Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tuščia vieta? Vadinasi, bus sveikatos ministras

Socialdemokratų partijos valdyba į sveikatos apsaugos ministro postą pasiūlė Seimo narį Jurą Poželą. Tai bus jau 17-asis sveikatos apsaugos ministras per 26 metus.

Nepaisant to, kad sveikatos apsaugos sistema – viena mažiausiai pertvarkytų valstybės sričių, nepaisant to, kad medicina mums visiems kainuoja po 1,5 mlrd. eurų kasmet, bene daugiausia iš visų valstybės finansuojamų sričių, šios svarbios ministerijos vadovais vis dažniau skiriami žmonės, kurie turbūt net špitolei nesugebėtų vadovauti.

Dauguma mūsų sveikatos apsaugos ministrų buvo arba Kauno (Vilniaus) medikų klano statytiniai, arba nesąžiningi, arba visiškai atsitiktiniai žmonės.

Jei tik bus paskirtas, J. Požela netaps išimtimi. Kas apskritai yra J. Požela? Be to, kad jo prosenelis buvo vienas komunistinį perversmą XX a. trečiajame dešimtmetyje Lietuvoje bandžiusių surengti Kompartijos vadovų, pasakyti ką nors daugiau apie šį socialdemokratų nouneimą nesugebėjo net ir partijos bosas A. Butkevičius.

Klausantis, ką pristatydamas J. Poželą kalbėjo premjeras, atrodė, kad jis tuo pat metu bando praryti karštą bulvę, ir ne šiaip sau bulvę, o saldųjį batatą, ir tai atima iš vyriausybės vadovo paskutinę galimybę pasakyti ką nors tinkančio tiek savo, tiek kandidato rangui.

„J. Požela atitinka keletą kriterijų“, – iš tolo pradėjo A. Butkevičius. Kokie tie kriterijai? Pasirodo, J. Požela dirba Sveikatos reikalų komitete. Antra, anot premjero, „J. Požela labai domisi parengtais, o taip pat ir paruoštais įstatymų projektais“. Trečia, kandidatas yra „susipažinęs su sveikatos apsaugos sistemoje vykdoma reforma“.

Vis dėlto, kol premjeras galynėjosi su karšta kandidato bulve, jis šį tą sugalvojo. Surado antrąjį J. Poželos kaip kandidato aspektą. Pasirodo, ir tai turėtų mums nuskambėti ypač didingai, kad J. Požela „per tą laikotarpį yra pasidomėjęs, kaip Sveikatos apsaugos ministerijai sekasi įsisavinti europinę paramą, ir šioje srityje jis nebus naujokais, nesakys, kad visus projektus, kurie buvo pradėti įgyvendinti, sustabdau, noriu susipažinti“.

Argumentas – užmušantis: ateis ir nieko nesakys. Maža to, kad, pristatydamas kandidatą į ministrus, premjeras kalba kaip suvažinėtas. Svarbiausia – ką mes sužinome apie kandidato kompetenciją? Ogi nieko. Pagal tokius kriterijus, kuriuos išvardijo A. Butkevičius, atmetus darbą Seimo komitete, prezidentei staigiai galima būtų pristatyti porą tūkstančių kandidatų į sveikatos ministrus, iš kurių bent 500 atrodytų kur kas solidžiau už J. Poželą.

Keletas žodžių apie solidumą. Kažkuria prasme J. Poželos paskyrimas ministru tikrai įneštų gaivaus vėjo gūsį į išskirtinai provincialią apsamanojusių ministrų kabineto trobelę. Mat J. Požela būtų pirmasis Lietuvos ministras, kuris viešumoje tapo žinomas ne politiniais pareiškimais ar laimėtais rinkimais, o kaip tikras unabomberis.

J. Požela buvo policijos sulaikytas Vilniaus oro uoste po to, kai registruodamasis skrydžiui pajuokavo, kad vežasi su savimi bombą.

Apskritai socialdemokratų kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus – mėgėjas paišdykauti. Būsimasis ministras pokštavo ir prieš praėjusią Vasario16-ąją, kai feisbuke visus pasveikino vaizdu su apversta Lietuvos trispalve – raudona spalva į viršų.

Bet grįžkime prie sveikatos apsaugos. Dauguma ligšiolinių sveikatos apsaugos ministrų, kaip, pavyzdžiui, I. Šalaševičiūtė, apie mediciną ir jos valdymą turėjo tiek supratimo, kiek patys ėjo į poliklinikas ar be eilės siuntė savo giminaičius pas gydytojus.

Panašu, kad socialdemokratai, ištraukę kaip katę iš maišo J. Poželą, net ir šioje nekompetencijos puotoje sugebėjo pranokti visus: 33-jų metų kandidatas į ministrus net į poliklinikas turbūt nėra vaikščiojęs, nes tam dar būtų per jaunas.

O ką? Kaip rodo ilgiausiai išsilaikiusių sveikatos apsaugos ministrų patirtis, svarbiausia, atėjus į ministeriją, yra neiškišti nepatyrusio kopūsto virš medicinos sistemos lysvės. Nedaryti staigių judesių, kaip supratingai pažymėjo pats kandidatas. Suprato, vadinasi, kaip nors pratrauks tuos likusius aštuonis mėnesius.

Rekomenduojami video