Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai tradiciškai neskuba deklaruoti savo plotų

Iki pasėlių deklaravimo pabaigos lieka vis mažiau laiko, tačiau ūkininkai tradiciškai neskuba deklaruoti savo plotų.

Dažniausiai – tie patys

Nors iki pasėlių deklaravimo pabaigos liko lygiai trys savaitės, iš rajone esančių maždaug 4000 žemdirbių savo plotus yra deklaravę tik pusė.

Šiais metais pasėlių deklaravimas vyks iki birželio 7 d. Pavėluotai paraiškas dar bus galima pateikti iki liepos 2 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc. Rajone deklaruoti pasėlius kasmet pavėluoja maždaug 200–250 ūkininkų.

„Nors raginame ūkininkus ateiti kuo anksčiau, tačiau dalis jų vis tiek laukia paskutinės savaitės. Nežinau, kodėl taip yra. Šiemet visi savo plotus seniausiai apsėjo, išsimatavo, žino, kur ir kokios kultūros auga, bet deklaruoti jų vis tiek neskuba. Kasmet dalis ūkininkų savo plotus deklaruoja pavėluotai. Nors būna ir naujų, tačiau dažniausiai delsia tie patys pareiškėjai“, – sakė Pajevonio seniūnijoje dirbanti Žemės ūkio skyriaus specialistė Gintauta Žaliniakienė.

Šiuo metu Pajevonio seniūnijoje savo plotus yra deklaravę tik trečdalis iš maždaug 300 ūkininkų.

Iki vakar dienos į rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistus kreipėsi 1733 žemdirbiai. Daugiausiai pareiškėjų savo plotus deklaravo iš Šeimenos (289), Bartninkų (276), Kybartų (200) ir Pilviškių (192) seniūnijų.

Stringa programa

Į Pajevonio seniūniją deklaruoti pasėlių ūkininkai dažniausiai ateina iš anksto nesitarę su čia dirbančia specialiste. Tik dalis jų skambina ir derina laiką. Tai dažniausiai daro stambesni, bent kelių šimtų hektarų plote dirbantys, žemdirbiai. Kiekvienam iš jų specialistė privalo skirti maždaug po 5–6 valandas.

„Su stambesniais ūkininkais dažniausiai dirbu šeštadieniais, nes dėl jų įprastą dieną mažiau žemės turintys žmonės greičiausiai nesulauktų savo eilės. Šiemet deklaravimo procesą dar stabdo ir nuolat stringanti internetinė programa“, – pasakojo G. Žaliniakienė.

Jos kolega, Kybartų seniūnijoje dirbantis Zenonas Žaldokas, sakė taip pat šiemet susiduriantis su itin dažnai stringančia deklaravimo programa. Specialistas priima tik iš anksto užsiregistravusius pareiškėjus, tad žmonėms beveik netenka laukti eilėse.

„Iš viso seniūnijoje turime 412 ūkių, yra ir labai didelių, ir mažų. Didžiausias – tėvo ir sūnaus ūkis, siekiantis maždaug 1800 hektarų. Jame yra keli šimtai laukų, tad jų deklaravimas užtrunka visą darbo dieną. Nors raginu žemdirbius ateiti laiku, kasmet bent 10–15 jų vis tiek kreipiasi pavėluotai. Manau, jog tai – paprasčiausias apsileidimas“, – kalbėjo Z. Žaldokas.

Stengiasi deklaruoti laiku

Nors ūkininkams yra galimybė pasėlių plotus patiems deklaruoti internetu, dauguma to vengia ir vis tiek kreipiasi į seniūnijose dirbančius Žemės ūkio skyriaus specialistus. Kaip teigė Kybartų seniūnijos Daugėlaičių kaime ūkininkaujantis Leonidas Kuzmenskas, daugeliui žemdirbių svarbus tiesioginis žmogiškas bendravimas. Be to, deklaruojant pasėlius galima su specialistais pasikonsultuoti ir kitais rūpimais klausimais.

Nuo pat Nepriklausomybės pradžios ūkininkaujantis ir šiuo metu 26 karves laikantis vyriškis sakė, jog įprastai savo pasėlius deklaruoja anksčiau, tik šiemet šiek tiek susivėlino. Daugiausiai jis deklaravo pievų, taip pat kviečių, kvietrugių, avižų ir miežių plotų.

