Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemdirbiai liko nuvilti

Pasibaigus šių metų nepaprastai lietingam vasaros ir rudens sezonui, žemdirbiai kruopščiai suskaičiavo patirtą žalą ir pateikė prašymus Žemės ūkio ministerijai, tikėdamiesi gauti žadamą kompensaciją dėl didžiulių nuostolių. Vienu atveju buvo suskaičiuota apie 40 mln. prarastų eurų, kitu – 47 mln.

Buvo tikėtasi gauti bent 40 mln. eurų. Deja, šalies žemdirbiai teko dar kartą nusivilti sužinojus naujieną, kad Žemės ūkio ministerijos vadovai sugebėjo iš ES gauti tik 9 mln. eurų nuostoliams kompensuoti. Galima tik apgailestauti dėl tokios menkos sumos, tačiau turbūt nėra vilties, kad ši Vyriausybė galėtų išsiderėti daugiau lėšų.

Dabar kyla kitas klausimas – kaip kuo racionaliau šią, kad ir menką, pinigų sumą panaudoti. Ar ją išbarstysime po vieną kitą eurą visiems, kas patyrė nuostolių, ar skirsime būsimam Žemdirbių stabilizavimo fondui – tai būtų pradinis įnašas kuriant šį fondą. Antrasis įnašas galėtų būti į Paskolų garantijų fondą grįžtančios lėšos, kurių, mano žiniomis, yra susikaupę apie 7 mln. eurų.

Raginčiau Vyriausybę šiais sunkiais metais atsižvelgti į labai menką nuostoliams kompensuoti ES skirtą sumą ir papildomai paremti žemdirbius iš nacionalinio biudžeto. Gautas ES paramos lėšas neišdalyti po trupinį „pravalgymui“ ir pagaliau ryžtis įteisinti paramos fondą, iš kurio ūkininkai galėtų lengvatinėmis sąlygomis skolintis lėšų trūkstamoms apyvartinėms lėšoms.

Juk žinome, kad ūkininkai dažniausiai bankrutuoja pritrūkę būtent apyvartinių lėšų, kai nebegali įsigyti gamybai reikalingų priemonių, sumokėti įsiskolinimų. Fondas būtų svari parama visiems į nepalankią situaciją patekusiems žemdirbiams.

Rekomenduojami video