Šeštadienį atėjusi į ganyklą, nuo pamatyto vaizdo moteris neteko žado. Ožkas Gigaičiai augina jau keletą metų. Prie pat namų jos ganosi visą vasarą ir rudenį. Ganyklų elektriniu piemeniu šeima netverdavo ir į tvartą nakčiai jų nevarydavo, nes daug metų vilkai Stalgo kaimą aplenkdavo.
„Tai mano dukros ožkytės. Jas mes parsivežėme iš Tauragės. Nuo pat pirmos dienos jos buvo labai jaukios ir meilios. Mūsų šeima jas taip pamilo, kad nusprendėme jas pasilikti ir niekam jų neparduoti, kad ir kas benutiktų. O štai kaip atsitiko“, – gailėjo ožkų moteris.
Iš viso Grigaičių ganykloje ganėsi dvi ožkos ir keturi jų jaunikliai. Viena ožka su dviem savo ožiukais vilkų dantų išvengė. Bet po tokios vilkų atakos jų lauke nakčiai šeimininkė nebepalieka – didžiulė tikimybė, kad vilkai grįš.
Moteris sakė nereikalausianti žalos atlyginimo, bet nori perspėti kitus, kad aplinkinių kaimų gyventojai pasirūpintų savo gyvulių saugumu, kurie dėl šilto rudens dar laikomi lauke.
„Baisiausia, kad vilkai atėjo taip arti namų. Nuo ganyklos iki mano namų – vos 200 metrų. Kaip nuo šiol rytais reikės važiuoti dviračiu į darbą? Juk nemažą kelio atkarpą reikia įveikti miškingu keliu. Iš pradžių plaukai šiaušdavosi nuo elnių baubimo, o dabar dar ir vilkų reikės bijoti. Jau dabar važiuojant mišku nuo kiekvieno trakštelėjimo širdis į kulnus nusirita“, – nuogąstavo moteris.
Paguosti galime bent tuo, kad vilkų medžioklės Lietuvoje jau prasidėjo ir tęsis iki balandžio 1 dienos. Kasmet aplinkos apsaugos ministras pasirašo įsakymą, kiek vilkų leidžiama sumedžioti būtent tą sezoną.
Praėjusiam medžioklės sezonui buvo nustatytas 110 vilkų limitas, tačiau sumedžioti 102. Reikia pasakyti, kad ankstesniais metais buvo nustatomi daug mažesni limitai. Leidžiamą skaičių medžiotojai pasiekdavo anksčiau ir vilkų medžioklės sezonas būdavo nutraukiamas anksčiau laiko.
Šiemet Aplinkos ministerija leido per 2019–2020 m. medžioklės sezoną nušauti dar daugiau – 120 vilkų. Skelbiama, kad nuo spalio 15 iki 28 dienos šalyje jau sumedžiotas 21 vilkas. Rietavo savivaldybėje patiesti net du pilkakailiai, tačiau Plungės rajone nenušautas nė vienas.
Norėdamas išsiaiškinti, kodėl taip yra, „Žemaitis“ bandė susisiekti su Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko Sauliaus Vengalio, tačiau pirmadienį telefonu jis buvo nepasiekiamas. Pavyko pakalbinti buvusį šios draugijos vadovą Zenoną Vaištarą.
Jis kalbėjo, kad vilkai mūsų rajone negyvena, todėl ir sumedžioti kokį esą labai sunku. O bėdų ūkininkams ir kaimo žmonėms dažniausiai esą pridaro pro šalį kartu su savo jaunikliais traukiantys ir juos medžioti mokantys pilkakailiai.
Medžiotojas dėmesį atkreipė ir į tai, kad lauke laikomus gyvulius kartais užpuola ir laukiniai šunys ar lūšys. Esą tiksliai atsakyti, nuo kokio žvėries dantų ir nagų krito gyvulys, gali tik veterinaras.
Nijolė JANKUVIENĖ