Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemę ruošiame rudenį

Rudenį labai svarbu paruošti žemę pavasariniam sodinimui. Laiku patręšta žemė pavasarį atsidėkoja gausiu derliumi. Per augimo sezoną nualintas dirvožemis turi būti atgaivintas ir atnaujintas. Kiekvienam augalui reikia skirtingų trąšų, todėl suplanavus, kur kokias daržoves sodinsite, žemę galima paruošti pagal augalo poreikius.

Jeigu dirvožemis per rūgštus, rudenį reikėtų nukalkinti klintmilčiais, gesintomis kalkėmis, kreida, pelenais, maltais kiaušinių lukštais ir pan. Tokiu būdu neutralizuojama dirvos reakcija, pagerinama struktūra, biologinis aktyvumas, padaugėja maisto medžiagų.Jeigu dirvožemis per daug šarmingas, įterpkite pušų spyglių, smulkintos žievės ar durpių. Į 1 m2žemės įterpkite5–6 kg perpuvusio mėšlo arba 3–4 kg komposto, apie 300 g pelenų.

Rudenį svarbus kalis irfosforas. Kalis skatina mikroelementų pasisavinimą, paspartina augimą ir didina augalų atsparumą šalčiui. Kalio trąšomis patartina tręšti rudenį (200–300 g/m2). Kalio trąšos tinka visiems augalams ir bet kokiam dirvožemiui. Fosforo junginiai skatina šaknų vystymąsi, didina augalų atsparumą grybinėms ligoms, pagreitina žaizdų gijimą. Dažniausiai naudojamas paprastas superfosfatas. Šios trąšos tinka visų tipų dirvožemiams. Į ruošiamas lysves galima įterpti ir azoto, tačiau jo reikia labai nedaug.

Rudenį patręštoje lysvėje geriau ištirpsta visos medžiagos, o tai skatina geresnį augalų įsišaknijimą pavasarį. Tuomet pavasarį augalas yra atsparesnis ligoms, paankstėja vegetacija. Patręštą lysvę reikėtų supurenti ar lengvai perkasti, kad gautų oro ir drėgmės, suaktyvėtų mikroorganizmai. Kenkėjai, kurie ruošiasi žiemoti dirvoje, purenant „išmetami“ į viršų, nespėja prisitaikyti ir žūsta. Jeigu lysvės paruošiamos prieš žiemą, pavasarį reikės tik supurenti jau paruoštas lysves, iškasti duobutes ir susodinti daigus ar pasėti sėklas.

 

Elena Matiukaitė

Rekomenduojami video