Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
ŽŪR pirmininko rinkimuose užfiksuotos lygiosios

Neeilinis XV Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) suvažiavimas pasibaigė be rezultatų. Delegatai pateko į aklavietę. Renkant ŽŪR pirmininką balsuotojams prireikė pratęsimo, bet ir po antrojo turo laimėtojas nepaaiškėjo – kandidatai surinko po lygiai balsų. Pasikonsultavus su teisininkais nuspręsta suvažiavimą baigti. Tačiau kelias valandas trukęs renginys priminė įtampos kupiną detektyvą.

Reikia naujo vado

Įtampa XV ŽŪR suvažiavimo narius sukaustė vos sugiedojus „Tautišką giesmę“. Delegatai ilgokai ir piktai ginčijosi dėl suvažiavimo balsų skaičiavimo komisijos, tarsi ji būtų galėjusi lemti balsavimo rezultatus.

Pagaliau skaičiuotojų sąrašui pritarė 30 iš 49 balsus turinčių delegatų. Nauja ginčų banga kilo renkant suvažiavimo pirmininką. „Kodėl jis, o ne kitas?“ – klausė labiausiai ištroškusieji kovos, tačiau patys kandidatų nesiūlė. Diskusijos nutilo, kai ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis surinko 25 balsus – daugumą.

Kibirkštis bandė gesinti ir vienintelis suvažiavimo svečias – buvęs ŽŪR pirmininkas, o dabar Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas. Ramindamas delegatus jis pasitelkė citatą iš klasiko Radjardo Kiplingo „Džiunglių knygos“: „Reikia naujo vado. Džiaugiuosi, kad juo siekia tapti net keturi kandidatai. Taigi subliūško kalbos, kad ŽŪR trūksta demokratijos. Kandidatai skirtingi. Vieni rinkimų kovoje elgėsi nuosaikiai, kiti agresyviai. Jūs patys pasirinksite tinkamiausią.“

Be kita ko, A.Stančikas Seime pažadėjo laikyti atviras duris, išklausyti visus žemdirbių pasiūlymus ir į juos atsižvelgti, tačiau apsidraudamas pabrėžė, kad tokiu atveju teks visiems pasidalyti ir atsakomybę.

Klausimai ir atsakymai

Iš kovos lauko pasitraukė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis. Jis net nepademonstravo savo ginklų – nepateikė jokių pasiūlymų. Suvažiavimo delegatai spėliojo, kad J.Vilionio norus tapti ŽŪR pirmininku sumažino augančios pieno supirkimo kainos.

Kiti trys kandidatai į ŽUR pirmininko kėdę – Mindaugas Maciulevičius, Adolfas Jasinevičius ir Jonas Talmantas – pateikė savo programas. Į jas nesigilinsime, nes „Valstiečių laikraštis“ spausdino interviu su visais keturiais pretendentais. Juo labiau kad nieko naujo suvažiavime jie ir nepasiūlė.

Galima tik konstatuoti, kad A.Jasinevičius labai jaudinosi. Ar jis pritartų gausesniam iki 50 ha ūkių rėmimui?

„Akivaizdu, kad padidinus tiesiogines išmokas už pirmuosius 30 ha, žemės kainos išaugo. Manau, kad daugiau naudos gautume žmonėms suteikdami galimybę įsigyti darbo įrankių, o ne tik teikdami piniginę paramą“, – teigė A.Jasinevičius.

Keturi kandidatai į ŽŪR pirmininkus, (iš kairės): A.Jasinevičius, M.Maciulevičius, J.Talmantas ir J.Vilionis.

M.Maciulevičius kalbėjo užuolankomis. Pavyzdžiui, į klausimą, už kurį konkurentą balsuotų, jeigu pirmajame ture pats iškristų, M.Maciulevičius atsakė dviprasmiškai: „Jeigu pirmininku taptų bet kuris iš šių kandidatų, ŽŪR kiltų pavojus suskilti į dvi dalis. O aš esu su visais.“

Taigi remiantis šiuo atsakymu galima spėlioti, kad antrajame ture pradingęs balsavimo biuletenis kaip tik ir galėjo priklausyti žemės ūkio kooperatyvų asociacijai „Kooperacijos kelias“.

Daug aštrių klausimų sulaukė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas J.Talmantas. Remiantis anksčiau viešai nuskambėjusiu šio kandidato teiginiu, kad jis nepritartų tiesioginių išmokų didinimui už pirmuosius 30 ha, buvo klausiama, ar tai suderinta su Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininku Vidu Juodsnukiu, kuriam už paramą rinkimuose pažadėta vicepirmininko vieta.

