Traukos centru pastaruoju metu tapusi naujai įrengta vaikų žaidimų aikštelė Antano Dauguviečio parke gali tapti pavojinga vieta. Biržuose kalbama jau apie kelis atvejus, kai sunegalavo čia šeimininkų vedžioti šunys. Vienas jų neišgyveno.
Spėjama, kad kažkas tyčia gali primėtyti nuodų keturkojams.
Ašarojo dėl kritusio augintinio
Trečiadienį Biržuose gyvenančios Jūratės Vanagienės šeima išgyveno netektį. Buvo užmigdytas jų augintinis labradoro retriveris Lordas. Tądien, kai jį teko palaidoti, šuneliui būtų suėję trys mėnesiai.
Dėl mirusio augintinio ypač sielojosi J. Vanagienės 7 ir 5 metų dukrytės. Pasak moters, dėl numylėtinio Lordo jos verkė visą naktį.
Manoma, kad netikėtai susirgęs augintinis buvo nunuodytas.
Moteris pasakojo, kad praėjusį penktadienį močiutė su anūkėmis ir šuneliu poilsiavo A. Dauguviečio parke. Mergytės suposi ir laipiojo ant tam skirtų įrenginių. Lordas, jaunas šuo, dūko kartu. Aišku, uostinėjo ir graibstė visokius kankorėžius ir žolytes.
Šeštadienio naktį, apie 3 valandą, šunelis pradėjo stipriai vemti.
Bandė gelbėti
Susirgus Lordui, šeimos nariai kreipėsi į UAB „Biržų veterinarijos gydytojų centras“. Gydytojas Mindaugas Šulnis pasiūlė keturkojį vežti į Panevėžyje esančią veterinarijos kliniką tyrimams ir rentgenui.
Buvo nustatyta, kad kažkokie stiprūs cheminiai preparatai išdraskė visą šunelio skrandį.
Lordas buvo gydomas penkias dienas. Dukart per dieną statytos lašinės, leisti vaistai. Deja, šunelis po kelių dienų buvo tokios beviltiškos būklės, kad jį teko užmigdyti.
Veterinarijos gydytojų parašyta diagnozė aiški: intoksikacija, įtariama dėl bakterinių ar cheminių toksinų. Skrandžio gleivinės edema (stipriai išreikšta), paralyžiuota žarnų peristaltika, anemija.
Ne vienas atvejis
Tai jau ne pirmas atvejis, kai sunegaluoja augintiniai, vedžioti A. Dauguviečio parke. Viena biržietė socialiniame tinkle pasidalijo istorija apie savo šunį. Šis pradėjo negaluoti po apsilankymo A. Dauguviečio parke.
Keturkojis, pasak moters, išgyveno, bet ilgai buvo gydomas, ligos pasekmės jaučiamos iki šiol.
Apnuodyta chemine medžiaga?
UAB „Šeimos veterinarijos centras“ veterinarijos gydytojas Mindaugas Šulnis sakė negalintis tiksliai pasakyti, kuo šunelis apsinuodijo. Įtariama, kad cheminiais nuodais, nes nuo maisto tokių simptomų nebūna.
M. Šulniui yra tekę gydyti maistinių intoksikacijų ištiktus šunis. Tačiau, anot jo, čia buvo akivaizdu, kad „apnuodyta stipria chemine medžiaga, kuri per tris dienas sugraužė visas žarnytes“.
Nustatyti sudėtinga
Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Adolfas Rinkūnas iš korespondentės sužinojo informaciją apie galimai nunuodytą šunelį.
Pašnekovas sakė neįsivaizduojąs, kaip reikėtų ištirti, kokios medžiagos apnuodijo gyvūną.
Tiriant laboratorijoje reikia nurodyti, kokios medžiagos ieškoti. Tačiau yra tūkstančiai medžiagų, kurios gali nužudyti bet kokį gyvūną. Tyrimas yra mokamas.
„Jei gyventojai pamato neaiškius jaukus ar produktus, turi informuoti veterinarijos tarnybą. Tuomet spręstume, ką daryti. Ir, aišku, saugoti savo gyvūnus“, - sakė A. Rinkūnas.
Saugoti vaikus ir gyvūnus
Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris sakė, kad nedaug atvejų, kai teko tirti įvykius dėl apnuodytų gyvūnų. Vienas įsimintiniausių – kai krito danieliai vieno ūkininko ūkyje.
Kad būtų atliekamas tyrimas dėl nunuodytų šunų, įtariant žiaurų elgesį su gyvūnais, D. Valtaris nepamena.
Kritus danieliams, atlikus laboratorinius tyrimus buvo nustatyta, kad gyvūnai nunuodyti. Tačiau tiksliai nustatyti, nuo ko jis apsinuodijo ir ką suėdė, sudėtinga.
„Net jei žinotume, nuo ko pažeisti gyvūno vidaus organai, sudėtinga nustatyti, kas tuos nuodus išmėtė. Reikia įsitikinti, kad juos išmėtė piktavaliai“, - sakė D. Valtaris.
Jis žadėjo nusiųsti patrulius į A. Dauguviečio parką, kad jie apžiūrėtų teritoriją. Deja, parkas nefilmuojamas, tad galimus nuodytojus nustatyti sudėtinga.
Pasak D. Valtario, išvada viena: reikia saugoti vaikus ir vedžiojamus gyvūnus.
Jurgita Morkūnienė