Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip čia mes dabar atrodome?

Neseniai viename darbiniame susirinkime aptarinėjant einamus reikalus grupės vadovas reziumavo: pasikviesime kelis svečius iš užsienio, surengsime trumpus susitikimus su jais nedidelėse grupelėse, ir mūsų tarptautiškumo rodikliai metinėje ataskaitoje atrodys visai neprastai.

Suprantu, ataskaitos reikalingos.

Žinau, kad daug dažniau, nei mes norėtume, jos iki negalėjimo formalios ir su realybe prasilenkia šviesmečiais. Žinau, kad remiantis tomis „kosminių istorijų“ ataskaitomis rengiami pasiūlymai, daromi apibendrinimai, prognozuojamos tendencijos, sudaromi reitingai. Į tuos reitingus kreipiamas dėmesys, dėl jų netgi kovojama.

Šią situaciją talentingai įvardino nežinomas autorius: „Specialistai sako, kad gyvenimas gerėja. Žmonės su tuo nesutinka. Bet jie nėra specialistai“.

Kaskart išgirdusi klausimą „Kaip mes čia atrodysime?“ ar jo variacijas ta pačia pasirodymo prieš kitus tema švelniai kalbant, ypatingai suklūstu ir kaip žmogus, ir kaip specialistas.

Klausimas, sakyčiau, egzistencinis, lydintis mus visais amžiaus ir socialinio aktyvumo etapais.

Turbūt ne vienas buvome tėvų išbartas, kad patrynėme gražų akmenuką į suknelę ar nesėkmingai stryktelėjome per vienintelę rastą kieme balą, tai yra nesugebėjome nesupurvinę šventinių rūbelių nueiti iki svečių: „Kaip mes čia dabar su tavim tokiu atrodysim?”

Paauglystė daugumai garantuotai nepraėjo be graudžių prašymų „Būk gera, susiprotėk, tik ne tie džinsai, ne tas sijonas, tik ne tatuiruotė, ką kaimynai apie mus pasakys?”

Praleisti metus ar daugiau be studijų po mokyklos baigimo dar dešimt metų atgal pagal visuotinus standartus buvo už masinio supratimo ribos. Tai net turėjo pavadinimą – prarasti metai. Atsisakyti patogaus darbo šiltame gražiame kabinete patogioje miesto vietoje su tegul nepribloškiančiu atlyginimu, nuline atsakomybe, nesunkiu, dažnai nenupasakojamu darbu ir dabar daugumai visiškai nesuprantamas poelgis. Tas neatrodo nei protingai, nei gerai prieš kaimynus ir giminaičius. Koks, beje, jų išsilavinimas, kokios patirtys ir pasiekimai? Et, nesvarbu.

Ilgainiui išaugame iš to amžiaus, kai patys ar tėvų prašomi visgi kiek nerimaudavome, ką pagalvos kiti. Daugeliui su branda ateina aiški mintis – dabar tegu kiti nerimauja, ką apie juos pagalvosiu aš.

Paradoksas, tačiau didžiąja dalimi tas neišvirsta į pozityvą ir neatneša socialinių pokyčių.

…Štai ir sugrįžome prie ketvirčio, pusmečio, metinių ataskaitų rašymo. Nes atrodyti yra daug svarbiau, nei būti. Nes aprašyti mes mokame, o štai sukurti, sudominti, įtraukti kitus, kad ir jie matytų prasmę, kad jaustų, jog jų darbas, prisidėjimas reikalingas ir daro regimą mažą pokytį – et, kam?

Beje, laikas pasisakyti apie kitus, tai yra tuos, kuriems turėjome neužkliūti augdami, su kuriais dirbame bendruose projektuose, kurie balsuoja priimdami sprendimus darbo vietose, ministerijose, Seime. Sakote, sovietinis paveldas? Gali būti, tačiau ne tik. Keliose Europos šalyse atlikto tyrimo rezultatas šaltai ir objektyviai konstatuoja:

– 90 procentų bendrapiliečių iš esmės patenkinti turimu socialiniu paketu ir gyvenimu. Žinoma, jie išreiškia nepasitenkinimą turimomis sąlygomis, atlyginimo ar pašalpos dydžiu, tačiau jų troškimas paprastas – namai, televizija, šaldytuvas;

– 9 procentai turi daugiau norų, turi ir ambicijų, tačiau nieko nedaro, kad juos įgyvendintų;

– 1 procentas aplink mus esančiųjų turi ir svajonių, ir tikslų, ir net kryptingai veikia, kad jie būtų pasiekti bei įgyvendinti.

Skaičiai išblaivina. Kalbama be sustojimo apie kūrybiškumo svarbą darbo vietose, švietimo institucijose, versle, kasdieniniame gyvenime – turbūt dabar aiškiau, kodėl su tokia pat sėkme apie tai kalbėsime dar tiek pat. 90 procentų nepajudės. 9 procentai pagalvos. 1 procentas ims ir padarys.

Tai ...kaip mes čia dabar atrodome?

 

R. A. Medeišienė

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video