Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pranašingi kalėdiniai sapnai

„Kaip iššifruoti sapnus? Ar jie tikrai gali būti pranašingi?“ – klausia Jūratė iš Kėdainių.

Atsako Mykolo Romerio universiteto prof. dr. Gediminas Navaitis.

Sapnus aiškinti bandoma jau nuo senų senovės, o psichoanalizės pradininkas Z.Freudas sapnų tyrimą pavadino tiesiausiu keliu į pasąmonę. Norint suprasti sapnų ženklus, reikia įsidėmėti, kad  išvysti daiktai, žmonės, įvykiai patys savaime mažai ką sako. Jų reikšmė gali būti suvokta tik įvertinus už sapno simbolių slypinčią psichologinę realybę.

Sapnai yra mūsų vidinio gyvenimo, skirtingų mūsų asmenybės dalių norų ir interesų atspindys. Todėl būtų gaila, jei šiame „pokalbyje“ dalyvautume atsainiai, nesidomėtume išsakomomis mintimis. Bandymai suvokti sapnų simboliką leidžia įdomiau ir prasmingiau bendrauti su pačiu savimi, geriau save suprasti. Įprasta logika, griežtas nuoseklumas sapnų pasaulyje netinka. Jame mažai ką pasakys ir svetimos rodyklės – sapnininkai. Sapną geriausiai gali perprasti tas, kas jį sapnavo. Tam reikia praktikos, noro, o kartais – ir drąsos.

Žemė – atrama

„Tvirtai stovi ant žemės“ – kiekvienam suprantamas posakis. Susapnavęs pelkę, siūbuojančias po kojomis grindis, gauni iš pasąmonės ženklą, kad trūksta pasitikėjimo savimi ar saugumo.

„Kasti giliau“ – tai metaforinis siūlymas ieškoti paslėptos prasmės. Sapnuojantieji, kad atsidūrė požemyje, urve, paprastai žino, bet nenori pripažinti, kad dera ką nors prisiminti, pasinaudoti patirtimi ar spręsti problemas, nuo kurių bandė nusigręžti.

Žemė gali prislėgti, sukaustyti. Tai pajutus sapne galima pagalvoti, kad buvo pasirinkta nepatogi miegojimo poza. Bet nuolat sapnuose užgriūvanti žemė, kurį kliudo kvėpuoti, kūno dalis, prišąlanti prie žemės, gali būti ir beprasidedančios ligos ženklas. Po tokių sapnų tikrai būtų pravartu apsilankyti pas šeimos gydytoją.

Ugnis – energijos simbolis

Ugnies, šviesos, spindesio vaizdiniai sapnuose iškyla įvairiausiomis formomis. Todėl ir jų reikšmės gana skirtingos. Žaidimai su liepsnojančiais daiktais rodo pavojus. O jei ugnis nevaldoma, viską deginanti, galima įtarti, kad sapnuojantysis bijo savo jausmų, bando juos nuo savęs nuslėpti.

Ugnis yra ir energijos simbolis. Todėl aptariant sapną svarbu atsižvelgti ne tik į ugnį, bet ir į jos paliestus, apšviestus daiktus ar žmones. Tai galėtų būti postūmis pasvarstyti, ar jiems netrūksta mūsų dėmesio ir šilumos.

Saulė – ugnies ir šviesos ženklas. Niūriais žiemos vakarais sapnuodami saulėtą pajūrį tiesiog ilgimės vasaros arba nesąmoningai pradedame rengtis kelionei į šiltesnius kraštus. Paprastai tie, kurie dažnai sapnuoja saulėtas dienas, pasižymi emociniu stabilumu. Tačiau šis, kaip ir bet kuris kitas simbolis, prasmingas tik susietas su visu sapnu. Antai svilinanti saulė ar saulės išdeginta lyguma dažnai yra įspėjimas, kad slopinami karšti jausmai pasireikš dar stipriau.

Vanduo – nuotaikų simbolis

„Kaip žuvis vandenyje“, „ištroškęs meilės“, „niūrus sudžiūvėlis“ – šie ir panašūs posakiai apibrėžia nuotaikų, būsenų ir poelgių ratą, kurį gali simbolizuoti vanduo. Todėl naktį susapnavus užtvanką, kurį tuoj grius, dieną tiktų savęs paklausti, ar poreikis pasakyti, ką galvojame, padaryti, ką norime, kitaip sakant, išreikšti jausmus, jau pakankamai stiprus. Susapnavus nevaldomą vandens stichiją,  kad skęstame, springstame vandeniu, vertėtų pagalvoti apie santūresnį elgesį, jausmų valdymą. Susapnavus save prausiantis, reikėtų prisipažinti, kad atėjo laikas spręsti dorovines kolizijas, nes padoresnioji mūsų pasąmonės dalis nebesutinka toliau elgtis taip, kaip lig tol, ir, nerasdama išeities realybėje, bando apsivalyti bent sapnuose.

Skrydis – bandymas atitrūkti

Sapnuose neretai skraidome. Skridimas gali kelti dvejopą jausmą – laisvės, polėkio arba norą grįžti ant tvirtos žemės. Šie jausmai gali parodyti, ar esame pernelyg pasinėrę į smulkmenas, ar mūsų vidinis „aš“ bando pakilti virš jų. Antra vertus, pernelyg atitrūkus nuo žemės, pasinėrus į fantazijas, kitaip sakant, skraidant padebesiais, irgi nemažai prarandama. Todėl nejaukus skrydis sapne, noras nusileisti ant tvirtos atramos – tai vidinis raginimas atsigręžti į realybę, spręsti kasdienius uždavinius.

Šešėlis atskleidžia baimes

Kiekvienas tikrai prisimins sapną, kuriame jį persekiojo kas nors siaubingo, bet sunkiai įžiūrimo. Kartais sapnuojantysis apytikriai nujaučia, kas galėtų slėptis po tuo klaikiu šešėliu. Bėgimas nuo paslaptingos grėsmės, nuo šešėlio yra daugelio pasakų siužete. Jos siūlo ir būdą, kaip įveikti nežinomą pavojų. Gražuolė pamilsta pabaisą, kurią jautė kaip bjaurią, neapčiuopiamą grėsmę.Tam pakako atsargiai pažvelgti į ją. Tą patį reikėtų padaryti ir su sapno siaubais. Tikėtina, kad sužinosime ką nors naudingo ar bent įveiksime baimę.

 

 

 

Rekomenduojami video