Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Velykos su ukrainietiškais kiaušiniais

Lietuvos kiaušinių gamintojai piktinasi, kad į rinką plūstantys ukrainietiški kiaušiniai daro spaudimą kainoms, o ateityje, jeigu situacija nepasikeis, gali tapti rimta grėsme paukštynams. Tai esą nesąžininga ir vartotojų atžvilgiu, nes Ukrainoje vištos auginamos ne pagal ES standartus. Tai nurodoma ant pakuočių, tačiau vargu ar visi pirkėjai į tai atkreipia dėmesį. Norėdami išvengti nuostolių, kai kurie gamintojai jau išpjovė dalį vištų pulkų.

Renkasi pigesnius

Ant tautiečių Velykų vaišių stalo bus nemažai išmargintų ukrainietiškų kiaušinių. Jų mūsų rinkoje ypač padaugėjo prieš Velykas. Ukrainietiški kiaušiniai, nors ir pažymėti, kad vištos auginamos ne pagal ES standartus, keliauja į vartotojų krepšelius – jie pigesni už lietuviškus, o kaina ne vienam pirkėjui daug svarbiau nei nuoroda ant pakuotės. Juolab kad ne kiekvienas studijuoja prekių etiketes.

Kiaušinių gamintojai jau kuris laikas garsiai skundžiasi, kad ukrainietiški kiaušiniai gali tapti rimta grėsme paukštynams, jeigu jų bus dar daugiau įvežta į mūsų šalį. Kiek žinoma, nuo 2018 metų į Lietuvos prekybos tinklus ukrainietiškus kiaušinius tiekia viena Latvijoje registruota įmonė.

Pagal dar 2014-aisiais sudarytą ES ir Ukrainos asociacijos sutartį ukrainiečiams yra suteiktos prekybos lengvatos. Be kitų prekių, Ukrainai leista į ES eksportuoti ir nustatytą bemuitį kiekį kiaušinių. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, 2019 metais į ES pagal šią tarifinę kvotą iš Ukrainos galima importuoti 5 400 tonų (kiaušinio su lukštu ekvivalentu), taikant nulinį muito tarifą.

Mūsų kiaušinių gamintojų manymu, jų į ES rinką patenka daug daugiau. Jie taip pat užsimena, kad kitos ES šalys neva sugeba išvengti didelio ukrainietiškų kiaušinių srauto, o Lietuva ir Latvija esą plačiai atveria duris.

Bendrovės nuotr.

Teisėta, bet ar teisinga?

Kiaušinių gamintojai sutinka, kad ukrainietiški kiaušiniai įvežami teisėtai, tik ar tai teisinga mūsų gamintojų ir vartotojų atžvilgiu?

Mūsų kiaušinių gamintojams šiemet ir taip nesaldu – dėl pabrangusių grūdų, padidėjusios elektros kainos ir kt. išaugo ir kiaušinių gamybos savikaina. Tačiau didmeninė kiaušinių kaina nepakilo. Tam esą įtakos turi ir ukrainietiškų kiaušinių invazija.

Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis pripažino, kad kiaušinių gamintojai išgyvena ne pačius geriausius laikus. Kai kurie sumažino vištų pulkus, kad išvengtų nuostolių, ir laukia geresnių laikų, tikisi, kad galbūt sumažės grūdų kaina arba kas nors pasikeis rinkoje.

„Šiemet didmeninė kiaušinių kaina gerokai žemesnė, nei buvo pernai ir ankstesniais metais, o gamybos savikaina išaugo apie 20 proc. Tokios kainų žirklės nepalankios gamintojams“, – konstatavo V.Tėvelis.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) atliekamų statistinių tyrimų duomenimis, 2019-ųjų 14 savaitę (04 01–07), palyginti su 13 savaite, vidutinė L dydžio kiaušinių kaina mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse sumažėjo vos 0,64 proc., o didmeninė (gamintojo) kaina – 0,29 proc. (iki 0,73 euro už 10 vienetų).

Tačiau pigesnių M kategorijos kiaušinių mažmeninė kaina analizuojamu laikotarpiu padidėjo 1,45 proc. – iki 1,4 euro už 10 vienetų. o didmeninė – 0,75 proc. (iki 0,67 euro už 10 vienetų).

Portalo produktukainos.lt duomenimis, šių metų balandžio viduryje, Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse narvuose laikomų vištų L dydžio 10 kiaušinių vidutiniškai kainavo 1,56 euro, o M dydžio – 1,41 euro. Pernai tuo pačiu laikotarpiu dideli kiaušiniai buvo 3 centais pigesni, o vidutiniai – 5 centais brangesni. Turgavietėse kovo mėnesį 10 kiaušinių vidutiniškai kainavo 1,88 euro.

