Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaismedžiai nuo vaisių nelūš

Koks šiais metais soduose užderės derlius, sodininkai dar neprognozuoja. Šiuo metu žinoma, kad mažiausiai užderės kaulavaisių.

Baiminasi krušos ir škvalo

Būsimo obuolių derliaus neprognozuoja Prienų rajono sodininkė Sigita Momgaudienė. Ji teigė, kad gegužės mėnesį iškritęs sniegas pakenkė obelų žiedams, jie pašalo ir parudavo. „Gamta nuolat iškrečia išdaigų. Šiais metais nebuvo nei žiemos, nei pavasario. Todėl sudėtinga nuspėti, kokio derliaus sulauksime. Gali užeiti sausra ar kruša ir obuolių nebus“, – mintimis pasidalijo Sigita. Ji augina tarp Lietuvos sodininkų populiarias obuolių veisles „Auksis“ ir „Bogatyr“. Derlingais metais obelys atseikėdavo 100–200 tonų obuolių.

To paties rajono sodininkė Rasa Skučienė sakė, kad derlių bus galima skaičiuoti tuomet, kai jis bus sandėliuose. „Dar anksti kalbėti apie derlių. Juk stebime įvairių gamtos anomalijų. Labiausiai bijome škvalo su kruša“, – kalbėjo moteris. R.Skučienė, prižiūrinti 6 ha obelų ir kriaušių sodą, teigė, kad šiais metais obelys žydėjo neįprastai ilgai, iki birželio pradžios, susidarė daug užuomazgų. Jei viskas klostysis sklandžiai, sodininkė tikisi neblogo obuolių derliaus. Ankstesniais metais obelys sunokindavo 60–80 tonų obuolių. O štai kriaušių derlius turėtų būti menkas, kaip ir praėjusiais metais. Pasak pašnekovės, žydint kriaušėms buvo vėsoka, žiedų neapdulkino bitės.

Bijo gamtos anomalijų

Pasvalio rajono Aukštikalnių soduose derlingais metais surenkama iki puspenkto tūkstančio tonų obuolių. Praėjusiais metais buvo surinkta 1 400 tonų. Kokio derliaus tikimasi šiais metais? UAB „Aukštikalnio sodai“ direktorius Arvydas Paškevičius mano, kad rekordinio derliaus nebus. Visi bendrovėje auginami medeliai gražiai žydėjo, tačiau vaisius mezgė nevienodai. Tai lėmė veislė ir augimo vieta. „Koks bus derlius, dabar sunku išburti. Jeigu nebus krušos ir škvalo, turime sulaukti stipraus vidutinio derliaus“, – sakė pašnekovas.

Pasak UAB „Aukštikalnio sodai“ direktoriaus, kuomet vyrauja tropinė oro temperatūra, soduose kosminiu greičiu vystosi ligos ir kenkėjai. Šiuo metu didelį pavojų sodams kelia obeliniai vaisėdžiai, kurie pažeidžia obelų vaisius.

Naujamiesčio ūkininkas Rimantas Urbonavičius drauge su žmona Vaiva valdo 48 ha ūkį. Jie augina desertines obuolių veisles ir apie derlių kol kas nekalba. „Prieš kelias dienas kai kuriuose Lenkijos regionuose praūžė audros su kruša, padarydamos didelių nuostolių ne tik obelų, bet ir kriaušių bei vyšnių sodams. Stebint šią situaciją nėra ramu ir mums. Sėdime tarsi ant parako dėžės“, – sakė Vaiva. Moteris tvirtino, kad dėl šalčių praeitais metais obelys subrandino menką derlių.