„Kažkada buvo žadėta, kad pieno ūkis bus perspektyvesnis už grūdų, tad į jį ir investavome. Dabar akivaizdu, jog tai nebuvo pats geriausias sprendimas, tačiau atsisakyti karvių – gaila. Juolab kad tokių sąlygų, kaip pas mus, nelabai kas turi, nes karvės ganosi prie pat namų“, – pasakojo L. Kuzmenskas.

Karvių nežada atsisakyti ir Pajevonio seniūnijoje, Užbalių kaime, ūkininkaujanti Gražina Štrimaitienė. Anot jos, gyvuliai reikalingi dėl asmeninių reikmių. Šiemet ši pareiškėja pas Žemės ūkio skyriaus specialistę deklaruoti savo plotų atvyko kiek vėliau nei įprastai. Moteris ūkyje augina žieminius bei vasarinius kviečius.

Tuo tarpu Gudkaimio kaime ūkininkaujantis Edvinas Broniška šiais metais stengėsi savo valdas deklaruoti šiek tiek anksčiau nei pernai. Jaunas žemdirbys 15 ha plote augina žirnius, žieminius kviečius, turi obelų sodą.

„Galbūt galėčiau ir pats savarankiškai deklaruoti žemes, bet specialistai tikrai padeda palengvinti šį procesą. Juk daug ką galima pačiam pasidaryti, bet vis tiek važiuoju konsultuotis ir į mokesčių inspekciją, ir į kitas įstaigas“, – mintimis dalijosi E. Broniška.

Pajevonio seniūnijoje, Būdviečių kaime, 86 ha žemės dirbantis Severinas Ščiuka visada laiku deklaruoja savo pasėlių plotus. Jis teigė nesuprantantis tų ūkininkų, kurie viską atideda paskutinėms dienoms. Vyras pasidalijo ir savo mintimis apie tam tikrus įpareigojimus.

„Esu nusistatęs prieš žalinimo reikalavimus. Manau, jie žemei visiškai neatneša jokios naudos. Sėjomainą vykdžiau ir anksčiau, kai dar nebuvo jokių išmokų“, – sakė S. Ščiuka.

Svarbūs priminimai

Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Galinaitienė teigė, kad savo plotus deklaravę žemdirbiai neturėtų pamiršti ir tam tikrų įsipareigojimų.

Anot jos, svarbu laikytis šienavimo terminų. Nušienauti pievas privaloma ne mažiau kaip vieną kartą iki rugpjūčio 1 d. Pareiškėjams, iki liepos 1 d. įregistravusiems bičių šeimas, šienavimo termino pabaiga – rugsėjo 1 d. Jei ūkininkas gauna ne tik tiesiogines išmokas, bet ir paramą pagal Kaimo plėtros programos priemones, jam privaloma vadovautis priemonėse nurodytais šienavimo terminais.

V. Galinaitienė ragino ūkininkus atkreipti dėmesį, jog šiais metais tie, kurie siekia gauti tiesiogines išmokas, privalo atnaujinti Valdų registro duomenis iki rugpjūčio 1 d. Anksčiau buvo reikalaujama tą padaryti iki gruodžio 31 d.

Deklaruojant pūdymų plotus, būtina užtikrinti jų buvimą nuo einamųjų metų sausio 1 d. iki liepos 31 d. Deklaravus žaliąjį pūdymą, svarbu nepamiršti žolinius augalus įterpti į dirvą iki rugsėjo 1 d., o juodąjį pūdymą apsėti arba apsodinti žemės ūkio augalais iki lapkričio 1 d.

Siekiant apriboti dirvos eroziją, draudžiama auginti kaupiamuosius žemės ūkio augalus (bulves, pašarinius ir cukrinius runkelius, kitus šakniavaisius ir šakniagumbius) statesniuose negu 12 proc. šlaituose.

„Nors ne visiems patinka, pareiškėjai privalo laikytis ir žalinimo reikalavimų. Šiemet, patikslinus posėlio deklaravimo tvarką, reikės nurodyti rūšį, ar tai žieminių, ar vasarinių augalų posėlis. Taip pat norėčiau įspėti ūkininkus, deklaruojančius savo plotus, kad draudžiama deginti žemės ūkio augalus ir jų ražienas, taip pat žolę ganyklose arba pievose. Už šį pažeidimą pareiškėjams taikomos sankcijos. Reikia priminti, kad ūkininkai, gaunantys tiesiogines išmokas bei dalyvaujantys su plotu susijusiose Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonėse, negali pamiršti prisiimtų įsipareigojimų. Tik taip jie išvengs sankcijų“, – sakė V. Galinaitienė.

 

Andrius GRYGELAITIS

 

santaka,logo

Rekomenduojami video