Ekspertai prognozuoja, kad, atsižvelgiant į praėjusių metų to paties laikotarpio tendencijas, kiaušinių kaina mažmeninės prekybos tinkluose artimiausiu laikotarpiu turėtų išlikti stabili arba truputį sumažėti.

Bendrovės nuotr.

Priekaištai prekybininkams

Žemaitijoje veikiančio Vyturio paukštyno direktoriaus pavaduotojas Justinas Paulauskas tvirtino, kad dėl pigesnių ukrainietiškų kiaušinių mažėja paukštynų apyvarta, prastėja konkurencinės sąlygos.

„Kai kurie prekybos centrai visus metus prekiauja kiaušiniais iš Ukrainos, kur vištos laikomos ne pagal Europos Sąjungos standartus. Ten gali būti kitokie lesalai, kitokios antibiotikų programos ir pan. Kalbėjomės su prekybininkais, bet jie rodo europinius popierius, pagal kuriuos leidžiama įvežti kažkokį kiekį kiaušinių, nes reikia padėti Ukrainai“, – sakė paukštyno atstovas.

Gamintojų manymu, vištų, auginamų ne pagal ES standartus, kiaušiniai mūsų vartotojams neturėtų būti pardavinėjami. „Buvo kreiptasi į Europos Komisiją, ši atsakė, kad ukrainietiškais kiaušiniais galima prekiauti, tik reikia nurodyti, kad jie neatitinka ES standartų. Tokiu būdu atsakomybė primetama vartotojui: esą tegu jis pats nusprendžia, kaip elgtis. O pirkėjai žiūri į kainą ir neskaito, kas, kur ir kaip tuos kiaušinius pagamino. Yra informacijos, kad pernai į ES buvo įvežta per 200 mln. ukrainietiškų kiaušinių. Kalbama, kad jų daugiausia patenka į Latviją ir Lietuvą, kitų šalių prekybos centrai esą jų nepriima, nes palaiko savo gamintojus“, – aiškino vienas iš Vyturio paukštyno vadovų.

Pasak J.Paulausko, mūsų vartotojų atžvilgiu yra nesąžininga į rinką tiekti vištų, kurios auginamos ne pagal ES standartus, kiaušinius. Jis priekaištavo prekybininkams, kurie prekiauja tokiais kiaušiniais. „Ką tuomet reiškia prekybininkų įsipareigojimai dėl kokybės standartų, kad nuo 2025 metų jie prekiaus tik ant kraiko laikomų vištų kiaušiniais? O kodėl dabar jie elgiasi kitaip? Tiesa, viename prekybos tinkle ukrainietiškų kiaušinių nerasi“, – pabrėžė pašnekovas.

Nelygiavertės sąlygos

V.Tėvelis atkreipė dėmesį, kad kiaušinių gamybos savikaina Lietuvoje ir Ukrainoje skiriasi apie 30 proc. „Tai ženklus skirtumas. Ukrainos gamintojai, nesilaikydami Europos Sąjungos standartų, gali į rinką tiekti pigius kiaušinius. O mūsų vartotojai, nežinodami visų niuansų, tuos kiaušinius perka kaip pagamintus pagal europinius reikalavimus. Kai kuriuose prekybos tinkluose ukrainietiški kiaušiniai pardavinėjami ištisus metus, viename iš jų jie dominuoja, kituose prekybos tinkluose jų atsirado prieš Velykas“, – sakė Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas.

V.Tėvelis

Jis priminė, kad mūsų gamintojai patyrė nemažai išlaidų gerindami vištų laikymo sąlygas. To privalomai reikalavo Europos Komisija.

„Pirmiausia jie turėjo pakeisti narvus, apie 30 proc. padidinti paukščiams skirtą plotą. Tokioms investicijoms reikėjo imti kreditus. Be to, reikėtų įvertinti, kad, pagerinus paukščių laikymo sąlygas, 25–30 proc. sumažėjo gamybinių pastatų našumas. Skirtumas ir tas, kad Europos Sąjungoje uždrausta naudoti gyvulinės kilmės lesalų komponentus, reikia pirkti brangesnes sojas. Pas mus galioja griežti reikalavimai dėl antibiotikų naudojimo, o trečiose šalyse dėl to yra laisviau. Dar svarbu ir tai, kad Ukraina – grūdų šalis, čia pigesni lesalai“, – nelygiavertes gamybos sąlygas vardijo V.Tėvelis.

