Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šeimas griauna neištikimybė

„Dabar skiriasi vos ne kas antra pora, jaunimas nebenori tuoktis: daugelis gyvena kaip draugai, sekso partneriai be santuokos. Galbūt monogaminė šeima – jau atgyvenęs reiškinys?“ – klausia skaitytoja Danutė iš Joniškio rajono.

Atsako Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, dr. Gediminas Navaitis

Jauni neskuba tuoktis

Ištikimybė vienam žmogui arba monogamijos principas per visą žmonijos kultūrą buvo nuolat pajuokiamas ir kritikuojamas, tačiau net ir tie, kurie jį kritikuoja ar yra linkę į neištikimybę, visgi pripažįsta, kad tai yra tobuliausias variantas. Dažnai girdime nuomonę, kad monogamija yra nenatūralus reiškinys. Juk gamtoje gyvūnai nėra linkę būti ištikimi savo partneriui. Bet visos perspektyvios, ko nors pasiekusios bendruomenės laikėsi monogamijos principo, tai rodo civilizacijos patirtis. Monogamija – sėkmingos bendruomenės bruožas.

Ištikimybė yra siekiamybė ir vertybė kiekvieno žmogaus santykiuose. Įprasta manyti, jog jauni žmonės nepuola ilgai įsipareigoti vienam žmogui. Šiandien šeimos modelis yra gerokai pasikeitęs. Pastebima bendra tendencija – atidėti santuoką ir šeimos kūrimą vėlesniam amžiui. Anksčiau Lietuvoje vidutinis besituokiančių porų amžius buvo kur kas jaunesnis: moteriai – 21-eri, o vyrui – 23-eji metai. Šiandien, remiantis statistikos duomenimis, vidutinis besituokiančių porų amžius: moteriai – 27-eri, o vyrui – 29-eri metai. Anot psichologo, žmonių vertybės pasikeitė: pirmiausia siekiama karjeros ir išsilavinimo, tačiau santuoka išlieka kaip tikslas.

Sutuoktinių amžiaus skirtumas

Rekomendacija tuoktis panašaus amžiaus jaunikiui ir nuotakai galiojo daugelį amžių, tik tiek, kad išskirtiniams žmonėms jos buvo galima nesilaikyti. Jei prisimintume viduramžius, valstiečiai dažniausiai taip ir tuokdavosi, tačiau nieko nestebino, jei koks nors aristokratas vesdavo 20 metų jaunesnę merginą. Šiuolaikinė santuoka suvokiama kaip homogeniška – tai lygių partnerių santuoka, kurių socialinė padėtis, išsilavinimas, tautybė, profesija, amžius yra daugmaž tapatūs. Vyras galėtų būti 2–3 metais vyresnis, tačiau tai sietina su skirtingu berniukų ir mergaičių brendimo tempu. Dešimties metų skirtumas kartais naudojamas demografijoje, socialinėje psichologijoje kaip riba, rodanti, jog tai – kitos kartos žmogus.

Žiniasklaida daugiau dėmesio skiria išskirtiniams atvejams, todėl skaitydami apie santuokas tarp didelio amžiaus skirtumo partnerių, turėtume atkreipti dėmesį į tai, kad paprastai jie iš šou pasaulio, verslininkai, tačiau tai netiktų kalbant apie bendrą visumą.

Dažniausia skyrybų priežastis

Apie 60–70 proc. besiskiriančių porų kaip skyrybų priežastį dažniausiai įvardija neištikimybę arba seksualinį nesuderinamumą. Įdomu tai, jog jei susituokusioms poroms šį klausimą užduosime kitaip: „Ar šis nesuderinamumas ar seksualinis nepasitenkinimas pasireiškė iškart po vedybų?“, tokių porų bus gal kokie 3 proc. Akivaizdžiai matome, kad susikaupia įvairios priežastys, kurios ir pastūmėja link neištikimybės, tuomet ir sau, ir sutuoktiniui (-ei) netiesiogiai pranešama, kad santykiai jau išsisėmę. Reikėtų šias bendrąsias tendencijas visada nagrinėti žymiai išsamiau.

Nėra vienareikšmės tendencijos ar nuomonės, kaip turėtų elgtis pora, kurios santykius paveikė neištikimybė. Kiekvienas atvejis yra skirtingas. Kaip elgtis ir ką daryti toliau, turi nuspręsti tik pati pora. Visų pirma jie turi išsiaiškinti, ko jie nori iš santykių, kokie jų lūkesčiai ir ar abi pusės vis dar nori būti kartu. Jei abi pusės siekia bendro tikslo, pasitikėjimas sugrįš, tik tam prireiks laiko.

Rekomenduojami video