Mažina sodą

Apie tai, kad sodininkystė nėra perspektyvus verslas, vis garsiau kalba sutuoktiniai Bronė ir Juozas Zarembos, ūkininkaujantys Ukmergės rajone. Šiais metais vaismedžių sodą, puoselėtą daugiau nei du dešimtmečius ir užimantį apie 3,5 ha ploto, ūkininkai pradėjo mažinti. Pasak Bronės, sodai – ilgalaikė investicija. Jų priežiūra reikalauja labai daug rankų darbo, o norinčiųjų dirbti nėra. „Nors mūsų sode išaugintų obuolių skonis ypatingas, jų pardavimo kaina, lyginant su atvežtine produkcija, – žema. Lietuviški obuoliai savo išvaizda niekada neprilygs atvežtiniams, kuriais žavisi pirkėjai. Liūdna. Todėl nusprendėme nemažą dalį obelų išpjauti ir nebeatsodinti“, – atviravo ūkio šeimininkė.

Sutuoktiniai pastebi, kad dėl klimato kaitos išsibalansavo obelų žydėjimo laikas. Kai kurios ankstyvųjų veislių obelys nepražydo iki šiol. Todėl jie neprognozuoja, kiek šiais metais produkcijos atseikės jų auginami vaismedžiai. B. ir J.Zarembos sakė, kad šiais metais žydintiems sodams trūko šilumos, todėl beveik nebuvo bičių ir jos neapdulkino žiedų. Dėl šios priežasties vaismedžiai prasčiau užmezgė vaisius. „Manau, kad daugiau vaisių užderės ant senesnių veislių kriaušių. Šiais metais vyšnios žydėjo gausiai, bet matosi, kad uogų bus mažai. Taip pat ir su slyvomis“, – sakė ūkininkė.

Rekordų nesiekia

Tuo tarpu Anykščių rajone ekologinį vaismedžių sodą prižiūrinti Vijolė Beleškaitė-Aleknavičienė džiaugėsi, kad šių metų orai yra palankūs obelims ir kriaušėms. „Tikiuosi, jog derlius bus geras, šalnų išvengėme. Kokio derliaus sulauksime, tokiu ir pasidžiaugsime. Rekordų niekada nesiekiame“, – sakė moteris, auginanti įvairias senųjų veislių obelis ir kriaušes.

Pasak V.Beleškaitės-Aleknavičienės, po 2017 metų jos prižiūrimos kriaušės ir obelys pradėjo nokinti didesnį derlių. Ji stebisi, kad kriaušės, kurios pramečiuodavo, dabar dera kiekvienais metais. Trejus metus iš eilės jos veda puikų derlių. „Praėjusiais metais buvo apšalę obelų žiedai, todėl vaisiai buvo ne itin išvaizdūs. Tačiau jei ant ekologiškų obuolių yra vienas ar kitas taškelis, jokios tragedijos nematome. Juk mes sodo nepurškiame, todėl obuoliai ir kriaušės neatrodo idealiai, bet jų skonis – pasakiškas“, – sakė moteris.

Rokiškio rajono sodininkės Editos Kastanauskienės obelų sodui – 30 metų. „Žydinčių obelų šalnos nepakando. Obelys, kurios nepramečiuoja, žydėjo gausiai. Jei nebus jokių stichijų, turėtume sulaukti gero obuolių derliaus“, – sakė E.Kastanauskienė. Ji prižiūri dar ir jauną kaulavaisių sodą, kuriame auga slyvos ir trešnės. Sodininkė teigė, kad ankstyvųjų slyvų veislių žiedeliai pašalo, o vėlyvųjų – ne, todėl derlius bus menkas. Trešnių taip pat. „Kadangi vyšnių ir trešnių sodui tik ketvirti metai, didelio derliaus nesitikiu. Jų bus tik paragavimui“, – teigė moteris.

Tikisi vidutinio derliaus

Vitalija Kuliešienė, Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė

Praėjusiais metais šalnos sunaikino 80 proc. obuolių derliaus, šiųmetinis sniegas taip pat pakenkė žiedams. Gerai, kad šalnos nesiekė 7 laipsnių ir nenušaldė žiedų. Šiais metais sąlygos užuomazgoms megztis buvo geros. Sodininkai tikisi vidutinio obuolių derliaus. Šiais metais nebus trešnių, kai kurių veislių slyvų, vyšnių. Tikimasi sulaukti ne per didžiausio kriaušių derliaus.

Rekomenduojami video