Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Teroristai – mažiausia grėsmė Brazilijos olimpiadoje

Nors teroro išpuolių per būsimas olimpines žaidynes rizika sulaukia didelio dėmesio, daug labiau tikėtina, kad į Rio de Žaneirą keliaujančius  sportininkus ir sirgalius pasitiks kiti pavojai. Bent jau taip mano Jungtinių Amerikos Valstijų nepriklausomo tyrimų instituto „Stratfor“ saugumo analitikas Scottas Stewartas.

Anot jo, Brazilijoje rugpjūtį vyksiančioje olimpiadoje didžiausią saugumo pavojų sudarys anaiptol ne teroristai, islamistiniai ar dar kokie kitokie. Tačiau vien dėl to planuojantiems šią vasarą vykti Brazilijon nereikėtų ten nuvykus tik turistiškai „atsipūsti“.

„Nepaisant viso ažiotažo dėl galimo terorizmo per Rio de Žaneiro olimpiadą, – teigia S. Stewartas, – iš jo kylanti  rizika sportininkams ir žiūrovams gana žema, ir tai yra dėl keleto priežasčių.

Pirmiausia, net padarius prielaidą, kad „Islamo valstybė“ turi pajėgumų Vakarų pusrutulyje surengti ataką, – o to ji dar įtikinamai neįrodė, – jai rūpi kur kas stambesnės žuvys nei Brazilija.

Tai būtent Jungtinės Valstijos ir Kanada, kurios priklauso tarptautinei koalicijai, aktyviai kovojančiai su „Islamo valstybe“ Irake ir Sirijoje, ir kurias abi „Islamo valstybė“ pakartotinai grasino užpulti.

Ši grupuotė dažnai svaidosi grasinimais – ne tik Šiaurės Amerikos, bet ir Europos link – ir šiame fone grasinimas Brazilijai iškrenta iš konteksto.

Bet antra, – tęsia S. Stewartas, – jeigu grupuotė iš tiesų planuotų siųsti savo operatyvinę komandą, kad atakuotų olimpiadą Rio de Žaneire, kokia būtų „Islamo valstybei“ prasmė iš anksto į tai atkreipti pareigūnų dėmesį?

Juk grupuotei nebūtų jokios naudos iš sužlugdyto atentato, o smogti būtų daug lengviau ten, kur išpuolio nesitikima, nei ten, kur saugumo pareigūnai jau iš anksto tam pasiruošę.

Trečia, paskutiniai išpuoliai Paryžiuje ir Londone, kaip ir neseniai atliktos atakos Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Kanadoje, rodo, kad „Islamo valstybei“ (kaip ir grupei „Al Qaeda“) parankiau į puolimus siųsti ne profesionalius teroristus iš užsienio, bet pasikliauti vietiniais džihadistais, kurie atakuojamoje šalyje gyvena ir yra jos piliečiai.

O Brazilijoje džihadistų mažai. Tik trys džihadistai iš Brazilijos nukeliavo kovoti Sirijoje bei Irake, kaip teigia viena autoritetinga „Soufan grupės“  2015-ųjų metų gruodžio ataskaita.

Palyginimui, iš Vakarų Europos jų atkako net keli tūkstančiai – ir šimtai iš Jungtinių Valstijų ir Kanados. Ir jei 1700 kovotojų iš Prancūzijos ar net tik 470 iš Belgijos pakanka, kad tų šalių teisėsaugos ir saugumo žinybos jau nebepajėgtų teroristų identifikuoti ir juos sustabdyti, tai trijų džihadistų iš Brazilijos neutralizavimas nepalyginamai lengvesnė užduotis.

Be abejo, Brazilijoje gyvena džihadistų, ir kai kurie jų galėjo būti šalies teisėsaugos ir žvalgybos organų dar nepastebėti. Tačiau kiekvienu atveju jų skaičius nedidelis, ir jie Brazilijoje neturi tokios veiksmų aplinkos, kokia saugo džihadistus Prancūzijoje ir Belgijoje.

Todėl, – prognozuoja S. Stewartas, – daug daugiau žmonių olimpiados metu nukentės nuo įprastinių kriminalinių nusikaltimų gatvėje nei nuo terorizmo.

Štai Brazilijoje šiaip nužudoma keturis kartus daugiau žmonių nei Jungtinėse Amerikos Valstijose, pagal Amerikos užsienio reikalų ministerijos duomenis. Gerokai dažnesni ir kiti sunkūs nusikaltimai.

Pavyzdžiui, žmonių grobimas Brazilijoje – sudėtinga problema. Esama gaujų, kurios tyko per daug išgėrusių užsieniečių, juos apiplėšia, sumuša bei kartais net išprievartauja.

Tokie įvykiai kaip olimpinės žaidynės pritraukia kišenvagių, sukčių, apgavikų, verslo aferistų, prostitučių ir prostitutų, chuliganų mušeikų ir aibę kitokių nusikaltėlių.

Šie nusitaiko ir į vietinius piliečius, ir į užsienio svečius, atsidūrusius šalia dažnai lankomų vietų, kaip antai paplūdimiai, barai, naktiniai klubai, viešbučiai.

Be to, Brazilijoje neretai būna didelių demonstracijų gatvėse, per kurias protestuotojai kaunasi su policija, ją apmėto akmenimis, buteliais, Molotovo kokteliais, o policija į tai atsako ašarinėmis dujomis ir lazdomis.

Per 2013 metų FIFA konfederacijų taurę anarchistai visoje šalyje blokavo gatves ir degino autobusus, smarkiai trukdydami transportą. Šių metų gegužę Brazilijos Senatas balsuos dėl prezidentės Dilmos Rouseff apkaltos, ir jeigu ji sprendimo nepriims, gali įsiliepsnoti protestai, kurie gali tęstis per olimpines žaidynes. Kaip ten bebūtų, keliaujantys į Rio de Žaneirą turėtų susilaikyti nuo spoksojimo į manifestacijas ir nuo jų laikytis kuo toliau.

Be to, taksi paslaugas teikiantys lengvieji automobiliai, jų vairuotojai ir keleiviai įlipdami ir išlipdami turėtų būti atsargūs ir saugotis nuo provokacijų.

O ir šiaip viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl užsienyje nukenčia svetimšaliai, ypač amerikiečiai, yra automobilių katastrofos. Daugiau užsieniečių gali žūti ar būti sužeisti per eismo avarijas nei per teroristinius išpuolius ar kriminalinius nusikaltimus“, – rašo analitikas S. Stewartas strateginių tyrimų instituto „Stratfor“ portale ir tęsia:

„Todėl keliai ir būdai, kuriais keliaujama, turi būti pasirinkti taip pat atsargiai kaip ir kiti dalykai, įskaitant tie, kurie susiję su sveikatos apsauga, ypač grėsmės, kylančios  iš užteršto vandens ir ligas platinančių uodų“.

M. Drunga

Apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video