Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įžūliai ramios kiaulės akys

„Lietuvos žinių“ portale lzinios.lt renkami 2017-ųjų žodis ir metų posakis. Šiuos rinkimus rengia Lietuvių kalbos draugija ir „Lietuvos žinių“ redakcija, bendradarbiaudamos su Lietuvių kalbos institutu.

Apsidžiaugiau sulaukęs tokios iniciatyvos ir vis suplodavau iš džiaugsmo perskaitęs tarp pretendentų šmaikštesnį daikto, situacijos ar reiškinio apibūdinimą. Dauguma jų susiję su politinėmis ir visuomeninėmis aktualijomis. Į Metų žodžio kandidatų sąrašą pateko 70 žodžių, į Metų posakio sąrašą – 52 posakiai. Skaitytojams balsuoti atrinkta po dvidešimt. Nors komisijos nariai bandė atsijoti trumpalaikių emocijų pasufleruotus naujadarus, neabejoju, kad tarp nugalėtojų bus terminas „gandragalvis“ ir naujas etiketo viražas „laikausi kaip... Gedimino kalnas“. Vis dėlto prognozuoti sunku, ypač kai iki balsavimo pabaigos dar daugiau kaip mėnuo.

Bet jau žinau, ką siūlysiu į 2018-ųjų pretendentus. Nors posakiai ir ne itin originalūs, pastaruoju metu jie vis labiau populiarėja – „kiaulės akis turėti“ ir „viskas pagal įstatymą“. Beje, prie šio pasakymo dar reikėtų nelietuviško paaiškinimo – „vsio zakonno“.

Žmonių, kurie meluoja neraudonuodami ir apgaudinėja kiekviename žingsnyje, buvo, yra ir bus, tik nederėtų jų vadinti ekspertais, analitikais ar valstybės labui dirbančiais politikais – mėšlo tvaiko sąžinės vietoje nepaslėps nei graži eilutė, nei prabangi kėdė. Posakis „kiaulės akis turėti“ lyg savaime limpa prie dalies politikų, bet jis tikrai nėra svetimas ir verslo padangei.

Kai „Lietuvos žinios“ papasakojo istoriją, kad transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas Lietuvos vežėjams per metus pabrango daugiau kaip 6 kartais, o analogišką paslaugą Estijoje tos pačios draudimo bendrovės siūlo 30 kartų pigiau, tik gūžčiojau pečiais ieškodamas logikos ir sąžinės krislų. Tame pačiame straipsnyje draudimo „ekspertas“ ramiai postringavo apie individualų vertinimą, apie brangesnį remontą užsienyje ir su problemos esme nieko bendra neturinčius kitus dalykus. Kodėl draudimo paslaugos Estijoje yra 30 kartų pigesnės, nebuvo atsakyta. Kitas draudimo „ekspertas“ romiomis kiaulės akimis per televiziją aiškino, neva lietuviai sukelia daug eismo įvykių, todėl civilinės atsakomybės privalomasis draudimas ir brangsta. Ar tikrai 30 kartų daugiau negu estai?

Nesiimu spręsti, ar tie patys viešųjų ryšių specialistai patarinėja ir politikams, ir verslininkams, ar tiesiog meluoti per akis taip pamėgo valdžioje esantys asmenys, o visi kiti iš jų tik mokosi.

Kelis mėnesius valdantieji pūtė varines dūdas, kad ėmėsi demografinių problemų sprendimo, – mokės vaiko pinigus. Esą to dar nebuvo, pagaliau iš tikrųjų pradėta rūpintis žmogumi. Tačiau paaiškėjo, kad tiesiog buvo panaikintos mokesčių lengvatos dirbantiems tėvams, o norintieji gauti vaiko pinigus dabar turi rašyti prašymus per neveikiančią Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetinę sistemą. Maža to, ši sistema kurį laiką apskritai nefunkcionavo, todėl strigo bet kokių prašymų pašalpoms gauti priėmimas. Galbūt kam nors patinka Lino Kukuraičio akys, tačiau akivaizdu, jog ministrui trūksta kompetencijos. Galbūt ir žemės ūkio ministras Bronius Markauskas kai kam kelia simpatiją, bet man sunku suvokti, kaip ministerija, kuri prižiūri Europos Sąjungos išmokas žemdirbiams ir kurios atstovai važiuoja į Briuselį prašyti kompensacijų dėl lietingo rudens, nežino, kas ir kiek Lietuvoje valdo žemės?

Kai apie skaidrumą prabyla Seimo narė Agnė Širinskienė, vis prisimenu, kaip ji kolegas „valstiečius“ Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą registravo kalbėti naudodamasi jų kortelėmis. Iš esmės ši ponia suklastojo kitų žmonių parašus, tad turėtų sėdėti ant to paties suolo kaip Kęstutis Pūkas.

Tačiau kiaulės akys šiandien dar klesti. Kaip kitaip galima paaiškinti, kad darbą tik pradedantis vyriausybės kancleris iškart gauna priedą už veiklą, viršijančią darbo krūvį.

Vis dėlto gerų naujienų yra – „Lietuvos žinioms“ paskelbus publikaciją apie draudikų godumą, Lietuvos bankas perspėjo netoleruosiantis sveiku protu nesuvokiamų draudimo įmokų. Dar geresnė naujiena, kad, Seimui nutarus sudaryti parlamentinę komisiją LRT veiklai ištirti, viešojoje erdvėje pliūptelėjo raginimai laikytis vienodų vertinimo standartų, todėl dabar prokurorai aiškinsis, ar R. Karbauskio valdose „vsio zakonno“.

Galbūt tai tik sutapimas, bet jaučiu, jog visuomenei pabodo žiūrėti, kaip turintieji kiaulės akis dangsto savo nekompetenciją ir aroganciją.

 

Ramūnas Terleckas

Ramūno Terlecko komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

 

Rekomenduojami video