Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lažybas laimėjo, teismą pralaimėjo

Brolius Aleksandrą (42 m.), Ruslaną (40 m.) ir Romaną (38 m.) Šestakovus bei jų bendrininką Mindaugą Petruškevičių (32 m.) pasivijo dar 2013–2014 metais Švedijoje padaryto nusikaltimo aidai, kurie privers atverti pinigines. Emigracijoje reketuotiems lietuviams jie solidariai turės sumokėti 63 635 eurus, 5 procentus metinių palūkanų už priteistą sumą ir dar – dar 655 eurus bylinėjimosi išlaidų.

Areštuotas turtas

Už turto prievartavimą Kauno apygardos teismas (KAT) nuosprendį keturiems vyrams paskelbė 2016 metų balandžio 28 dieną, o jis įsigaliojo tų pačių metų spalio 28-ąją, kai galutinį žodį tarė Lietuvos Apeliacinio teismo teisėjai. Už didelės vertės turto prievartavimą Romanas Šestakovas buvo nuteistas kalėti 4 metus, jo brolis Ruslanas 3 metus ir 6 mėnesius, Aleksandras – 1 metus ir 8 mėnesius. M. Petruškevičiui teismas skyrė 2 metų laisvės atėmimą, tačiau bausmės vykdymą atidėjo 3 metams.

Teisėsaugininkai pasirūpino, kad būtų uždėtas areštas ir teisiamųjų nekilnojamam turtui, tad tie daugiau kaip 60 000 eurų, reikia tikėtis, bus sumokėti nukentėjusiesiems. Juolab, kad laikinas nuosavybės teisių apribojimas pratęstas iki sprendimo įvykdymo dienos.

Prašydavo išpirkos

Broliai gerai žinomi policijai ir ne kartą teisti už plėšimus ir vagystes. Pagal tėvo vardą Kaune Romaniukais vadinami Aleksandras, Ruslanas, draugų vadinamas Žanu, ir Romanas Šestakovai buvo pagarsėję kaip automobilių vagys.

Dar 2004-aisiais prokuratūra jiems buvo pateikusi kaltinimą dėl organizuotos gaujos sukūrimo ir dalyvavimo jos veikloje. Ši grupuotė policijos pareigūnams buvo žinoma kaip itin įžūli, vogdavusi automobilius Vilijampolės, Šilainių ir kituose miesto mikrorajonuose bei Kauno rajone.

Tiek dieną, tiek naktį dažniausiai būdavo vagiami krovininiai automobiliai bei mikroautobusai, kuriuose būdavo įrengta signalizacija. Apsaugai atjungti būdavo naudojamos specialios savos gamybos priemonės. Neretai tą pačią naktį būdavo pavagiami du automobiliai: vienas, skirtas pagrindiniam tikslui – išpirkai, kitas – jam nutempti.

Pagrindinis Romaniukų nusikalstamos veikos prioritetas buvo turto prievartavimas, reikalaujant išpirkos už vogtą automobilį. Paprastai būdavo prašoma pusės automobilio kainos. Išpirkos neretai būdavo pareikalaujama iškart po vagystės, dar nespėjus automobilio nugabenti į saugią vietą, o savininkui – pastebėti automobilio vagystės.

Draugavo su Daktaru

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad nusikalstamą susivienijimą subūrė Tomas Mickevičius, žinomas Varlės pravarde. Tą kartą jis buvo sulaikytas Lietuvos pasienyje, traukinyje, vykstančiame į Maskvą. Jaunuolis ne kartą buvo įtartas automobilių vagystėmis – kai dar priklausė Kušlų grupuotei, tačiau jam vis pavykdavo išsisukti. Šį kartą pareigūnai buvo surinkę pakankamai įrodymų, kad ėmęs vadovauti Romaniukams, Varlė dalyvavo pagrobiant ne vieną automobilį.

