Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ukrainos likimą gali nulemti olandai

Olandai šiemet per vieną dieną gali sugriauti tai, ką kelerius metus nuolat rėmė lietuviai. Mat balandžio 6 d. Nyderlanduose įvyks referendumas, ar rinkėjai pritaria Ukrainos ir ES asociacijos sutarčiai.

Kaip pamename, ši sutartis buvo paruošta pasirašyti Vilniuje per ES viršūnių susitikimą 2013 m. lapkritį, bet atvykęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius atsisakė ją pasirašyti. Prasidėjo Euromaidanas Kijeve, galiausiai nuvertęs V. Janukovyčiaus režimą.

Naujasis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sutartį pasirašė. Politinė jos dalis įsigaliojo nuo 2015 m. sausio 1 d., o ekonominė dalis dėl Rusijos spaudimo buvo atidėta metams, kad esą Rusija turėtų laiko pasiruošti kitokiems ekonominiams santykiams su Ukraina.

Bet štai atėjo 2016 sausio 1 d., ir ES – Ukrainos asociacijos sutartis tarytum įsigalioja visa. Tačiau tam, kad ji galiotų, visos 28 narės turi jai pritarti. Nyderlandų Karalystės ratifikacija įsigaliojo liepos 8 d. Tačiau trumpam.

Pernai liepos 1 d. Nyderlanduose buvo priimtas patariamojo referendumo įstatymas. Naujasis įstatymas suteikė progą euroskeptikams skambiai paminėti olandų referendumo, kuriuo jie 2005 m. atmetė ES konstituciją, dešimtmetį. Mat Nyderlandų įstatymai neleidžia kelti narystės ES klausimo referendume, bet niekas nedraudžia pasisakyti referendume dėl sutarčių.

Todėl euroskeptikai pasinaudojo proga ir čiupo dar šiltą ratifikuotą naujausią ES tarptautinę sutartį. Per šešias savaites reikėjo surinkti 300 000 parašų. Jie surinko apie 470 000, iš kurių 427 000 pripažinti galiojančiais. Per rinkimo kampaniją buvo pabrėžiamos neigiamos sutarties su Ukraina pasekmės Olandijai:

  1. Įsigaliojantis bevizis režimas atkels vartus bangai iš Rytų. Pabėgėlių krizės fone šis argumentas veikė stipriai. Olandams ukrainiečiai ne mažiau tolimi, nei lietuviams šiaurės afrikiečiai;
  2. Kadangi Ukraina yra kiaurai korumpuota, o jai reikės finansinės pagalbos, neaišku, kur dings jai atiduoti Olandijos mokesčių mokėtojų pinigai. Sutartis bus tik nuostolis Olandijos biudžetui;
  3. Pasirašius sutartį, teks labiau įsivelti į neaiškų karą, kuris vyksta Ukrainoje. Olandijos viešoji nuomonė yra pasidalinusi pusiau dėl to karo pobūdžio. Pagal vienus, tai pilietinis karas, o pagal kitus – Rusijos agresija. Bet net pastaruoju atveju didesnis Ukrainos palaikymas dar labiau pablogintų santykius su Rusija, o tai nėra naudinga perspektyva.

Iki referendumo sutarties su Ukraina ratifikavimas yra suspenduotas. Beje, jo organizatoriai nevykdo kampanijos balsuoti prieš sutartį, nes bent jau dalis jų palaiko Ukrainą. Jie tik ragina ateiti balsuoti, kad referendumas įvyktų ir Briuselis išgirstų.

Tačiau panašu, kad jie paleido džiną iš butelio. Visai neseniai, sausio pradžioje, nacionalinis Olandijos transliuotojas atliko apklausą, kuri netikėtai parodė, jog per 50 proc. rinkėjų balsuotų prieš sutartį, o 25 proc. greičiausiai balsuotų prieš.

Pasekmės gali būti labai pragaištingos ir Ukrainai, ir ES vienybei. Metas nukreipti žvilgsnius į Hagą. Ten šiemet gali spręstis ir Ukrainos, ir išvadų dėl lėktuvo, skridusio reisu MH17, numušimo laukiančios Rusijos, ir referendumui dėl narystės ES besiruošiančios Didžiosios Britanijos artimiausias likimas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

R. Bogdanas

Rekomenduojami video