Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Aš turiu tau laiko

Aš turiu tau laiko. Tokias korteles savaitgalį segėjo ir padėti buvo pasirengę Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios savanoriai. Rugsėjo 3-iąją popiežius Pranciškus šią bažnyčią paskelbė bazilika, todėl Trakinių atlaidai įgavo didelį tarptautinį skambesį. Paslaugių Trakų bažnyčios bendruomenės jaunuolių dėmesys buvo netikėta įžanga į atlaidus ir šv. Mišias. Jaunuoliai siūlė tai, ko labiausiai trūksta kiekvienam, – laiko.

Atrodytų, naujosios technologijos turėtų suteikti daugiau laisvo laiko, tačiau dažniau tampame jų įkaitais. Gatvėse, troleibusuose gausu prie išmaniųjų ekranų prilipusių ir net naktį su jais nesiskiriančių žmonių. Kavinėse tapo įprasta ne žvelgti į bičiulio veidą, o akimis sekti pasaulio naujienas arba skaityti žinutes.

Statistikos mėgėjai suskaičiavo, kad kiekvienas žmogus per gyvenimą vienuolika metų praleidžia naršydamas internete, devynerius – žiūrėdamas televizorių, ketverius – braukydamas išmaniojo telefono ekraną ir siųsdamas SMS žinutes, pusantrų – trindamas šiukšles iš elektroninio pašto dėžės, ketverius – valgydamas, dvidešimt penkerius – miegodamas. Laukiant, kol sužaliuos šviesoforas, prabėga šeši mėnesiai, o penkeri metai – laukiant eilėse pas gydytoją, banke, transporto spūstyse.

Jeigu esate tarp laimingųjų, keturiolika gyvenimo dienų skirsite bučiniams ir keturis mėnesius kvatositės. Laukdami, kol susiruoš jų moterys, vyrai per gyvenimą nieko neveikdami mindžikuoja tris mėnesius. Suskaičiavus pareigoms ir buičiai skirtas valandas, laiko gyventi beveik nebelieka.

Laiko stoką pabrėžtinai demonstruoja vyriausybė. Kitais metais švenčiamam valstybės atkūrimo šimtmečiui suburtas sekretoriatas kuria interneto realybę, realius darbus atidėdamas kitam šimtmečiui.

Laiko švietimui neturi Švietimo ministerija. Rugsėjo 1-ąją vis dar buvo ieškoma trūkstamų mokytojų, remontuojamos apgriuvusios mokyklos.

Esminėms reformoms laiko neturi ir sveikatos ministras, nes visas jėgas skiria kryžiaus žygiui su alkoholiu.

Laisvo laiko neturi ir Kultūros ministerija. Prieš rinkimus deklaravusi, kad kultūra taps prioritetu, kultūros ministrė ėmėsi rašyti etikos taisykles. Užuot galvoję, kaip pagaliau atsigręžti į kultūrą, jos įstaigų darbuotojai studijuoja taisykles, kuriose gausu prisakymų: darbo metu negerti alkoholio, nevartoti narkotikų, negadinti ir nešvaistyti įstaigos turto, nemeluoti, nevartoti įžeidžiamųjų žodžių ar gestų. Akivaizdu, kad, pradėjus paraidžiui laikytis kultūros ministrės etikos nurodymų, pagrindiniam darbui laiko nelieka.

Artėjant valstybės šimtmečiui, parduodama Lietuvos himno autoriaus Vinco Kudirkos klėtelė. Jai išpirkti Vilkaviškio savivaldybė lėšų nesuranda. Kultūros ministrė irgi neturi nei laiko, nei noro pasirūpinti šiuo reikšmingu valstybingumo šauklį menančiu kūrėjo palikimu.

Šiandien su žiburiu tenka ieškoti žmogaus, galinčio pasigirti, kad turi laiko ne tik sau, bet ir savo artimui. Stebint Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios bendruomenės jaunimą, neatlygintinai siūlantį savo laiką, pagaliau suvoki, kad nuoširdus bendravimas su artimu žmogumi yra didžiausias šių dienų turtas. Tad norisi ir pačiai ištarti: aš turiu tau laiko.

 

Ramunė Sakalauskaitė

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video