Jis pabrėžė, kad dabar dėl pigesnių ukrainietiškų kiaušinių mūsų gamintojai jaučia spaudimą mažinti kainas. „Jeigu ateityje bus leista įvežti vis daugiau ukrainietiškų kiaušinių, paukštynams iškils nemaža grėsmė“, – perspėjo Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas.

Ukraina turi lengvatų

 Kamilė Petškevičiūtė. nuotrauka

Kamilė Petškevičiūtė, VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė

VMVT žinomos Lietuvos paukštininkystės asociacijos reiškiamos abejonės dėl Ukrainos paukštininkystės sektoriuje taikomų vištų dedeklių gerovės standartų užtikrinimo, kurie galbūt nėra lygiaverčiai taikomiems Lietuvos paukštynuose. ES teisės aktais nustatytų aukštos gerovės sąlygų taikymas Lietuvos paukštynuose didina kiaušinių savikainą, dėl to galbūt susidaro nelygiavertės konkurencijos sąlygos. VMVT supranta problemą, tačiau trečiųjų šalių įmonių patvirtinimo ir leidimų importuoti į ES klausimai – išskirtinai Europos Komisijos prerogatyva.

Pagal 2014 m. gegužės 29 d. sudarytą ES ir Ukrainos asociacijos sutartį yra įsipareigota siekti per 10 metų pereiti prie laisvo prekių judėjimo tarp ES valstybių narių ir Ukrainos. Įgyvendinant šią sutartį ir siekiant mažinti tarifinius barjerus, Europos Komisija Ukrainai yra suteikusi papildomų prekybos lengvatų – kiaušinių sektoriuje nuo 2014 m. Ukrainai leista naudoti ir valdyti nustatyto dydžio importo tarifinę kvotą su nuliniu muito tarifu. Pavyzdžiui, 2019 m. į ES pagal šią tarifinę kvotą iš Ukrainos galima importuoti 5 400 tonų (kiaušinio su lukštu ekvivalentu), taikant nulinį muito tarifą.

Kiaušiniai į ES gali būti importuojami tik iš įmonių, kurios yra patvirtintos prekybai su ES, t. y. tokių įmonių, kuriose užtikrinami ES teisės aktais nustatyti veterinariniai sanitariniai reikalavimai ir gaminami produktai atitinka ES teisės aktais nustatytus saugos reikalavimus. Trečiųjų šalių įmonėms patvirtinimus eksportui į ES suteikia atsakingos Europos Komisijos institucijos.

Europos Komisija šiuo metu yra suteikusi veterinarinį patvirtinimą 3 kiaušinių pakavimo ir 4 kiaušinių gaminių gamybos įmonėms Ukrainoje. Pastebėtina, kad per Lietuvos pasienio veterinarijos postus kaušiniai iš Ukrainos nėra importuojami, mūsų rinką jie pasiekia per Latviją arba Lenkiją. Šiose šalyse yra atliekama importuojamų produktų pasienio veterinarinė kontrolė ir, jeigu patikrinimo metu nenustatoma neatitikimų, jiems suteikiama teisė laisvai cirkuliuoti ES valstybių narių bendroje rinkoje. VMVT duomenimis, nuo 2018 m. į Lietuvos prekybos tinklus ukrainietiškus kiaušinius tiekia viena Latvijoje registruota įmonė.

VMVT vykdo reguliarią šių kiaušinių veterinarinę kontrolę Lietuvos prekybos subjektuose, atkreipdama dėmesį į privalomą nuorodos „auginimo būdas yra ne EB standartas“ pateikimą.

Kartu norime pabrėžti, kad dar 2018 m. Žemės ūkio ministerija raštu informavo Lietuvos paukštininkystės asociaciją ir VMVT, kad sprendimą dėl maistinių kiaušinių importo į ES rinką yra priėmusi Europos Komisija, todėl VMVT negali uždrausti prekybos tokiais kiaušiniais, jeigu nebuvo pažeisti ES galiojančių teisės aktų reikalavimai.

Manome, kad keliamas klausimas dėl nelygiaverčių konkurencijos sąlygų, leidžiant Ukrainos paukštininkams gaminti kiaušinius taikant žemesnius nei ES vištų dedeklių gerovės reikalavimus, turi būti keliamas tik kreipiantis į Europos Komisiją.

Rekomenduojami video