Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sužadinti pieno rinką galima – bet ar norima?

Europos Sąjunga uoliai ieško naujų rinkų pertekliniams pieno produktams. Į tai investuojamos didelės lėšos ir pastangos. Tačiau net ir formaliai atvėrus naujas rinkas, tenka pereiti ilgą įsiliejimo į jas bei pirkėjų prisijaukinimo procesą. Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė šiandien raštu kreipėsi į Premjerą, pateikdamas kelis siūlymus, kaip gaivinti merdinčią rinką. Jo nuomone, pokyčių galima tikėtis investuojant į vidaus vartojimo skatinimą, pasitelkus jau egzistuojančias paramos schemas.

„Pieno milteliai ir sviestas superkami intervencijai, be to, Europos Sąjunga moka pieno produktų gamintojams už pieno miltelių, sviesto ar sūrių privatų sandėliavimą. Tačiau tie produktai iš vidaus rinkos niekur nedingsta, tai tik laikinai įtampą sušvelninantis sprendimas. Esu įsitikinęs, kad šią perteklinę produkciją Europos Sąjunga galėtų nukreipti į įvairias iš ES biudžeto finansuojamas schemas, tokias, kaip maisto produktai nepasiturintiems ar parama pabėgėliams. Tai būtų dvejopa nauda tiek šios paramos gavėjams, tiek pieno sektoriui, persotintam dėl sparčiai išaugusios pieno gamybos“, – sako Bronis Ropė.

Europarlamentaro teigimu, nacionalinės institucijos turėtų priimti reikiamas pataisas ir sudaryti galimybę patiems ūkininkams tiesiogiai tiekti šviežią pasterizuotą pieną gydymo įstaigoms, kariuomenėms ir kitur, kur gali būti suvartojamas didelis pieno kiekis.

„Tokiam tiekimui turėtų būti taikomi supaprastinti reikalavimai (atsisakant perteklinio reikalavimo supilstyti į nedidelės talpos tarą, ženklinti etiketėmis ir kt.), leidžiant ūkininkams ir kooperatyvams tiesiogiai sudaryti sutartis su potencialiais nuolatiniais žalio pieno pirkėjais, neapkraunant jų pertekliniais perdirbimo reikalavimais bei atitinkamai suformuluojant viešųjų pirkimų reikalavimus“, – teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys.

Bronis Ropė pabrėžia, kad ne kiekvienas ūkis pajėgus įsirengti pilnavertį pieno perdirbimo cechą, ypač dabartinėje krizinėje situacijoje, tuo tarpu toks tiesioginis žalio pieno tiekimas galėtų tapti puikia išeitimi ne vienam pieno gamintojui.

„Tetrūksta valdžios institucijų geranoriškumo ir ši idėja galėtų tapti abipuse nauda tiek vargstantiems pienininkams, tiek potencialiems pirkėjams, kurie galėtų konkurencinga kaina įsigyti natūralaus riebumo pieno“, – sako Bronis Ropė.

Dar praėjusią savaitę Bronis Ropė pasiūlė intervenciniu būdu supirktus produktus skirti pabėgėliams, kurių stovyklose trūksta maisto. Kartu jis pabrėžė, kad tokiai paramai negali būti naudojami pinigai, skirti žemdirbių paramos paketui.

Bronis Ropė

Rekomenduojami video