Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vokietija pripažįsta, jog ne viską sugeba
Šįkart užsienio spaudos apžvalgoje – tema, kuri jaudina visą Vokietiją ir verčia susimąstyti dėl jos esminių principų ir dabartinės politikos kurso bei trūkumų, ypač vokiečių santykiuose su pas juos plūstančiais užsieniečiais, turinčiais kai kuris opiais klausimais visiškai kitokį supratimą.

Ketvirtadienį Miunchene leidžiamas nacionalinis dienraštis „Suddeutsche“ rašė, jog „šimtai vyriškių, kurie susibėga tam, kad gąsdintų, grabaliotų, prievartautų moteris – seksualinė prievarta tokios apimties, kokią moterys Kelne Naujųjų metų išvakarėse patyrė – Vokietijoje yra kažkas visiškai naujo.

Mes nežinome, ar tie niekšai buvo pabėgėliai ar jau daugelį metų čia gyvenantieji, nežinome, ar tai buvo protą praradusių banditų žygis, tarp kurių galėjo būti įsimaišę ir keletas vokiečių. Juk seksualinio prievartavimo fantazijos – toli gražu ne vien užsieniečių žymė.

Tačiau visiškai tikra tai, jog toks ekscesas mūsų šalyje yra be precedentų. Bet toks jis ir turi likti – vienatinis atvejis. Teisinė valstybė turi prievolę saugoti – pabėgėlius ir vokiečius, vyrus ir moteris, o šiuo atžvilgiu jai, teisinei valstybei, ir būtina kuo greičiau ir kuo griežčiau nepalikti nė mažiausių abejonių“, –  teigė Pietų Vokietijios dienraštis.

Dieną anksčiau tas pats laikraštis suabejojo, ar „iš tiesų tūkstantis niekšų buvo susitarę burtis katedros aikštėje tam, kad priekabiautų prie moterų ir jas prievartautų.

Užtenka tik to, o ir tai jau baisu, kad mažos vagių ir plėšikų gaujelės, kokių pasitaiko kiekviename kalėdiniame turguje, susiformuoja į didesnes grupes, kurios, eiliniams žmonėms nerūpestingai džiaugiantis šventiniu šurmuliu, pritraukia dar daugiau panašių chuliganų ir tuo pasinaudodamos vykdo  niekieno nebestabdomus nusikaltimus.

Tai katastrofiška Naujųjų metų pradžia. Katastrofiška ir dėl to, kad šio  masinio chuliganizmo faktu piktnaudžiauja kraštutiniai dešinieji, teisindami savo neapykantą pabėgėliams. Taip ir kuriama šalies vidaus taiką trikdanti, žmonių sveikatai ir gyvybei pavojinga atmosfera ne tik viešose vietose, bet ir internete, – įspėjo Pietų Vokietijos laikraštis.

Diuseldorfo dienraštis „Rheinische Post“ taip pat pabrėžė, jog „pati primygtiniausia, tikriausia valstybės pareiga yra laiduoti piliečių, vyrų ir moterų, saugumą, bet ne skatinti juos saviginai“. Tuo laikraštis reagavo į Kelno merės Henriettės Reker patarimą moterims visada laikytis „vienos ištiestos rankos nuotoliu“ nuo kiekvieno nepažįstamo vyro.

Ne, teigė Diuseldorfo laikraštis, ne iš moterų reikia reikalauti, kad jos gintųsi, o būtina, kad kai kurie vyrai keistų savo požiūrį į moteris. „Neleistina, jog į moteris, kurios neįsisupa į skraistes ir nelydimos vyrų eina į gatvę, būtų žiūrima kaip į už įstatymų ribų esančias šliundras.

Tokiems nusistatymams ir iš to išplaukiantiems vyrų veiksmams neturėtų būti jokios tolerancijos. Tai galioja ir tiems, kurie mano, kad per užgavėnių karnevalą taip pat viskas leidžiama.“

Šiai prie Reino leidžiamo laikraščio nuomonei pritarė ir Berlyno nepriklausimų kairiųjų „Tageszeitungas“: „net jei daug kas to nenori pripažinti: per alkoholingus didžiuosius renginius jau nuo seno liūdnai moterų tikrovei priklauso tai, jog prieš jų valią jas čiupinėja vyrai.

Daugeliui vokiečių vyrų karnavalas ir Oktoberfestas be pasigrabaliojimų – joks smagumas. Tas pats dedasi ir oficialiuose įmonių vakarėliuose gruodžio 31-ąją visoje Vokietijoje, jau visai nekalbant abie Tahriro aikštę Egipte ar Gezi parko protestus Stambule. Prievartautojai vyrai lieka prievartaujančiais vyrais – nesvarbu iš kur jie atkilę, – rašė Berlyno laikraštis.

Pasak Flensburgo „Tageblatto“, „seksualiniai išsišokimai prieš moteris, deja, yra kasdienybė. Beveik kiekviena jų tai gali paliudyti. Kaip ir tai, kad moterys Vokietijoje užkabinėjamos ir žeminamos ne tik, bet išties daug atviriau, vyrų, kilusių iš užsienio. Taip yra, ir tai ne tik nuo šiandien.

Nauja tai, kad vyrai savo išsišokimams buriasi į gaują. Atėjo laikas, kad Vokietijos vyrai ir moterys pagaliau atsistotų ir pasakytų: taip negalima, moterys – ne laisvas grobis!

