Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
JAV laukia liūdnas pasirinkimas
Šįkart užsienio spaudos apžvalgoje – komentarai apie tai, kad numanoma demokratų kandidatė į Amerikos prezidentus Hillary Clinton gali būti asmuo, kuris lietuviškai vaizdžiai vadinamas „sukčiuviene“, nes nesakė tiesos apie tai, kad savo asmeniniame serveryje laikė slaptą valstybinę informaciją.

„Įstatymai galioja tik mažiems žmonėms“, – taip dienraščio „Wall Street Journal“ apžvalgininkas, žurnalistas Jamesas Taranto pavadino savo straipsnį, kuriame piktinasi, kad Jungtinių Amerikos Valstijų federalinio tyrimo biuro (FBI) direktorius Jamesas Comey paskelbė, jog ponios H. Clinton elgesio ikiteisminis tyrimas baigtas.

Ta proga direktorius vis dėlto atskleidė kai kuriuos to tyrimo rezultatus. Jų užtektų, žurnalisto nuomone, kad kandidatė į prezidentus „užsitrauktų teismo bausmę“, nes jie „įrodo, jog dauguma ponios Clinton viešų pareiškimų apie jos privatų elektroninio pašto serverį buvo melagingi.

Melavimas žmonėms dar nėra nusikaltimas, tačiau „smarkiai aplaidus“ elgesys su įslaptina informacija toks jau yra“, – tęsia žurnalistas J. Taranto ir pacituoja tokius FBI direktoriaus J. Comey žodžius:

„Nors mes neradome tvirtų įkalčių, kad valstybės sekretorė H. Clinton ar jos kolegos ketino pažeisti darbą su slapta informacija saistančius įstatymus, esama įkalčių, kad ji ar jie be galo nerūpestingai elgėsi su itin jautria ir labai įslaptinta informacija“, – sakė J. Comey.

Bet ar toks elgesys – ne „smarkiai aplaidus“, klausia žurnalistas J. Taranto ir stebisi, kad FBI direktorius ne tik sako – ne!, bet savo įvertinimą pagrindžia tvirtinimu, kad „joks protingas prokuroras su tokia byla neitų į teismą“.

Kodėl gi ne? Ar dėl to, kad H. Clinton yra svarbus žmogus ir svarbiems žmonėms įstatymai negalioja?

Žurnalistą J. Taranto stebina ir tai, jog šitaip prasitaręs FBI direktorius J. Comey, lyg ir pats sau prieštaraudamas, dėl vienos septynių pokalbių konfidencialiomis temomis serijos kalbėjo štai kaip: „Yra pagrindo išvadai, kad bet koks protingas žmogus, esantis sekretorės H. Clinton pozicijoje, [...] turėjo žinoti, jog neįslaptinta elektroninio pašto sistema – tai ne terpė tokiam pokalbiui“.

Pranešęs, kad jis rekomenduoja jos neapkaltinti, J. Comey pridūrė: „Kad būtų aišku, tuo nenorima sudaryti įspūdžio, jog panašiomis aplinkybėmis taip pasielgęs žmogus nesulauktų jokių pasekmių. Priešingai, tokie žmonės dažnai sulaukia saugumo arba administracinių sankcijų. Bet dabar ne tą klausimą sprendžiame.“

Dėl tokios amerikiečių vidaus saugumo tarnybos direktoriaus laikysenos J. Taranto ir ironizavo, jog Amerikoje, matyt, „įstatymai galioja tik mažiems žmonėms“.

Tiek iš dienraščio „Wall Street Journal“, o dabar žvilgsnis į dar konservatyvesnio portalo „National Review“ vedamąjį straipsnį „Juokinga J. Comey rekomendacija“. Jame leidinio redaktoriai rašo:

„H. Clinton pažeidė įstatymą, tačiau už savo nusikaltimus ji neturėtų būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn.

Tokia yra FBI direktoriaus J. Comey  antradienį vykusios siurrealios spaudos konferencijos esmė, per kurią jis aiškino, kaip H. Clinton ir jos padėjėjai šimtus sykių nusižengdavo įstatymams ir tuo metu, kai ji tarnavo JAV valstybės departamento sekretore (kitaip sakant, užsienio reikalų ministre), ir po to.

Tačiau greta to direktorius taip pat pranešė, kad FBI agentūra nerekomenduoja, kad jai būtų pateikiami baudžiamieji kaltinimai.  J. Comey pateisino savo sprendimą sakydamas, jog FBI neužtiko „aiškių įkalčių, kad valstybės sekretorė H. Clinton ar jos kolegės turėjo tyčinį nusistatymą pažeidinėti įstatymus“.

„Tačiau atitinkamas JAV baudžiamojo kodekso straipsnis, 18 U.S.C. §793(f), to ir nereikalauja, – sako „National Review“ redaktoriai. – Užtenka tik „didelio aplaidumo“, o tokį sustabdyto ikiteisminio tyrimo rezultatai, apie kuriuos J. Comey pranešė, tikrai rodo.“

Iš 30,000 elektroninio pašto žinučių, kurias H. Clinton perdavė Valstybės departamentui 2014 m., šimte dešimt jų buvo informacija su pažyma „slaptai“ tuo metu, kai ji buvo išsiųsta ar gauta.

Be to, žinučių su slapta informacija buvo rasta ir tarp tūkstančių elektroninio pašto laiškų, kurių ponios H. Clinton advokatai ne tik nepateikė, bet, pasak J. Comey, ir ištrynė, nors jos nebuvo „asmeniškos“, o „jų serverius išvalė taip, kad nebūtų net teismo nurodymu įmanoma visiškai atkurti jų turinio“.

National Review“ redaktoriai toliau rašo, kad „be jokios abejonės, H. Clinton beatodairiškai į pavojų statė nacionalinį saugumą“, nes prie jos neva „privataus“ pašto žinučių prieidavo Jungtinių Valstijų interesams  „priešiški veikėjai“. Ir vis tiek, anot J. Comey, „joks protingas prokuroras“ neužvestų jai už tai bylos. Bet jei taip, sako „National Review“ redaktoriai, „tai baisus visos prokurorų klasės pasmerkimas“.

Vis dėlto žurnalas klausia, „ar H. Clinton buvo pasigailėta dėl to, kad ji yra elito politikė“, ir išvardija kelis atvejus, kai netgi „protingi prokurorai“ praeity ryžosi atsakomybėn patraukti asmenis dėl daug mažesnių nusikaltimų.

O kito žinių portalo „Politico“ bendradarbė Katie Glueck rašo, jog paaiškėjus demokratų kandidatės ponios H. Clinton bėdoms su jos tariamai „privačiu“ paštu, kuriuo dalijosi valstybės paslaptimis su kitais, net Amerikai nedraugiškais asmenimis, daugelis amerikiečių, net ir respublikonų, vis tiek nebalsuos už Donaldą Trumpą, nes „ši alternatyva – dar šlykštesnė“.

Kaip sakė vienas respublikonų aktyvistas, „taip, H. Clinton yra nepatikima, tai didelė jos problema, tačiau būtent to D. Trumpas negali niekaip akcentuoti, ne tik dėl to, kad jo rinkimų kampanija nevykusi, bet ir dėl to, kad juo pačiu visiškai neįmanoma pasitikėti“, – teigė Fergusas Cullenas, buvęs Naujojo Hampšyro Respublikonų partijos pirmininkas svetainės „Politico“ bendradarbei.

Taigi, daugelio amerikiečių nuomone, renkant savo prezidentą jų laukia pasirinkimas tarp „sukčiuvienės“ ir „klouno“.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

 
  M. Drunga
Rekomenduojami video