Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip jaučiamės, kai į mūsų gyvenimus atėjo nelaimė
Jau antra savaitė, kaip gyvename karantino sąlygomis. Gana keistas jausmas. Viena pažįstama prisiminė, jog panašiai jautėsi po Černobilio atominės elektrinės katastrofos. Tada reikėjo bijoti nematomos radioaktyvios spinduliuotės. Baiminomės, jog radioaktyviomis medžiagomis gali būti užteršta aplinka. Tačiau tada nebijojome nei kaimynų, nei draugų, nei saviškių. Dabar irgi įbauginti nematomo koronaviruso. Tačiau dabar – bijome vienas kito. Žaibiškai pasikeitė gyvenimas. Todėl galvose šiokia tokia sumaištis.
Sukasi reklama Televizijose, radijuose lyg niekur nieko dar sukasi reklama. Skelbiama, jog tą ar kitą daiktą galima nusipirkti net už pusę kainos. Vos ne kasdien kam nors dar skelbiami išpardavimai ir kitokie gundymai. Tačiau – šaukštai jau po pietų! O taip smagu būdavo prekybos centruose visai šeimai leistis į akcijų medžioklę! Tarp lentynų sutikdavome pažįstamų. Apsikeisdavome naujienomis, smagiomis paskalomis. Grįždavome į namus ir pabendravę, ir reikalingų bei nereikalingų daiktų prisipirkę. Dabar virusas be gailesčio suėdė tą malonumą. Baisu į parduotuvę nueiti. Baisu ir kaimyną gatvėje sutikti. O reklama sukasi! Mat reklamos užsakovai iš žiniasklaidos tos reklamos nusipirko į priekį. Pagal tą patį gundymo dėsnį: daugiau perki, pigiau atsieina! Jau pranešama, kad prekybininkai, vaistininkai ketina naikinti įvairias dienų ar savaičių akcijas, „laimingas pirkiniams“ valandas, kad nebesigrūstume, kaip avinų banda, pirkti pigesnių prekių.

Atostogos

Atsirado marios laisvo laiko. Sunku ką nors įdomaus sugalvoti. Mat viskas nukrito kaip iš dangaus. Ankstesniais metais, vos pasibaigus vienoms atostogoms, planuodavome ką veiksime per kitais atostogas. Kai kuriems mūsų šalies žmonėms, net gyvenantiems iš kuklios valdiškos algos, būdavo sunku sugalvoti, į kurį pasaulio kraštą nulėkti. Ir ten būta, ir ten pramogauta... Per radijus ir televizijas laidų vedėjai kalbindavo kelionių kolekcininkus, aplankiusius 50 ar 100 valstybių, išragavusius šimtus pasaulio puodų... Kelionės buvo tapusios savotišku sportu, net pasipuikavimu. Ir visų šių džiaugsmų neliko – tenka pačiam puodą sriubai kaisti.

Filmai

Laimė – yra internetas. Galima valandų valandas sėdėti ir bendrauti socialiniuose tinkluose. Yra šimtai tūkstančių matytų ir nematytų filmų. Kai kas ne vieną, o net kelis filmus per dieną, spartindamas laiką, pasižiūri. Tik filmų herojų elgesys šokiruoja. Sveikinasi! Glėbesčiuojasi! Pažįstami ar pirmą kartą vienas kitą sutikę žmonės! Mums jau kitokie vaizdai galvoje sukasi. Turime vienas nuo kito laikytis ne mažiau kaip per metrą. Jeigu kas nori sveikintis – sulaikyti kvėpavimą, atkišti alkūnę ar atsukti nugarą. Ir dairytis, kur nusiplauti ar dezinfekuoti rankas. Žiūrint filmą, kai kas nors jame sveikinasi, jau nevalingai sujuda ir slepiasi rankos. Galvoje formuojasi nauji įgūdžiai?