Nesvarbu, kas jas užpuola. Vokiečių teisė turi galioti visiems čia gyvenantiems. Tai ir būtų tikroji integracija, ir tik tokiomis sąlygomis kraštutinė dešinė neturėtų jokių šansų“, –  rašė šiaurinės Vokietijos regioninis laikraštis.

Nyderlandų dienraščio „Telegraaf“ nuomone, „iki šiol tie, kurie į dėl ekonominių ar socialinių išskaičiavimų atbėgusių bėglių didelį kiekį  žiūrėjo kritiškai, buvo nepelnytai varomi į politinį kampą.

O ir kairuoliška žiniasklaida nepabijojo manipuliacijų: ji akcentuodavo ir perdėdavo išpuolius prieš pabėgėlius ir juokais nuleisdavo pačių prieglobsčio ieškančiųjų nusižengimus.

Buvo nutylimas ir faktas, jog tarp migrantų neproporcingai daug jaunų vyrų, kurių požiūris į vyrų ir moterų elgesį bei santykius tiesiog kaip  iš viduramžių – to pasekmė: užpuolimai prie Kelno stoties ir panašūs išsišokimai Hamburge bei Štutgarte“, – rašė Amsterdamo laikraštis.

Anot Miuncheno dienraščio „Muncher Merkur“, „kas čia gyvena ar nori gyventi, turi laikytis Vokietijos įstatymų ir priimti mūsų vertybes. Prie jų priklauso vyro ir moters lygiateisiškumas, taip pat ir laisvo apsisprendimo seksualiniuose reikaluose teisė.

Tai turėtų būti kiekvienam čia atvykstančiam labai anksti paaiškinama. Kas iš tokių nusikalsta, tas savo svečio teisėmis piktnaudžiauja ir jas praranda.“

Šią mintį savaip paantrino ir Ulmo „Sudwest Presse“: „šie įvykiai atskleidžia pamatinę Vokietijos imigracijos politikos problemą: pas mus formuojasi paralelinės visuomenės iš žmonių, kurie neturi nei teisės į politinį prieglobstį, nei profesinių perspektyvų, tačiau vis tiek ieško čia  laimės – dažnai kaip smulkūs nusikaltėliai ir dažnai atkilę iš tokių subkultūrų, kuriose klesti vadinamasis „mačo“ vyriškumas ir moterų žeminimas.

Teisinė valstybė tokio poslinkio toleruoti negali“, – brėžė išvadą Ulmo laikraštis, o nepertoliausiai esančio Štutgarto regioninis laikraštis vis dėlto įspėjo, kad nors „galima ir reikia dėl pabėgėlių politikos ginčytis, aiškia kalba ir atviromis akimis, tačiau nuoga neapykanta svetimšaliams irgi jokios problemos neišsprendžia“.

Įdomu, kad griežtų bausmių nusikaltėliams reikalavo Turkijos laikraščio „Sabah“ europietiškosios laidos redaktoriai. Anot jų, „kol nusižengėliai nebus surasti ir nubausti, tol vokiečių visuomenėje nesumažės įtampa. Politikai tam atrodo pasiryžę. Tai gerai.

Belieka tikėtis, kad žodžius seks veiksmai. Pagarba laisvei ir kitų žmonių gyvenimo būdo priėmimas yra esminė šios visuomenės sudėtinė dalis. Kas to nepriima, tam reikia parodyti ribas tokiu būdu, kurio jis niekada nepamirš. Ir tą reikia daryti tuoj pat“, –  ragino Frankfurte prie Maino leidžiamas turkų laikraštis.

Tai, kad Naujųjų metų išvakarėse nei Kelno miesto policijos, nei ten vietoje dirbę Vokietijios federacijos policijos pareigūnai nesugebėjo ar net nenorėjo užkirsti kelio masiniams žmonių užpuolimams, jau nuo sausio 4-osios yra didelė tema Vokietijos laikraščiuose, į kurią čia detaliau nesileidome.

Baigsime tik pastebėjimu, jog net penktadienį, sausio 8-ąją, nacionalinis dienraštis „Suddeutsche“ piktinosi, kad „pareigūnai nusikaltėlių dar nesuėmė, net nežino, kas jie per vieni ir nenutuokia, kur jų ieškoti. Vieną dalį jų tą siautėjimo naktį paleido, nes neturėjo transporto priemonių, kad  juos į sulaikymo kameras nuvežtų. Prieš gruodžio 31 d. naktį ir per ją buvo daroma klaida po klaidos“.

O Diuseldorfo „Rheinische Post“, Kelno „Stadt-Anzeiger“, Eseno „Neue Ruhr Zeitung ir kiti reikalavo Kelno policijos vadovo pasitraukimo, nes tas įsakęs neva dėl „politinio korektiškumo“ nuslėpti siautėjusių priekabiautojų kilmę, o ir spalį vykusios dešiniųjų radikalų chuliganų demonstracijos brutalumo jis reikiamai neįvertinęs.

Galop, Veimaro laikraštis „Thuringische Landeszeitung“ teigė, kad „nevalia taupyti tiek, kad iš policijos nieko nebeliktų“, bet, kita vertus, „tie, kurie nusižengia įstatymams, turi pajusti visą teisinės valstybės griežtumą, nesvarbu, kokia nusikaltėlių tautybė“.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

M. Drunga
Rekomenduojami video