Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kiek mums kainavo Darbo partijos byla?

Darbo partijos byla truko dešimt metų. Kaltinamieji ją vilkino kaip įmanydami, o atskirais laikotarpiais gumą tempė ir teisės sargai. Paskaičiuota, jog metai bylos vedimo valstybei kainuoja apie 20 tūkst. eurų. Per dešimt metų susidaro apie 200 tūkst. eurų. Per paskirtas baudas atgal į biudžetą negrįš nė dešimtadalis.

Visuomenei teisėja Violeta Rožinskaitė paaiškino: „nenustatėme tyčios“ kaltinamųjų veiksmuose. Esą jie tyčia tenorėjo padėti partijai,  mokesčius nuslėpė tarsi netyčia. Cituoju: „Jo tikslas buvo truputėlį kitas – nemokant mokesčių turėti pakankamai pinigų“. Čia jau ir popiežių su visais gailestingumo metais lenkianti logika. Vadinasi, jei teisiamas plėšikas, dėl piniginės užmušęs žmogų, teisėja V. Rožinskaitė mums paaiškintų, jog tikslas buvo ne užmušti, o pinigai – tad ir teiskime už piniginę.

Svarstoma, ar švelnus nuosprendis nebuvo politinio susitarimo dalis. Labai abejotina dėl vienos priežasties – ponas V. Uspaskichas galėtų lengva ranka paviešinti slaptą susitarimą. Žinant prezidentės nuomonę apie atskirus Darbo partijos veikėjus, labai abejotina, kad prezidentūra taip rizikuotų savo reputacija. Kad juokelius prieš kameras laidantis V. Uspaskichas yra kerštingas, turėjau progos asmeniškai įsitikinti, kai jis mane buvo padavęs į teismą dėl garbės ir orumo: proceso metu vis dejavo, kad per mažai kompensacijos paprašė – reikėję ne dešimčių tūkstančių, o milijono reikalauti.

Darau prielaidą, jog vienas iš mano laimėtos bylos epizodų galbūt galėtų paaiškinti, kodėl V. Uspaskichas dabar traukiasi iš politikos. Tai paslaptingas V. Uspaskicho išlaisvinimas vieną naktį Maskvoje, kur jį buvo sulaikiusi vietos milicija Lietuvos prokurorų prašymu. Mane kaltino, kad išsakiau nuomonę, jog tai galėjo padaryti su Rusijos saugumo struktūromis susiję žmonės. Bet paprašytas išdėstyti savą, teisingą tos nakties įvykių versiją, V. Uspaskichas teismo posėdyje, kuris įrašinėjamas, atsisakė. Teismas mane išteisino, o klausimas liko neatsakytas.

Galbūt yra Vakarų žvalgybų, dirbančių Maskvoje ar Vilniuje, kurios galimai turi kažkokios papildomos, ramesniais laikais nenaudojamos informacijos, kuri gali būti paleista paaštrėjusių santykių su Rusija fone: kaip pagaliau Londone atliktas teisėjo tyrimas dėl Aleksandro Litvinenkos nužudymo, kaip pirmą kartą oficialiai išsakyta seniai žinoma JAV valdžiai informacija apie korupcines V. Putino pajamas.

Teismas dar nusprendė, jog „darbiečių“ padarytas nusikaltimas yra apysunkis, todėl bausmės pakankamai švelnios. Taip atlaidžiai Lietuvos aukštesniojo teismo teisėjai vertina veiką, dėl kurios buvo iškraipomi demokratiniai valdžios rinkimo principai, kai rinkėjų apsisprendimui įtaką darė neaiškios kilmės pinigai. Toks supratimas man signalizuoja apie socialinės atsakomybės stoką tarp žmonių, vykdančių teisingumą.

Šia tema puikiai parašė buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas, dabar Europos žmogaus teisių teismo teisėjas Egidijus Kūris savo atskiroje nuomonėje 2015 m. byloje „Vasiliauskas prieš Lietuvą“:

„8. Teismai savo dramblio kaulo bokštuose užsiima teise. Bet ne tik. Svarbiau tai, kad jie vykdo ir žmogiškąjį teisingumą. Neabejotina, turi būti teisingumas pagal teisę. Bet ieškant teisingumo pagal teisę, reikia pažvelgti į dalyko esmę, ne kabinėtis prie smulkmenų, kad jos taptų lemiamomis, net kai jos aiškiai nėra tokios.“

Nenorėčiau baigti liūdna gaida: tokia bylos baigtis atėmė iš V. Uspaskicho galimybę užsidėti kankinio erškėčių vainiką ir su juo vėl neršti Lietuvos politikos vandenyse, ką jis sėkmingai darė, žvangindamas antrankiais prieš kameras po slapstymosi Maskvoje. Nėra aukos, tad spektaklis baigtas. Jolanta Uspaskich tiesiai pareiškė, jog „Vikondos“ kranelis partijai užsukamas. Teks nelaimėliams ieškotis naujų teatrališkų gelbėtojų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ. 

R. Bogdanas

Rekomenduojami video