Reitingai

Praėjusios savaitės pabaigoje „Lietuvos ryto“ užsakymu „Vilmorus“ atliko gyventojų apklausą. Iš jos paaiškėjo: valstybei siekiant rasti priemonių kovai su koronavirusu, gyventojų pasitikėjimas kai kuriomis valdžios institucijomis ir politikais pastarąjį mėnesį išaugo. Žmonės palankiau vertina Vyriausybę, Prezidentūrą ir „Sodrą“. Šoktelėjo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir premjero Sauliaus Skvernelio reitingai. Ši apklausa buvo atlikta kovo 6 – 13 dienomis. Tada – pirmąją nuomonių tyrimo dieną Lietuvoje buvo patvirtintas tik vienas koronaviruso atvejis, o paskutinę – šeši. Tyrimo metu Vyriausybė tvirtino virtinę laikinų ribojimų gyventojams – uždraudė masinius renginius, kai kurių įstaigų lankymą, sustabdė ugdymo įstaigų veiklą. Karantino Lietuvoje dar nebuvo. Tad neaišku, kas su mūsų valdžios institucijų ir valdžios žmonių reitingais dėsis vėliau, kai valstybėje padėtis dėl koronaviruso pasikeis.

Orai

Per televiziją, skelbdamas, orų prognozę Lietuvai, vienos televizijos orų pranešėjas pareiškė, jog sutrumpėjo orų apžvalga. Nepranešinės, kokie orai bus kurgadose, madeirose, tenerifėse, antalijose... Mat niekas ten kol kas nevažiuos. Vadinasi, uždarėme ne tik sausumos sienas. Atsiribojome nuo kai kurių valstybių debesų ir vėjų, kuriais dar vakar taip žavėjomės.

Tarp vakar ir šiandien

Pasirodo, koronavirusas paveikė ir laiką. Jis nebeina, kaip ėjęs. Pradėjo šuoliuoti. Protus jaukia. Vienas valdžios žmogus, kalbėdamas apie koronaviruso stabdymą, prieš visą Lietuvą pareiškė: „Vakar atrodė, jog imamės teisingų priemonių, su jomis einame žingsniu priekyje, o šiandien jau atrodo, kad mūsų pastangos buvo pavėluotos“. Panašu, kad taip bus su kiekvienu iš mūsų. Šiandien atsikėlėme tokie, o rytoj jau būsime kitokie. Kokie? Pagyvensime, pamatysime.

Daugėja gerumo

Žmonės pastebi, jog kai kas parduotuvėse pabrango. Pyksta, kad kai kurie iš mūsų nesilaiko valdžios nurodymų. Pažeidinėja karantiną, nuomoja ranka į kitus reikalavimus. Senokai taip buvo, kad valdžiai pritartume. Labiau patikdavo bet kokius valdžios sprendimus kritikuoti. Dabar net prašome, kad ji būtų mums dar griežtesnė. Ir šiomis sunkiomis dienomis girdime, jog valstybėje daugėja gerumo, labdaros. Kaimynas padeda kaimynui. Nepažįstami į silpnesnius atsigręžia. Vieni kitiems linkime sveikatos ir stiprybės. Bendra nelaimė net uždarytus karantine sutelkia bendrystei.

Užuojauta

Praėjusio šeštadienio naktį Ukmergėje nuo koronaviruso mirė moteris. Užuojautą dėl skaudžios netekties velionės artimiesiems pareiškė Prezidentas Gitanas Nausėda, premjeras Saulius Skvernelis... Reikšdamas užuojautą dėl pirmosios koronaviruso ligos (COVID-19) aukos Lietuvoje Prezidentas sakė: „Pradėdami kovą su virusu, žinojome apie neišvengiamas aukas ir tam rengėmės visais lygmenimis. Tačiau pirmoji netektis, esu tikras, sujaudino kiekvieną Lietuvos žmogų. Nėra lengva priimti šią žinią. Kartu su Jumis užjaučiu artimuosius ir linkiu jiems stiprybės. Ši netektis mums primena, kad kiekvienas galime prisidėti, jog virusas nusineštų kuo mažiau mūsų bendrapiliečių gyvybių. Savo mintimis esu su viruso aukos artimaisiais, su medikais ir jų šeimų nariais. Su tais, kurie dirba, kad užtikrintų Lietuvos žmonių saugumą, ir su tais, kurie atsakingai rūpinasi savo ir artimųjų sveikata. Likite namuose, įsiklausykite į specialistų žodį ir sudrausminkite tuos, kurie elgiasi neatsakingai. Branginkime vieni kitus – tik taip išsaugosime gyvybes ir baigsime kovą su mažiausiais įmanomais nuostoliais“. Ši valdžios užuojauta – užuojauta mums visiems dėl būsimų ir neišvengiamų netekčių. Ši užuojauta, tai priminimas, kad į mūsų namus atėjo skaudi nelaimė, tačiau jos akivaizdoje turime išlikti stiprūs bei vieningi.
  Feliksas Grunskis.
Rekomenduojami video