Broliai Šestakovai buvo sulaikyti Šilainiuose, kai plovė savo automobilį viename privačiame automobilių servise. Sulaikymo vietą „Aro“ pareigūnai pasirinko taktiniais sumetimais, nes broliai buvo pagarsėję ypatingu agresyvumu.

Kriminalistai turėjo operatyvinių duomenų, kad pastaruoju metu Romaniukus medžioja ne tik teisėsaugininkai, bet ir kitos Kauno gaujos, kurioms jie buvo įsiskolinę. Tuo metu Romaniukai artimai bendravo su dabar iki gyvos galvos kalėti nuteistu Kauno mafijos vadu Henriku Daktaru. Jie dažnai kartu žaizdavo futbolą.

Susivienijimo nebuvo

Nors teisme ir buvo įrodytos 7 automobilių vagystės, tačiau teisėjų kolegija tuomet konstatavo, jog nė vienas iš jaunuolių nedalyvavo nusikalstamo susivienijimo veikloje. Pastaroji aplinkybė padėjo nuteistiesiems išvengti kur kas didesnių laisvės atėmimo bausmių, galėjusių siekti iki dešimties metų ir daugiau.

Didžiausios bausmės iš teisiamųjų sulaukė T. Mickevičius. Teismas jam skyrė penkerius metus ir 2 mėnesius laisvės atėmimo. Broliams Šestakovams pagal atitinkamus „nuopelnus“ buvo paskirtos įvairios bausmės: Žanui – 4 su puse metų, Romanui – ketveri metai ir 2 mėnesiai, o vyriausiajam Aleksandrui – treji metai nelaisvės.

Grįžę iš įkalinimo įstaigos Šestakovai ir toliau liko automobilių vagystes tiriančių pareigūnų akiratyje.

Pradingo be žinios

Nemetė savo amato, kurį gerai išmanė, ir Varlė. Vienu metu jis veikė su pareigūnų Zoologijos sodu vadinama gauja. Ši grupuotė specializavosi vogdama krovininius automobilius.

Vėliau Varlė prisišliejo prie Kaune veikiančios Kamuolinių grupuotės, kuri dėl įtakos sferų kovojo su dabar nuteistais Sauliaus Velečkos-Agurko vadovaujamais Agurkiniais.

Praeityje 3 kartus teistas T. Mickevičius-Varlė (31 m.) dingo 2009-ųjų gegužės 21 dieną, kai Šančiuose išėjo iš sesers namų. Netrukus tame pačiame Kauno rajone buvo rastas paliktas prabangus Varlės automobilis „Mercedes-Benz S 500“. Kauno policijos pareigūnai tuomet neabejojo, kad Varlės dingimas susijęs su miesto šešėlinio pasaulio veikėjų tarpusavio santykių aiškinimusi, gaujų konfliktais dėl įtakos zonų.

Jo pavardė buvo minima, kai Klaipėdoje vyko Agurkinių teismas. Liudydama teismui nužudytojo Vidmanto Sadausko žmona Jurgita Sadauskienė pasakojo, kad tarp jos vyro pažįstamų buvo ir T. Mickevičius. Kai Vidmantas sumanė pretenduoti į Lietuvos prezidento postą, Tomas padėjo rinkti parašus. Tačiau vieną dieną, kai T. Mickevičius dingo, V. Sadauskas prasitarė, kad Varlei buvo surengta egzekucija, todėl jo nebėra tarp gyvųjų. T. Mickevičius nerastas iki šiol. „Kai Tomas dingo, vyras pasakė, kad dės visas pastangas išsiaiškinti, kas atsitiko, kas kaltas. Žinau, jog kai jis pradėjo kapstytis, kažkas jam už tai, kad nelįstų ten, kur nereikia, pasiūlė 100 000 litų, bet vyras jų atsisakė“, – pasakojo J. Sadauskienė. V. Sadauskas esą sakęs, kad vis tiek atskleis nusikaltimą dėl T. Mickevičiaus dingimo, net jei dėl to reikėtų susipykti su S. Velečka. Moters nuomone, tarp jos vyro ir Agurkinių trintis ir atsirado būtent po Varlės dingimo.

