Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Užsienyje kelių eismo taisykles pažeidė ūkininko lengvojo automobilio... priekaba

Pažeidimo padarymu apkaltintas šalyje, kurioje nėra net buvęs, Drąseikiuose gyvenantis ūkininkas sako dar labiau praradęs pasitikėjimą savo šalimi ir jos institucijomis.

„Tai yra legalus reketas“

„Pasirodo, tu gali gulėti namuose ir net kojos iš savo sodybos nekelti, bet tapti pažeidėju, o vėliau tapti baudžiamosios bylos proceso dalyviu“, - sako Drąseikiuose su šeima gyvenantis 45 metų Vidas Kavaliauskas. Dviejų nepilnamečių vaikų tėvas sako praradęs saugumo jausmą po to, ką teko patirti susidūrus su šalies teisėsauga. Biržų rajono apylinkės teisme išnagrinėta baudžiamoji byla dėl piniginės sankcijos Vidui Kavaliauskui pripažinimo ir vykdymo.

Teismas nutarė pripažinti Lietuvos Respublikoje Austrijos Respublikos Deutschandsberg apskrities viršininko administracijos sprendimu Vidui Kavaliauskui paskirtą baudą. Jis įpareigotas į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą per du mėnesius sumokėti 70 eurų. Pažymėta, kad gera valia nesumokėjus baudos ji bus išieškota priverstinai.

„Tai yra legalus reketas“, - tvirtino V. Kavaliauskas, kuris niekada nėra buvęs Austrijoje, tačiau yra nubaustas už vairavimo taisyklių pažeidimus. Vyrui apmaudžiausia, kad Lietuvoje niekam nebuvo įdomu, kaip tai nutiko. Teismas vadovavosi abipusio pripažinimo finansinėms baudoms Europos Sąjungoje taikymo principu.

V. Kavaliauskas teigia nutarimo nebeginčysiantis, nes bylinėjimasis dėl 70 eurų atimtų pernelyg daug laiko ir nemažai kainuotų pinigų bei sveikatos. Tačiau jo istoriją verta paviešinti, mat nuo to, kas nutiko, nė vienas nėra apsaugotas.

Telefoninis skambutis iš teismo

V. Kavaliauskas gavo laišką iš Austrijos. Nunešęs laišką vertėjui drąseikiškis apstulbo sužinojęs, kad jis neva 2015 metų gruodžio 2 dieną Austrijoje pažeidė kelių eismo taisykles. Kadangi nei pats ūkininkas, nei jo kokia nors transporto priemonė Austrijoje niekada nėra buvę, žmogus į du gautus laiškus dėl paskirtos baudos sumokėjimo nereagavo. „Kreipiausi į policiją, klausiau, kaip elgtis, ten išgirdau – nei tu važiavai, nei rūpinkis“, - pasakojo vyras. Jis taip ir darė – baudos už nepadarytą pažeidimą nemokėjo. Tada sulaukė telefoninio skambučio iš Biržų rajono apylinkės teismo. Išgirdo, kad bus nagrinėjama baudžiamoji byla dėl jo nesumokėtos baudos.

„Suprantu, kad skambino taupydami laiką, nes nebūtų išlaikę nustatyto termino tarp bylos nagrinėjimo ir pranešimo. Vėliau, likus gal dviem dienoms iki teismo posėdžio, gavau ir pranešimą raštu“, - pasakojo vyras.

„Vežiojo“ pavojingus krovinius?

Paaiškėjo, kad užsienyje kelių eismo taisykles pažeidė V. Kavaliausko lengvojo automobilio... priekaba. Būtent drąseikiškio automobilio priekabos numeriai buvo užfiksuoti ant eismo taisyklių nesilaikiusio ir pavojingus krovinius Austrijoje vežusio automobilio. „Bauda už elgesį, pažeidžiantį kelių eismo taisykles, įskaitant taisyklių dėl vairavimo ir poilsio laiko bei taisyklių dėl pavojingų krovinių pažeidimus“, - teismo nutartyje minima padaryto pažeidimo esmė.

„Niekada nesu paskolinęs priekabos ilgesiam laikui negu dienai. Tai per tiek laiko ji į Austriją nebūtų nutempta. Iš kitos pusės, aišku, kad pažeidimas padarytas ypatingus krovinius gabenusios „fūros“, nes kitų automobilių poilsio laiko niekas nekontroliuoja“, -sako V. Kavaliauskas.

Tai gali nutikti kiekvienam

Pasak V. Kavaliausko, jam dabar išties neramu, nes teisme jis išgirdo prokuroro mintis, kad galėjo būti panaudoti ne tik nukopijuoti jo transporto priemonės, bet ir asmens duomenys. „Skųstis toliau neketinu, bet ar galiu būti ramus, kad negausiu žinios ne apie dešimtimis, o galbūt tūkstančiais skaičiuojamą baudą ar padarytą nusikaltimą“, - kalba ūkininkas. Tačiau dabar jis nutaręs laikytis principo, kad tiems, kurie svetimu vardu ar turto duomenimis naudojasi, viskas grįš bumerangu.

Iš tiesų, anot V. Kavaliausko, kiekvienam gali taip nutikti, tačiau valstybė turi nebūti abejinga užsienyje apkaltintiems savo piliečiams. Valstybei ir jos institucijoms už įstatymo ir tarptautinių susitarimų raidę labiau turi rūpėti žmogus. Jį bausti turėtų leisti tik tuomet, kai pažeidimas akivaizdus, o ne paremtas tik, pavyzdžiui, automobilio numerių skaičiais.

Juk nuolat daugėja atvejų, kai į Lietuvą atkeliauja baudos, paremtos tokiais numeriais, kai skaičiai vienodi keliose šalys kartu su medžiaga.

Daugėja liudijimų, kad užsienyje „veikantys“ lietuvaičiai keliuose lekia nepaisydami taisyklių, o savo transporto priemonių valstybinius numerius „patobulina“ – užklijuoja ar tiesiog užtepa dažais kai kuriuos skaičius. Tad gali būti ir atsitiktinumas, kad suklastotas numeris sutampa su Lietuvoje gyvenančio ir kojos iš šalies neiškeliančio žmogaus automobilio numeriu.

Versijų gali būti ne viena, tačiau nuo jų V. Kavaliauskui nėra ramiau. Jis jaučiasi neginamas valstybės, pirmenybę teikiančios Europos Sąjungos įstatymams, o ne savo šalies piliečiams.

Alfreda Gudienė

 

Rekomenduojami video