Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
"Neskausminga" kišenių patikra

Iki birželio pabaigos didelė piliečių dalis Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Finansų ministerijos (VMI) turės atlikti išpažintį, t. y. savo iniciatyva šiai tarnybai pranešti apie pinigines lėšas, iš kurių po 2011 m. pradžios įsigijo ar planuoja įsigyti turtą, kurio vertė yra ar bus didesnė nei 15 tūkst. eurų.

Taip pat turėsime įtempti atmintį ir VMI pranešti apie dovanas bei paskolas grynaisiais pinigais, gautas nuo 2004 m. pradžios, jeigu už jas įsigijote ar ketinate įsigyti minėtos vertės turtą. Jei to nepadarysime iki birželio 30 d., vėliau kaltinsime tik save, nes VMI į mūsų pateiktą informaciją neatsižvelgs ir jos nevertins, taigi šiais šaltiniais nebegalėsime pagrįsti turto įsigijimo. Kas nutiks vėliau? Geriau neklauskite. Ir tai – ne paskutinė naujiena. Finansų ministras neseniai mus pradžiugino žinia, kad finansų įstaigos, t. y. bankai ir kredito unijos, kiekvienų metų paskutinę dieną VMI turės pateikti minimalius duomenis apie mūsų sąskaitas. Tiesa, ne visi pateks į VMI taikiklius, o tik turintieji sąskaitose daugiau nei 5 000 eurų, jei per metus jų apyvarta sąskaitose viršys 15 tūkst. eurų ir jei jie turės skolinių įsipareigojimų. Taigi pasiekę nors vieną iš šių ribų, teoriškai tapsite įtariamuoju.

Dėl tikslo nesiginčysime: anksčiau ar vėliau reikėjo pradėti kovą su šešėline ekonomika. Štai mokytojai atlyginimų reikalauja streikais, yra ir daugiau norinčiųjų sekti jų pavyzdžiu, o iš kur valstybei gauti tiek pinigų? Iš šešėlio! Prisimenate, juk dar buvusios Vyriausybės finansų ministrė Ingrida Šimulionytė buvo pasišovusi iš šešėlio ištraukti bent milijardą litų. Pažadėti pažadėjo, o ištesėti pritrūko laiko. Dabar Rimantas Šadžius ieško. Tačiau ar ir ši Vyriausybė neužlips ant grėblio ir negaus kotu per dantis? Kitaip sakant, ar ir šį kartą nenutiks taip: kažkas kerta mišką, bet inspektoriai gaudo ne kirtėjus, o renkančiuosius skiedras? Štai Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje mirgėjo 4 mln. litų, tačiau finišą pasiekė tik bendra keliolikos tūkstančių eurų bauda. O kiek milijonų mokesčių beveik atvirai iš valstybės pavogė visiems žinomas prekybos tinklas? Taigi VMI vadovų aiškinimas, kad jiems suteikta teisė bet kada patikrinti bet kurio piliečio sąskaitas banke bus lyg kokia prevencija, užkertant kelią nesąžiningiems mokesčių mokėtojams, skamba neįtikinamai. Netgi atvirkščiai. Tik užuojautą kelia Vyriausybės viltys bankų sąskaitose užtikti šešėlinius milijonus. Jų ten seniai nėra arba jie taip užmaskuoti, kad nė šuo neužuos: pagrindinės sumos jau seniai konvertuotos ir legalizuotos. Tai – ne mano teiginys. Dar turiu diktofone įrašytą vieno stambiausių bankų Lietuvoje vadovo atsakymą, kai paklausiau, ar artėjant euro įvedimui bankas jaučia šešėlinių litų antplūdį. Jis tik šyptelėjo ir pasakė, kad šešėlinė ekonomika jau prieš 4–5 metus atsisakė lito ir perėjo prie euro bei dolerio.

Tiesą sakant, ir anksčiau VMI turėjo teisę patikrinti bet kurio piliečio sąskaitas bankuose, tereikėjo pateikti oficialią užklausą. Dabar nereikės ir tiek vargti. Taip, dirbti VMI inspektoriams bus lengviau, tačiau visų galimybių finansų ministras dar neišsėmė. Pavyzdžiui, dar galima pareikalauti, kad VMI inspektoriai turėtų teisę bet kuriuo paros metu užeiti į bet kurio mokesčių mokėtojo namus ir pažiūrėti, kas paslėpta po lova, kiek pinigų yra kojinėje, žvilgtelėti į šaldiklį. Tiesa, VMI teks pasistatyti naujus rūmus, nes prireiks gerokai daugiau darbuotojų. Kiek tai kainuos? Niekas neskaičiavo – kertame mišką, skiedros lekia.

Žinau, kad tarp skaitančiųjų šias eilutes bus ir tokių, kurie tvirtins nebijantys VMI patikrinimų. Ir aš nebijau, nes iš valstybės nevagiu. Tačiau ir nenoriu gyventi Džordžo Orvelo sukurtame pasaulyje, kuriame vyresnysis brolis galės stebėti kiekvieną mano žingsnį, kuriame teisinė sistema apversta aukštyn kojomis, t. y. ne pareigūnai turi įrodyti, kad tu esi kaltas, o tu pareigūnams turi pateikti įrodymus, kad esi nekaltas.

VMI vadovai pastarosiomis dienomis puolė aiškinti, kad čia aprašyta situacija nėra tokia baisi, kaip vaizduojama, kad žmonės be reikalo baiminasi. Esą daugeliui piliečių neskaudės, nes jie net nepajaus ir net nesužinos, kad VMI patikrino jų sąskaitas bankuose. Nemanau, kad tokie argumentai gali nuraminti. Akivaizdu, kad paskutinius metus gyvuojanti Vyriausybė nutarė priimti sprendimus nepasitarusi su piliečiais, nesurengusi elementarios diskusijos, nepateikusi argumentų, kodėl reikia priimti tokius sprendimus, kokio efekto tikimasi, kiek valstybei kainuos toks administravimas. Nėra skaičiavimų – nėra ir analizės. Padarysime, o po to įvertinsime. Pateikiamas vienintelis pasiteisinimas, kad tokio pobūdžio sprendimus jau priėmė apie 50 valstybių. Gal ir priėmė, bet abejoju, ar taip priėmė, kaip priimama Lietuvoje. Girdžiu, kaip man priekaištaujama: ko tu putojiesi, jei nevagi, tau niekas ir negresia. Paaiškinsiu taip: Šiaurės Korėjoje gyventojams neleidžiama ant langų kabinti užuolaidų. Ne todėl, kad trūksta medžiagos, o todėl, kad specialiosios tarnybos bet kada galėtų stebėti, kuo gyventojai užsiima. Jūs reikalaujate užuolaidų? Aha, vadinasi, jūs norite užsiimti kažkuo, kas neleistina. Taip, aš nenoriu, kad vyresnysis brolis kada panorėjęs raustųsi mano kišenėse, nes gyvenu ne Šiaurės Korėjoje.

Rekomenduojami video