Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Musės žudikės

Kalifornijoje įsikūrusi tyrėjų grupė nustatė, kad Amerikos bičių populiacijai kyla grėsmė virsti „zombių bičių“ populiacija.

Mokslininko Johno Haferniko ir jo komandos atliktas tyrimas nustatė, kad parazitinės muselės bites naudoja kaip prieglobstį savo lervoms. Spėjama, kad tai gali prisidėti prie bičių populiacijos nykimo Amerikoje. Užsikrėtusios „zombės bitės“ pradeda elgtis neįprastai, palieka avilį ir miršta.

Parazitinės muselės (jos kiek mažesnės už vaisines) nusileidžia ant bičių, prideda kiaušinių į jų pilvo ertmes ir nuskrenda. Kiaušiniams pradėjus bręsti, bitės, net ir esant labai nepalankioms sąlygoms, keliauja ieškoti šviesos. Neradusios jos, krinta ant žemės, blaškosi tarsi apdujusios ar turėtų neurologinių sutrikimų. Mokslininkų teigimu, bitės verčiamos ieškoti šviesos šaltinio, kad lervos galėtų patogiau įveikti vieną savo gyvenimo ciklų. Gali būti, kad, jausdamos savo kūne parazitus, bitės palieka avilį, norėdamos neužkrėsti visos šeimos. Bitės miršta, o vėliau, praėjus gal savaitei, iš jų pradeda rangytis lervos, kurios ilgainiui virsta muselėmis, pasirengusiomis vėl dėti kiaušinius. Viena bitė gali „išnešioti“ iki 24 muselių lervų.

Prieš kelerius metus J.Hafernikas savo namo sienoje aptiko bičių spiečių. Gamtą mylintis San Francisko valstybinio universiteto biologas ėmė tyrinėti jas. Jo atradimai buvo neįtikėtini. Kiekvieną rytą jo sukonstruotuose apšviestuose spąstuose būdavo apie 80 bičių. Tai mokslininkui pasirodė netikėta, nes bitės naktimis keliauja itin retai, nes negali naudotis savo navigacija. Dar keisčiau buvo tai, kad mokslininko šviesos spąstai būdavo kupini bičių netgi žiemos rytais, kai oras būdavo gana šaltas. Buvo pradėti tyrimai.

Jie patvirtino, kad parazitinės muselės Apocephalus borealis padeda į bičių kūną savo kiaušinėlius. Kai taip nutinka, bitės nustoja gyventi normalų gyvenimą ir tarsi išprotėja, lėtai keliauja pražūties link. Anksčiau buvo žinoma, kad šios muselės parazituoja ant kamanių. Gali būti, kad pražūtingas šio parazito veikimas anksčiau nebuvo pastebėtas, o gal susiformavo naujas reiškinys.

Rekomenduojami video