Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kainų augimo lengvumas ir sunkumas

Žiniasklaidai paskelbus, kad nemažai lietuvių Kovo 11-ąją išnaudojo pigiam apsipirkimui Lenkijoje, kilo daug šurmulio, imta dar kartą aiškintis kainų skirtumų priežastis. Įdomu, kad Vasario 16-ąją Lenkijoje buvo galima apsipirkti dar pigiau, nes tada oficialus kursas rodė 4,40 zloto už vieną eurą, o Kovo 11-ąją – jau tik 4,31. Tačiau tokie maži zloto kurso svyravimai nekeičia esminio fakto, kad daugelis maisto produktų Lenkijoje yra gerokai pigesni. 

Viena kainų skirtumų priežastis akivaizdi – Lenkijoje maisto prekėms taikomas mažesnis pridėtinės vertės mokestis. Matyt, yra ir kitų priežasčių, bet vieną veiksnį galima drąsiai atmesti – euro įvedimas Lietuvoje prie to neprisidėjo.

Teigdamas, kad dėl euro įvedimo maistas Lietuvos parduotuvėse nepabrango, rizikuoju užsitraukti daugelio LRT RADIJO klausytojų rūstybę. Vargu ar mane išgelbės, jeigu pripažinsiu, kad paslaugos iš tikrųjų pabrango, nors ir ne taip smarkiai, kaip daugeliui atrodo. Be to, sunku nustatyti, kad pabrango būtent dėl euro įvedimo.

Štai Kaziuko mugės prekės iš tikrųjų pabrangintos pasinaudojant šia permaina – nes kai palyginti nedidelės kainos apvalinamos vieno euro tikslumu, jos kyla labai lengvai. Tiesa, dar ir tai, kad pernai rudenį pabrango daržovės, – kaip tai galėtų būti susiję su euro įvedimu, sunku įsivaizduoti.

Mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms svarbiausia yra ne paslaugos, o duona kasdieninė, t.y. būtiniausi maisto produktai, nuolat perkami parduotuvėse arba turguje. Ir štai paprasčiausias pavyzdys: prieš dvejus metus pigiausia litro pieno pakuotė – celofaninis maišelis – kainavo kiek mažiau nei du su puse lito. Dabar jis kainuoja maždaug tiek pat – skaičiuojant smulkmeniškai, turbūt truputį pigiau.

Panašiai ir daugelis kitų maisto produktų. Žinoma, kai kas šiek tiek brango, kai kas šiek tiek pigo, bet kai pernai vasarį Maxima paskelbė, kad atpigo tūkstantis prekių, tai nebuvo melas. Panašiai elgėsi ir konkurentai, nors tai, žinoma, nereiškia, kad viskas tik pigo.

Iš tikrųjų kainos turi tendenciją kilti nuo tada, kai pasaulyje atsirado pinigai. Infliacija yra daug labiau įprastas reiškinys negu defliacija. Tačiau pastarieji dveji metai, t.y. būtent euro įvedimo laikotarpis, išskirtinai pasižymėjo gana stabiliomis ir kartais netgi mažėjančiomis maisto produktų kainomis.

Taip atsitiko daugiausia dėl objektyvių priežasčių – Rusijos įvesto embargo, kuro kainų mažėjimo, defliacijos tendencijų visoje Europos Sąjungoje.

Tačiau daugelis žmonių pasakys, kad viskas yra ne taip, kad iš tikrųjų viskas nuolat brangsta ir brangsta smarkiai. Ir toks pirkėjų įsivaizdavimas yra reiškinys, kuris nepaliauja manęs stebinti. Kai ką paaiškino Nerijus Mačiulis straipsnyje Swedbank tinklalapyje pernai liepą. Jis rėmėsi jau gerokai anksčiau atliktais užsienio mokslininkų tyrimais, siejančiais ekonomiką su psichologijos ypatybėmis, galinčiomis iškreipti vartotojų suvokimą.

Čia yra keletas veiksnių, tačiau paminėsiu, kas buvo aktualiausia pastaraisiais metais – pasitvirtinimo efektą, t.y. kai siekiama patvirtinti išankstinį nusistatymą: „jei iki euro įvedimo tikimasi kainų augimo, tai ir po euro įvedimo stebint kainas atkreipiamas dėmesys tik į tuos atvejus, kai kaina iš tiesų padidėjo. Nepadidėjusios kainos nėra aktualios, todėl yra ignoruojamos.“

Tai yra viena iš vadinamosios elgesio ekonomikos tyrinėjimų sričių, šių dalykų žinovas Danielis Kahnemanas 2002 metais buvo įvertintas Nobelio premija. Beje, įdomu, kad jo tėvai buvo Lietuvos žydai, emigravę į Prancūziją po Pirmojo pasaulinio karo.

Tačiau tokie tyrinėjimai taip pat sako, kad racionalūs argumentai žmonių dažniausiai neįtikina, nes nusveria subjektyvus įspūdis. Be to, juk Lenkijoje vis tiek viskas pigiau, o mes per mažai uždirbame. Ir to neigti tikrai negaliu.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

L. Jonušys

Rekomenduojami video