo akimis negalėjo patikėti tokiais narkomafijos veiklos mastais.

 

Dailius DARGIS

Rekomenduojami video