Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Valdžios siekis – skatinti viešą kvailumą?

Visais laikais, visame pasaulyje valdžia, net ir išrinkta žmonių, siekė kontroliuoti ir valdyti savo piliečius. Tam naudojo įvairiausius būdus ir priemones: kontrolę, sekimą, papirkinėjimą siūlant didesnes pensijas ar išimtis konkrečioms piliečių grupėms, patriotinių mitų kūrimą ir t.t.

Šiandien valdžioms daug paprasčiau, nes egzistuoja visagalis internetas ir visa apimantys socialiniai tinklai, o jų kūrėjai apie mus žino viską, nes informaciją talpiname patys. Rašome, ką valgome, ką mėgstame, kur keliaujame, ką skaitome, kokiuose tinklalapiuose lankomės, kokių vaistų ieškome. Internetui patikime, kokios moterys ar vyrai patinka, todėl net ieškant antrosios pusės reikėtų kreiptis ne į būrėjus, o į „Google“. Ir net jei tokia paslauga dar nėra teikiama, tai greitai tikrai bus.

„Google“greičiau nei valstybinės institucijos gali nuspėti, kada ateina gripo epidemija, nes tiesiog mato, kiek vartotojų konkrečioje šalyje ieško vaistų nuo kosulio ar karščiavimo. Tas pats „Google“ ar „Facebook“ daug anksčiau nei specialiosios tarnybos gali pastebėti, kad šalyje ruošiamasi masinėms demonstracijoms bei neramumams.

Daug efektyviau yra ne reaguoti į pasekmes, o kontroliuoti jų priežastis, tai yra suregistruoti piliečius, nustatant jų socialinį reitingą. Ko gali tikėtis iš konkretaus žmogaus, kokiam darbui jis tinkamas arba ne, kada jis linkęs nusikalsti, o kada ne. Šioje srityje neabejotinai pirmauja Kinijos valdžia, kuri ne tik kontroliuoja socialinių tinklų informaciją ir naudojimąsi jais, bet ir apjungia valstybinių bei privačių įmonių ir visoje šalyje išdėstytų išmaniųjų vaizdo kamerų duomenis. Totali akis seka ir viską žino apie savo piliečius – kas lojalus, o kas galimas maištininkas. Kinijoje jau nestebina faktas, kai valstybinis bankas atsisako duoti paskolą, nes gatvėje esate ne kartą užfiksuotas kaip tvarkos pažeidėjas arba skrydžio bendrovė jums pabrangina lėktuvo bilietą, nes kadaise supjaustėte sėdynę autobuse, valdžia neišduoda leidimo išvykti iš šalies, nes komentaruose nepagarbiai rašėte apie komunistų partijos vadą.

Tokiai kontrolei ir asmens reitingo sudarymui būtina dar viena sąlyga – viešai demonstruojamas kvailumas! Ir valdžia skatina tai daryti. Tam geriausia erdvė – šių dienų komentarai internete. Ypač anoniminiai. Nes jie anoniminiai tik jums, bet ne tiems, kurie puikiai žino, kas ir iš kur parašė komentarą. Anoniminiai komentarai – tikra aukso kasykla duomenų rinkėjams, nes jie parodo jūsų vidų, ką galvojate, apie ką paslapčia svajojate, ir koks iš tiesų esate. Koks jūsų vidus, o ne fasadas!

Apie tai neseniai rašė socialinių tinklų nuomonės formuotoja, laidos „Dar tos čia“ įkūrėja Ieva Mackevičienė, kuri kreipėsi į policiją, o ši atlikusi tyrimą nustatė, kad už aršių ir žemo lygio anoniminių komentarų slepiasi žinomos kultūringos asmenybės, dėstytojos. Net nepagalvotum, kad taip galėjo būti.

Masinio viešo kvailumo demonstravimo duomenys dabar renkami ir apdorojami, tačiau greitai taps dar viena preke interneto skaitmeninių technologijų rinkoje. Juos, suprantama, pirmiausia įsigys valdžia, nes tai padės valdyti ir kontroliuoti savo piliečius. Vėliau juos galės įsigyti didelių įmonių vadovai, dar vėliau visi, kas galės susimokėti. Todėl nenustebkite, kai pretenduodami į kokias nors pareigas ar ieškodami darbo gausite atsakymą „Ne“. Nes pažiūrėjus į jūsų dosjė, ypač anoniminių komentarų, psichologas ar personalo specialistas jus įvertins kaip ,,toksišką“ ar pavojingą asmenybę. Gal vieną kitą kartą anonimiškai pakvailiojote, bet įrašas išliko. Vadinasi, esate linkęs... Ir tai ne tik Kinijos valdžios norai ir planai. To siekia viso pasaulio valdžios.

Todėl nustokite viešai rodyti savo kvailumą, nes greičiausiai tokie nesate. O jei taip, tai dar turite laiko pasitaisyti. Negaiškite laiko anoniminiams komentarams, verčiau paskaitykite gerą knygą. Anoniminių komentarų internete nėra! O jei turite poziciją ar nuomonę, tai ją išsakykite viešai. Nes tai jau pozicija, kurią bent demokratiškame pasaulyje saugo konstitucija ir įstatymai– kaip pamatinę teisę reikšti nuomonę ir už tai nebūti persekiojamam. Valdžiai reikia tik jūsų anoniminių komentarų. Socialinių tinklų ir paieškų sistemų kūrėjams reikia tik jūsų anoniminių komentarų, nes tai bus gera prekė rinkoje. Greitai.

Artūras Zuokas

Rekomenduojami video