Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pirkinių pagirios

Nors lietuviai yra pratę bambėti dėl prasto oro ar netikusios valdžios, dažnas gyvena kaip inkstas taukuose ir kenčia dėl daiktų pertekliaus. Pažįstu žmonių, kurie iki šiol naudoja sovietmečiu pirktą muilą ar patalynę. Deficito laikais iššluotos parduotuvių lentynos versdavo kaupti daiktus tolimai ateičiai. Tačiau nepriklausomybė atkurta jau 28-eri metai. Tai ne Šventajame Rašte aprašyti tautos atsinaujinimui būtini keturi dešimtmečiai. Šiandien nesunkiai atrastume balkoną, kuriame saugoma viena slidė, ar rūsį, prigrūstą lempinių televizorių, sudūlėjusių žaislų. Kai daiktai nebetelpa butuose, „okupuojami“ sodai ir sodybos. Nežinia iš kur atsirandančių knygų yra tiek, kad kieme galėtum atidaryti biblioteką.

Laisvoji rinka pasirūpino, kad gana nedideles pajamas gaunantieji drabužines galėtų atnaujinti humanose. Todėl jas lankančiųjų namai dažnai tampa ne tik sovietmečio epochos, bet ir naujųjų laikų daiktų kapinėmis.

Mokslininkų teigimu, vis dažniau į prekybos centrą traukiama nusiraminti, tai savotiška terapija. Taip išsiugdome naują priklausomybę ir tampame madų bei dizainerių vergais. Trumpalaikis džiaugsmas plonina kišenę ir verčia dar daugiau dirbti. Neretai pirkimą lemia nemėgstamas darbas: siekdamas užsimiršti, imi taškyti pinigus, ir taip patenki į uždarą ratą. Pasitaiko, kad parsineštas naujas drabužis, pasirodo, jau seniai kabo spintoje.

Tai suvokusieji Europos didmiesčių gyventojai jau kelerius metus rengia dienas be pirkinių. Prieš dešimtmetį atliktas tyrimas atskleidė, kad 85 proc. moterų spintose laikomų drabužių yra netinkamo dydžio: vis tikimasi, kad išaus diena, kai galės įsisprausti į praėjusio dešimtmečio džinsus arba gražius prisiminimus saugančią suknelę.

Kitas Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas rodo, kad anglė per metus naujiems drabužiams išleidžia 1 000 svarų, nors dėvi tik mažiau nei trečdalį jų. Ne paslaptis, kad  paskutinei kelionei tereikia vieno kostiumo ar vienos suknelės.

Pasaulyje vis populiarėja minimalizmas. Kuopiamos spintos, stengiantis apsiriboti tik kokiais penkeriais marškiniais, trejomis kelnėmis ir dešimčia kojinių. Turbūt dėl to pasaulinio populiarumo sulaukė japonė Marie Kondo, mokanti, kaip iškuopti spintas ir susitvarkyti daiktus. Knygoje „Tvarkingų namų stebuklas: japonų menas tvarkytis“ ji teigia, kad apsivalius namai tampa erdvesni, o mintyse ir gyvenime atsiranda daugiau aiškumo bei  darnos.

Ilgi vasaros vakarai apšviečia namus ir juose sukauptus daiktus. Nejučia suvoki, kad daiktai taip įtraukia, jog nelieka laiko gyventi. Tad kyla noras sekti pasaulyje plintančia mada vaduotis iš pirkinių pagirių ir pagaliau pradėti gyventi.

 

R. Sakalauskaitė

Ramunės Sakalauskaitės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video