Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apie lyderystės sunkumus

Daug kas iš mūsų yra girdėję teiginį „darbuotojai palieka vadovus, ne kompanijas ar institucijas“. Dabar galima drąsiai teigti, jog tai yra tyrimais patvirtinta tiesa. 

Neseniai JAV atlikta „Gallup“ apklausa parodė, jog daugiau kaip pusė darbuotojų, savo noru palikusių darbo vietas, tą padarė norėdami pabėgti nuo savo tiesioginių vadovų. Kita studija, atlikta 2016 m., tyrusi konkretų sektorių, nurodo dar didesnį skaičių – 75 procentus. Tai – pavojingai didelis skaičius, ypač turint mintyje, kad daugeliu atvejų išėję darbuotojai buvo vertingi kompanijai ar organizacijai.

Žmonės keitė darbo vietas, nes manė, jog jie nusipelnė kitokio elgesio su jais, nes jautė, kad gali padaryti daugiau ir geriau, tačiau jiems nesudaromos sąlygos. Tai žmonės, įsitikinę, kad gali rasti geresnių darbo galimybių.

Štai taip svarbos tvarka nurodomos dažniausios darbo atsisakymo priežastys:

 • Darbuotojas nemato galimybių dirbti su dabartiniu savo vadovu;
 • Darbuotojas nemato karjeros perspektyvų;
 • Darbuotojo netenkina dabartinis darbo ir laisvalaikio balansas;
 • Darbuotojo netenkina atlygis;
 • Darbuotojo netenkina darbinė aplinka.

Prasta vadyba, netinkama lyderystė – taip trumpai galima apibūdinti visas penkias priežastis.

Atkreipkite dėmesį – finansinis aspektas yra ketvirtas šioje sekoje; vadinasi, pinigai nėra vienas iš 3 pagrindinių motyvų.

Būti geru vadovu, visų matomu lyderiu nėra lengva. Progresyvūs lyderiai žino, kad pigiais triukais nenusipirksi darbuotojų lojalumo, o ir atlygis juos išlaikys tik ribotą laiką, jei kiti svarbūs čia išvardinti dėmenys darbuotojų netenkins. Pavaldinių lojalumas užsitarnaujamas kasdieniu darbu, o kartais veiksmais, kurie bendroje skalėje net neatrodo itin svarbūs. Lyderio įtaka, svarba, svoris, išmintis gali būti ir yra matuojami pagal gebėjimą išlaikyti vertingus darbuotojus bei įžvalgumą sudarant sąlygas jiems atsiskleisti.

Sakoma, geriau mokytis iš kitų klaidų. O jei visgi norėtųsi išbandyti, kaip greitai lietuviškame kontekste suveiks pasaulyje patikrintos galimybės prarasti gerus darbuotojus, prašom jums detalus veiksmų sąrašas:

 • Vadovai, tapkite labiau svarbūs. Tas paprasta – sukurkite sunkiai prieinamo vadovo įvaizdį, pastoviai blokuokite darbuotojų iniciatyvas ir jokiu būdu nepripažinkite, net nepastebėkite jų gerai atliekamų darbų;
 • Ignoruokite darbuotojų kūrybiškumą. Darbuotojai praras įkvėpimą darbui ir nesijaus reikalingi;
 • Nekreipkite dėmesio į kitas žmonių kompetencijas, neugdykite jų. Darbuotojų savivertė, o kartu jų potencialas atlikti net ir nesudėtingas užduotis mažės;
 • Samdykite netinkamus žmones, sudarykite jiems karjeros galimybes. Rinkitės tik sau lojalius kandidatus, panašius į jus, jei įmanoma – jums kuo nors skolingus ar šiaip patogius, jokiu būdu ne tokius, kurie labiau tinka konkrečiai užduočiai ar pozicijai. Tą labai greitai pastebės kolektyvas ir bus dar labiau demotyvuotas;
 • Nevertinkite įvairovės ir buvimo komanda svarbos. Taip nepasinaudosite kolektyvo galia. Kita vertus, kam jums kolektyvas, jei vadovas – jūs;
 • Ignoruokite komunikacijos svarbą. Nesistenkite palaikyti darbuotojų entuziazmo, nesivarginkite kartodami jūsų kompanijos veiklos tikslų, ypač jei jau vieną kartą kažkada esate tą sakę ir jei visokios vizijos yra išrašytos jūsų įmonės internetiniame puslapyje. Norės – patys pasiskaitys.

Pagalvokite apie tai, gerbiami lyderiai, vadovai, vadybininkai. Nėra svarbu, kokio dydžio žmonių grupei jūs vadovaujate. Galbūt tai vos kelių žmonių komanda, tačiau jei nenorėtumėte, kad artimoje ateityje su jumis atsisveikintų 2 iš 3 jums pavaldžių darbuotojų, tyliai apgalvokite savo požiūrį į lyderystę. Vasara – puikus metas tam.

Vienas svarbus ir nedaug kainuojantis žingsnis – dažniau kalbėtis su savo darbuotojais. Nelaukite pusmetinių ar metinių apžvalgų. Kalbėkite. Komunikacija yra viskas.

R. A. Medeišienė

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video