Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sveiki sugrįžę į XIX amžių

Prabėgusi savaitė mus mestelėjo atgal, maždaug į XIX a. pradžią. Į laikus, kai buvo daug kalbama apie liberalizmą, demokratiją, laisvę, tačiau sprendimus priiminėjo vis dar galingi karaliai, o parlamentai tebuvo fikcija, galiojo griežta klasinė struktūra.

Prie staklių

Tais senais laikais buvo normalu prie staklių plušėti 12 val. šešias dienas per savaitę ir, kaip kalba kai kurie mūsų ekonomistai, „laisvai derėtis su darbdaviu dėl darbo ir užmokesčio sąlygų“. Tiksliau – taikiai išklausyti, ką siūlo manufaktūros savininkas, nuolankiai ir gracingai nulenkti galvą ir eiti plušėti. Panašias nuostatas praėjusią savaitę įteisino Seimas, priimdamas naująjį Darbo kodeksą, nors senasis galiojo tik nuo 2002 m. Jį prieš stojant į ES iki kaulelio išnarstė vietiniai ir užsieniniai ekspertai. Didesnių pastabų nepareikšta.

Vadovaujantis naujuoju įstatymu, mums visiems, išskyrus valdininkus (jiems naujojo Darbo kodekso nuostatos netaikomos, galios sena tvarka), sutrumpėja ne tik atostogos, bet ir įvedamos visiškai naujos darbo formos. Pavyzdžiui, įteisinamos nulinės darbo sutartys – žmogui bus mokama tik tada, kai jį darbdavys iškvies dirbti. Visą kitą laiką pilietis galės sėdėti namuose. Tačiau jei darbo nebus, darbdavys, kuris įsipareigoja per mėnesį suteikti ne mažiau kaip  8 val. darbo, vis tiek turės teisę uždrausti kitur dirbti.

Rankose – visi koziriai

Įstatymo autoriai teigia, kad tokia tvarka, galiojanti Didžiojoje Britanijoje ir Nyderlanduose, ypač skatina ekonomiką, kuria gerovę ir t. t. Tik jie paprastai nepamini vienos smulkmenos – tose šalyse, be liberalių darbo santykių, egzistuoja milžiniška ir stabili socialinės apsaugos sistema. Žmogus, kuris laikinai nedirba ar jo pajamos nesiekia valstybės nustatyto minimumo, automatiškai gauna paramą, mažinami komunaliniai mokesčiai. Valstybės sąmoningai pasirinko tokį kelią, kad būtų paprasčiau plėtoti verslą. Mes nuėjome XIX a. keliu – darbdaviai gavo į rankas visus kozirius, o apie darbuotojus „bus galvojama vėliau ir kodeksas dar bus taisomas“.

Kitas monarchinį valdymą primenantis įvykis – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Jono Miliaus atleidimas. Žmogus pateikė 2015–2016 m. veiklos ataskaitą, kurią teigiamai įvertino žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Tačiau artėjant rinkimams Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) užgriuvo į „Judex“ gamyklą, užsuko į J.Miliaus ir Seimo nario Petro Gražulio kabinetus. Buvo paskelbta, kad J.Milius, prašomas P.Gražulio, galimai klastojo dokumentus ir mėgino nuslėpti  faktą, kad „Judex“  produkcijoje rasta Listeria bakterijų. Žmogaus sveikatai, jei gaminys tinkamai išverdamas, jos nekenkia, ES jų kiekis nereglamentuojamas. Tačiau skundas gautas iš Rusijos, kur galioja kita tvarka.

Valdymas pažymomis

Kaip yra iš tiesų, niekas tiksliai nežino, nes STT tyrimo pabaigos dar nematyti. Nepaisant to, gamykla buvo uždaryta, dėl kilusio triukšmo mūsų maisto sauga suabejojo šalių, į kurias eksportuojame, atitinkamos institucijos. Pasipylė užklausos, eksportas pakibo ant plauko. Tačiau tai mūsų politinių veikėjų nesustabdė.

Sprendimas bet kokia kaina iš posto nuversti J.Milių buvo priimtas. Mes turbūt niekada tiksliai nesužinosime, kodėl: ar jis kažkam neįtiko, ar neturėjo partinio užnugario, ar tiesiog reikėjo įtakingos tarnybos vadovo kėdės. Rinkimai artėja ir jau aišku, kad kai kurie politiniai veikėjai turės ieškoti, kur prisėsti ateinančiai kadencijai.

Išskirtinė klasė

Vis dėlto pasirinktas gana įdomus būdas, kaip pašalinti vadovą. Nors veiklos ataskaitai neturėta priekaištų (tą patvirtino ir Žemės ūkio ministerija),  Vyriausybės posėdyje nuspręsta ją atmesti. Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad toks sprendimas priimtas gavus papildomų duomenų iš Specialiųjų tyrimų tarnybos. Kalbant paprasčiau, kažkas kažkam parašė kažkokią pažymą ir to užteko, kad nulėktų valdininko galva. Nei J.Milius, nei visuomenė nebuvo verti, kad būtų informuoti, kas rašoma toje pažymoje. Nesvarbu, kad teisinėje valstybėje žmogus kaltu pripažįstamas tik teisme, o bylos tyrėjai nereikalauja jo nušalinti nuo pareigų.

Žvelgiant iš šalies,  visa tai primena dvaro žaidimus. Karalienei pasakius, kad „šis pažas negražus, patraukite jį iš akių“, sprendimas vykdomas greitai ir be kompromisų.

Deja, bet klausimai, kas bus, jei po tokių sprendimų ir veiksmų J.Milius kreipsis į teismą ir po kelerių  bylinėjimosi metų įrodys, kad buvo atleistas neteisėtas, ir  kas mokės kompensacijas – mes, mokesčių mokėtojai, ar dvaro intrigos autoriai, Lietuvoje tik retoriniai. Kaip ir klausimas, kodėl valdininkai ir politikai, priėmę naująjį Darbo kodeksą, taps išskirtine klase valstybėje, gyvenančia pagal visiškai kitokius įstatymus nei dauguma mirtingųjų.

Rekomenduojami video