Nutirpus sniegui, ūkininkai jau žvalgosi į žieminių kultūrų pasėlius. Didžiojoje šalies dalyje žiemkenčiai ir rapsai atrodo neblogai. Tik Vidurio Lietuvoje smarkus šaltis pakenkė rapsams. Manoma, kad jis sunaikino apie 50 proc. pasėlių. Žiemkenčių viršutiniai lapai pašalę, tačiau tikimasi, kad jie dar atsigaus. Dabar ūkininkai nerimauja, kad bus per daug lietaus ir pasėliai užmirks. Be to, kovą prognozuojami gana dideli šalčiai, galintys pakenkti žiemkenčiams.
Žiema dar nesibaigė
Ukmergės rajono stambus ūkininkas Zenonas Vaičiulis teigė, kad žuvo 90 proc. jo vėliau sėtų rapsų. Pamiškėje augantys anksčiau sėtieji dar teikia vilties, kad išgyvens ir atsigaus. Ūkininkas sakė, kad žiema dar nesibaigė, todėl šaltis dar gali padaryti nuostolių ir kviečiams. „Šaltukas paspaudė sausio 3–4 dienomis, vėliau atslūgo, tačiau kviečiams jis labai nepakenkė – jie žali ir gyvybingi“, –pasakojo Z.Vaičiulis.
Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) vadovas Saulius Daniulis mano, kad nuostolių žieminėms kultūroms padarys ne tik šaltis, bet ir lietus. „Mano laukuose šlapia. Melioracijos grioviai – pilni vandens. Ten, kur melioracija neveikia, laukuose tyvuliuoja ežerai, pasėliai mirksta. Todėl manau, kad dėl užmirkimo taip pat bus nuostolių“, – teigė S.Daniulis. Pasak LEŪA vadovo, daugelyje ūkių vizualiai laukai atrodo neblogai. Tačiau žiema dar nesibaigė. Jei po atodrėkio užtruks stipresnės šalnos, jos nutrauks augalų šaknis.
Vienas iš stambiausių Kėdainių rajono ūkininkų Saulius Dambrauskas apdraudęs savo pasėlius, todėl jaučiasi ramus. Jis sakė, kad nusiteikęs optimistiškai ir tiki, jog žieminės kultūros peržiemos gerai. „Prognozuojama, kad kovo viduryje sulauksime stipraus šalčio. Tuomet, jei sniego nebus, pasėliai labai nukentės. Dabar kviečių ir rapsų laukuose augalai kol kas gyvi, situacija pakenčiama“, – pasakojo ūkininkas.
Nukentėjo rapsai
Agronomė dr. Marija Čižauskienė, kalbėdama apie žieminių kultūrų peržiemojimą, sakė, kad realią situaciją bus galima įvertinti po poros savaičių. „Įdėmiai sekame orų prognozę. Jeigu ji pasitvirtins ir kovo viduryje naktimis bus 19 laipsnių šalčio, tuomet rapsų gyvybingumui tikrai bus padėtas taškas. Abejonių kils ir dėl kviečių“, – sakė mokslininkė. M.Čižauskienė apibendrindama šios dienos situaciją sakė, kad kai kuriose Kėdainių regiono vietose rapsai atrodo prastai. „Sausio pirmosiomis dienomis Kėdainių regione kai kuriose vietose oro temperatūra buvo nukritusi iki 27 laipsnių šalčio, sniego buvo mažai. Todėl sausio 20 dieną važinėjau po laukus, prikasiau apie 30 pavyzdžių įvairių veislių ir įvairios sėjos rapsų: ankstyvos, optimalios ir vėlyvos. Juos auginau ir stebėjau bei džiaugiausi rezultatais, nes visi rapsai augo gražiai“, – apie atliktus bandymus pasakojo M.Čižauskienė. Tačiau vėliau, vasario pradžioje, pasikartojus šalčiams, vaizdas laukuose suprastėjo. Rapsų lapai pasidarė kaip nuplikyti, net ir tie, kurie gražiai žaliavo. Agronomė pasakojo, kad ji ryžosi antrą kartą paeksperimentuoti su rapsais. Todėl jų vėl prisikasė iš laukų. Vieni rapsai buvo su šaknelėmis, kiti – be. „Palaikiusi juos šiltoje patalpoje, pastebėjau, kad 50 proc. rapsų yra žuvę. Todėl labai nuliūdau“, - teigė pašnekovė ir pridūrė, kad rapsai greičiau iššąla lengvesnėse dirvose. Tačiau ūkininkai turi būti kantrūs ir laukti žiemos pabaigos.
Laukia vegetacijos
Žieminių kviečių pasėliai kol kas nekelia nerimo Širvintų rajono ūkininkui Povilui Karteniui. Jis sakė, kad dalis pasėlių geltonuoja, dalis – žaliuoja. Nors kviečių viršutiniai lapai apšalę, tačiau augalai dar gyvi.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Širvintų rajono augalininkystės konsultantė Janina Ona Gečienė sakė, kad jų rajone žieminių kultūrų pasėliai ūkininkams kol kas rūpesčių nekelia. „Kol nesibaigs kovas, sunku įvertinti tikrąją padėtį rajone“, – pabrėžė konsultantė. Šiuo metu yra truputį pašalusių ir pamirkusių žieminių kultūrų, tačiau augimo kūgeliai sveiki.
LŽŪKT Rokiškio rajono augalininkystės konsultantas Vaclovas Tička pasakojo, kad dalis jų rajono pasėlių laukų per šalčius buvo padengti sniegu, dalis – ne. Tuose laukuose, kuriuos dengė sniegas, žiemkenčiai ir rapsai žaliuoja, bet ten, kur sniego nebuvo arba buvo labai mažai, yra šalčio pažeistų augalų. Ar labai jie nukentėjo, paaiškės tik tada, kai prasidės augalų vegetacija. „Iš anksto nieko negalime spręsti, tačiau akivaizdu, kad šaltis pridarė bėdos“, – sakė V.Tička. LŽŪKT Rokiškio rajono augalininkystės konsultanto teigimu, kai kurie žemdirbiai jau nerimauja dėl rapsų gyvybingumo. Tačiau jis patarė labai nepanikuoti ir palaukti vegetacijos pradžios. Tik tuomet bus matyti tikrasis pasėlių vaizdas. „Reikia stebėti, ar šaltis ir atlydis nesugadins šaknų sistemos“, – pridūrė V.Tička.