Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
D. Trampas mėgins "perkrauti" santykius su Rusija

Penktadienį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento postą perimsiantis Donaldas Trampas (Donald Trump) mėgins "perkrauti" santykius su Rusija, prognozuoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Kęstutis Girnius, konstatuodamas, kad Lietuvos diplomatų santykiai su naujojo JAV vadovo komanda kol kas silpni ir derėtų šia kryptimi padirbėti.

"Manau, kad vienas dalykas, kurį jis tikrai mėgins, bus "perkrauti" santykius su Rusija. Jis apie tai nuosekliai kalba. Kiek jam pasiseks, kokiomis sąlygomis - neaišku, nes tokiam žingsniui bus labai didelis pasipriešinimas, ir, manau, kai kurių jo ministrų, taip pat nemažai Kongreso narių", - paklaustas apie pokyčius prezidentu tapus D. Trampui kalbėjo K. Girnius.

Politologo vertinimu, "perkrovimo" santykis būtų grindžiamas veiksmingesne kova su terorizmu.

"Pagrindinė D. Trampo priežastis, kodėl reikia susitarti su Rusija, yra kova su Islamo valstybe", - paaiškino K. Girnius.

Politologas nesutinka, kad D. Trampas apsistato prorusiškai nusiteikusiais pagalbininkais.

"Didžioji dauguma patarėjų yra antirusiški", - konstatavo jis, pridurdamas, kad bendrai "pastaruoju metu Amerikoje yra paplitusios labai stiprios ir kovingos antirusiškos nuotaikos", todėl jam esą sunku būtų įgyvendinti itin radikalius pakeitimus šioje srityje.

"Bet manau, kad jis stengsis. Ir nors gali žmonės priešintis, prezidentas turi itin daug galių užsienio politikoje, jis gali priimti nutarimų be Kongreso pritarimo ir prieš Kongreso norus", - sakė K. Girnius.

Vis dėlto politologas nebuvo linkęs dramatizuoti situacijos.

"Aš esu skeptiškiau nusiteikęs, aš tą Rusijos grėsmę matau mažesnę negu daugelis Lietuvos apžvalgininkų. Aš manau, kad Putinas yra šiek tiek atsargus politikas. Faktiškai praėjus pustrečių metų po Ukrainos (karo. - ELTA) jis ypatingai nebando ten praplėsti savo galių. Yra šiokia tokia rizika, bet reikalas yra labai paprastas: jeigu nori veikti tarptautinę politiką, ypač per Jungtines Tautas, be Rusijos pritarimo tai neįmanoma", - dėstė K. Girnius.

Kaip pavyzdį jis pateikė atvejį, kai Dmitrijui Medvedevui buvus prezidentu per santykių pagerėjimo etapą buvo priimta Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, įteisinusi galimybę "ginti nekaltus žmones Libijoje". Rusija ir Kinija tuomet susilaikė ir nevetavo susitarimo.

"Jos veto galingas. Ir yra tokių atvejų, kai reikia susitarimo, kai yra priešiški santykiai - jo nebus. Abi pusės kalba apie naujas ginkluotės varžybas, jeigu būtų susitariama ir būtų sustabdytos tos varžybos, būtų sutaupyta be galo daug pinigų, kurie kitu atveju jie būtų išmesti pavojingiems ginklams", - mąsto K. Girnius.

Jo vertinimu, "nors daugeliu atvejų reikia jai priešintis, bet itin blogi santykiai yra kenksmingi".

"Ta prasme Trampas teisingai sako, kas gi gali norėti palaikyti blogus santykius su bet kuria šalimi, tik vienintelis klausimas, kokiu pagrindu galima tuos santykius gerinti, ko galima reikalauti iš Rusijos ir ko jai reikalauti iš Amerikos", - sakė K. Girnius.

Politologo žiniomis, "mūsų diplomatų ryšiai su Trampo komanda yra labai silpni".

"Tai aš manau, kad svarbiausias dalykas yra mėginti su jais susisiekti, užmegzti geresnius santykius, paaiškinti, kodėl Lietuva taip kovoja su Rusija, kodėl mano, kad Rusija yra pavojinga", - sakė K. Girnius.

Kita vertus, jo manymu, pernelyg arši retorika Rusijos atžvilgiu taip pat gali nepatikti bent daliai būsimojo JAV prezidento komandos.

"Jeigu Lietuva pasisako prieš bet kokius santykius su Rusija, bet kokį santykių pakeitimą su Rusija , tai bent dalies Trampo komandai tokios nuotaikos nelabai patiks ir nedidins meilės Lietuvai", - sakė K. Girnius.

Be Rusijos, pasak politologo, dar "net ir svarbesnis klausimas, - kokie bus santykiai su Kinija".

"Trampas jau yra sakęs, kad yra pasiryžęs taikyti muitus Kinijos prekėms, pasakė, kad gali pergalvoti Amerikos "Vienos Kinijos" politiką, kitaip sakant, Taivano nepripažinimą, ir kai kurie jo patarėjai kalba, kad nereikės vengti konfrontacijos, jeigu Kinija toliau statys karines bazes Pietų Kinijos jūroje", - atkreipė dėmesį K. Girnius.

Pasak jo, kol kas neaišku, kaip jam seksis vykdyti tokią politiką, ir Kinija kol kas laikosi nuosekliai, ir tvirtina, kad santykiai neturėtų pasikeisti, tačiau tai gali pakeisti tarptautinius santykius, jeigu jis pradės vesti protekcionistinę politiką ūkio reikaluose - įves įvairiausius muitus, pažeis Pasaulio prekybos organizacijos taisykles".

"Ir paskutinis klausimas - kokie bus santykiai su Meksika, jei jis rimtai mėgins žiauriai riboti migraciją, statyti sieną, norės ištremti meksikiečius, kurie nelegaliai gyvena Amerikoje, tai irgi gali sukelti didelę įtampą. O kad jis ką nors teigiamo siūlo, tai kol kas nelabai daug", - konstatavo K. Girnius.

D. Trampas penktadienį bus inauguruotas JAV prezidentu ir pradės eiti pareigas. Jis taps 45-uoju JAV prezidentu.

 

K. Girnius

Rekomenduojami video