Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Maži pokyčiai – didžiulis poveikis

Kalėdų metas, tarpušventis, Naujieji metai – ypatingas laikotarpis. Naujųjų slenkstis dažnai įkvepia atsinaujinimo ir pasiryžimo gyventi kiek kitaip link. 

Dažniausiai tai susiję su nuostata gyventi sveikiau, padailinti savo kūną, susitvarkyti finansus, aplinką ar „susivėlusius“ santykius.

Viena vertus, tokie pažadai sau truputį nerimti – kodėl nepradėjus to daryti tiesiog dabar ir jau Naujuosius sutikti su kiek kitokia kelių dienų rutina? Nėra geresnio laiko nei esamasis.

Visgi atrandame svarbių pagrindimų – tarpušvenčiu gaminsiu, priiminėsiu svečius, lankysiuosi svečiuose, būsiu mandagus ir vaišinsiuosi; metas bus įtemptas, tad ryto pratimams ar ilgesniam pasivaikščiojimui laiko tikrai neliks. O štai po magiškos Naujųjų nakties visa tai kaip ranka bus nubraukta, ir tuomet jau atvesiu naują švarų gyvenimo lapą. Ir rašysiu į jį tik dailiai, teisingai – taip, kaip susiplanavau.

Iš savo patyrimo žinome, kad tokie dalykai pavyksta tik vienetams.

Kita vertus, noras pakoreguoti savo gyvenimą nėra vaikiškai naivus. Korekcijos būtinos.

Maži pokyčiai turi didžiulį poveikį.

1979 m. iš Naujosios Zelandijos pakilo lėktuvas, turėjęs nuskraidinti 257 keleivius pasigrožėti Antarktikos vaizdais. Pilotai nepastebėjo vienos varganos smulkmenos – kad kažkas vos dviem laipsniais pakoregavo skrydžio koordinates ir nukreipė lėktuvą 28 mylioms į rytus nuo planuoto aplankyti galutinio taško.

Pasiekę Antarktiką, pilotai, kaip ir buvo numatyta šiam skrydžiui, skrido žemiau, kad keleiviai galėtų pasigrožėti nepakartojamas vaizdais. Tačiau toji menkutė dviejų laipsnių paklaida nukreipė lėktuvą į tuo metu aktyvaus vulkano zoną. Sniegas virš vulkano buvo susiliejęs su debesimis, ir lakūnai buvo tikri, kad jie saugiai skrenda virš planuoto lygaus paviršiaus. Kai prietaisai ėmė signalizuoti pavojų, buvo per vėlu. Lėktuvas sudužo. Nė vienas jame buvęs neišgyveno.

Menka kelių laipsnių paklaida virto didžiule nelaime.

Maži dalykai tampa dideliais. Visada.

Šis skrydis galėtų būti analogija su gyvenimu. Maža paklaida gali sukelti dideles bangas, sako psichologas Benjaminas Hardy, ir siūlo mums paklausti savęs, kaip pilotuojame savo gyvenimą? Ar žinome, kur norime nuvykti? Ar žinome, kaip ketiname tai padaryti? Kokie ženklai mus pasiekia, signalizuojantys būtinybę pakoreguoti savo kursą? Kaip mes į juos reaguojame? Ar turime aiškią sistemą orientacijai? Ar šiuo metu nesame truputį nuklydę nuo kurso?

Labai nelengva nukrypti nuo savo kurso. Dėl to skrydžio korekcija būtina. Sakoma, didžiausia yra ne mirties baimė, o pojūtis, kad niekad taip ir negyvenai. Tad kol turime galimybę kontroliuoti savo laiką, o su juo – ir prioretizuoti savo veiksmus, tą verta ir padaryti.

Dažniausiai mūsų naujametinius pažadus pražudo per dideli sau keliami tikslai. Atidėdami didelius žingsnius rytojui liekame su daugybe tuščių vakar dienų. Verta sau apibrėžti 3 mėnesių ribą pokyčiams. Arba mėnesiui. Arba pradžiai – 21 dienai, nes, sakoma, tiek laiko pakanka, kad kūnas ir protas priimtų naująją rutiną.

Pabaigai norėčiau priminti 90 ir 10  procentų taisyklę.

Mums duotame gyvenime yra 90 proc. pozityvo ir 10 proc. bjaurių ir negatyvių dalykų.

Toliau viskas priklauso nuo mūsų pasirinkimo. Galime koncentruotis į tą 10 nelemtų negatyvo procentų,  tuojau pat įsivaryti galvos skausmą, po savaitės – ir skrandžio opą, per stebėtinai trumpą laiką netekti malonių žmonių draugijos ir apsupti save paniurėliais, padedančiais detalizuoti 10 proc. blogio apraiškų aplink mus ir ignoruoti mums duotuosius 90 proc.

Galime rinktis 90 proc. pozityvo ir jam skirti savo neįkainojamą laiką, aiškiai suvokdami, kad tikrai egzistuoja negatyvas, bet jo yra vos 10 proc.

Visa tai primenu pirmiausia sau. Nuoširdžiai džiaugsiuosi, jei kam nors tai bus naudinga šiandien. Ar tarpušventyje. Ar sutinkant Naujuosius metus. Nes maži dalykai tampa dideliais. Visada.

 

Raimondos Medeišienės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video