Reketavo tautiečius

Tuo tarpu broliai Šestakovai savo veiklą iš Kauno perkėlė į Švediją. 2013 metų vasarą R. Šestakovas laimėjo lažybas dėl 100 000 eurų ir ėmė reikalauti iš pralaimėjusių J. D. R. ir J. R., kad šie atiduotų pinigus. Tai tęsėsi iki 2014 metų kovo mėnesio. Vyrai, po du ir visi keturi ne kartą lankėsi pas J. D. R. namuose bei darbovietėje ir grasindami susidorojimu reikalavo pinigų. J. R. jiems sakė, kad lažybos buvo tik juokais ir ji nesiruošia mokėti, tačiau grasinimai nesiliovė. Pagal įstatymą lošimo ar lažybų pagrindu jokios prievolės neatsiranda, teisme tokie reikalavimai neginami, tad moteris buvo teisi, tačiau broliai nesiliovė reketuoti.

Nagrinėjant bylą buvo nustatyta, kad 2013 metų vasarą reketininkai atvyko pas J. R. ir J. D. R., į jų darbovietę ir, kaip rašoma teismo nuosprendyje, „naudodami psichinę prievartą bei pasikeisdami, kartu grasino panaudoti prieš nukentėjusiuosius J. R. ir J. D. R. fizinį smurtą, pareikalavo perduoti pinigus už pralaimėtas lažybas“. Kai J. R. pareiškė, kad pinigų nemokės, reketininkai pareikalavo iš J. D. R. nupirkti ir perleisti jiems ne mažesnės nei 20 000 eurų  vertės kemperį (automobilinį namelį) .

Tie vizitai tęsėsi ir liepos, rugpjūčio mėnesiais. Buvo grasinama aukas apipilti sieros rūgštimi, peršauti kojas, sulaužyti rankas, sudeginti namus ir mašinas. Grupuotės nariai tautiečius baugino ir kalėjimu – žadėjo pakišti narkotikų ir iškviesti policiją. Galop, neapsikentusi grasinimų ir bijodama dėl savo šeimos, J. R. 2013 metais rugpjūčio mėnesį, Šestakovams perdavė automobilį „Mercedes Benz“, kurio vertė 490 000 Švedijos kronų (56 390 eurų), ir kuris buvo registruotas jų bendrovės vardu.

Tačiau grasinimai nesiliovė. Paveikta nesibaigiančių grasinimų spalio 4 dieną J. R., pervedė į reketininkų duotą sąskaitą 50 000 Švedijos kronų (5775 eurų).

Emigrantai buvo gąsdinami dar ne kartą, kol galų gale reketininkai išvyko į Lietuvą, kur ir buvo sulaikyti. Juos eilinį kartą sulaikė „Aro“ pareigūnai. Tyrimo metu atlikta daugiau kaip 30 kratų, kurių metu paimti nešiojamieji kompiuteriai, mobiliojo ryšio telefonai, automobilių navigacijos, antikvariniai dirbiniai, dviračiai, kemperiai, keturračiai bei vandens motociklai ir kiti daiktai, kurie, kaip įtariama, yra susiję su nusikalstamų veikų įvykdymu.

Kaune ir Palangoje sulaikyti broliai buvo atvežti į Vilnių. Jiems buvo pareikšti įtarimai dėl nusikalstamų veikų, numatytų LR BK 181 str. 3 d. (didelės vertės turto prievartavimas). Pagal tą BK straipsnį jie ir buvo nuteisti.

Nors dabar teisme nei broliai, nei jų bendrininkas su ieškiniu nesutiko, tačiau KAT nesiėmė nagrinėti to, kas jau buvo įrodyta baudžiamojoje byloje, o tik patenkino nukentėjusių emigrantų civilinį ieškinį.

 

Petras KURMELIS

 

Rekomenduojami video