„Mes su V.Juodsnukiu jau susitarėme. Po saule visiems turėtų užtekti vietos. Smulkiuosius reikia remti didinant ne tiesiogines išmokas, bet paramos intensyvumą,“, – aiškino J.Talmantas.

Kandidatai abejojo

Suvažiavime buvo nuspręsta balsuoti slaptai. Tokį pasiūlymą pateikė J.Talmanto komanda, ir niekas nesiginčijo. Kaip ir prognozavo „Valstiečių laikraščio“ skaitytojai, kovos dėl ŽŪR pirmininko pareigų pirmajame ture daugiausia balsų surinko A.Jasinevičius ir J.Talmantas. Tačiau kol komisija skaičiavo balsus, kandidatai nesijautė ramūs.

Pavyzdžiui, M.Maciulevičius sakė neprarandantis vilčių patekti į antrąjį turą, o J.Talmantas neslėpė abejojantis savo galimybėmis. „Visko gali būti. Tačiau jeigu patekčiau į antrąjį turą, tikiuosi, kad mane paremtų balsavusieji už M.Maciulevičių, nes mūsų programose yra panašumo“, – teigė J.Talmantas.

Pirmojo turo balsavimo rezultatai daug ką nustebino. ŽŪR pirmininko rinkimų išvakarėse daugelis tikėjosi, kad lyderis bus A.Jasinevičius. Jis surinko 20 balsų. Už M.Maciulevičių balsavo 6 delegatai, o J.Talmantui atiteko net 23 balsai. Rezultatai buvo netikėti. Nutilo ir iki tol sąmokslo teorijas suvažiavimo delegatams pasakojęs J.Vilionis.

Netikėti rezultatai

Į antrąjį turą pateko tik du daugiausia balsų surinkę kandidatai. J.Talmanto stovykloje kai kas jau šventė pergalę. Juk iki galutinės pergalės Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkui pritrūko vos dviejų balsų. Tiek jis tikrai tikėjosi gauti iš M.Maciulevičiaus stovyklos. Taigi atrodė, kad pergalė pasiekiama ranka. Tačiau antrojo turo rezultatai dar labiau nustebino. Kaip ir pirmajame ture buvo išduoti 49, tačiau balsavimo dėžėje rasti 48 balsavimo biulteniai, o kandidatai surinko po 24 balsus. Taigi bet kuriam kandidatui iki pergalės pritrūko vienintelio balso.

„Tai kaip jūs dirbate, kur žiūrėjo balsavimo biuletenius dalijusi komisija?“ – atgijo J.Vilionis.

„Ji dalijo balsalapius. Biuletenį gavęs ŽŪR narys neprivalo balsuoti. Jeigu kuris nors nenorėjo, tai ir nebalsavo“, – aiškino S.Dimaitis.

Kita vertus, niekas negali pasakyti, kuriam kandidatui į ŽŪR pirmininkus buvo naudingas toks nežinomojo pasitraukimas.

Kova prasidės iš naujo

ŽŪR XV suvažiavimo delegatai planavo surengti trečiąjį balsavimo turą, tačiau kol buvo spausdinami nauji biuteteniai, įsikišo teisininkai ir patarė to nedaryti.

„Teisininkai mus perspėjo, kad ŽŪR Statute tokia galimybė nenumatyta, taigi rinkimų kovą pralaimėjęs arba bet kuris ŽŪR narys dėl balsavimo tvarkos galėtų kreiptis į teismą, ir balsavimo rezultatai būtų panaikinti“, – teisininkų patarimą perdavė S.Dimaitis.

ŽŪR suvažiavimas atmetė ūkininko Vidmanto Donielos pasiūlymą tuoj pat pakeisti Statutą ir vėl balsuoti. Taip pasielgti, žinoma, nepavyktų, nes pakeistą ŽŪR Statutą dar reikėtų įregistruoti juridinių asmenų registre. Vis dėlto suvažiavimo delegatai gal be reikalo Statuto nepakeitė, juk niekas negali atmesti tikimybės, kad ir kitame suvažiavime gali prireikti trečiojo ar ketvirtojo balsavimo. Ginčų išvarginti ūkininkai apie tai nepagalvojo.

Kaip „Valstiečių laikraštį“ informavo ŽŪR direktorius S.Dimaitis, artimiausiu laiku bus kviečiamas ŽŪR tarybos posėdis, kuriame bus numatyta per 45 dienas skelbti jau XVI suvažiavimą. Taigi kova prasidės iš naujo. ŽŪR nariai vėl turės galimybę kelti naujus kandidatus. Neoficialiomis „Valstiečių laikraščio“ žiniomis, iš dabartinių keturių kandidatų į ŽŪR pirmininkus išliks tik vienas ar du.

 

Rekomenduojami video