Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Urėdijose įsibėgėja miškų sodinimo darbai

Miškų sodinimo darbai urėdijose prasidėjo kovo antroje pusėje ir bus baigti iki balandžio pabaigos. Šiemet planuojama atkurti daugiau nei 9 000 ha iškirstų ir įveisti beveik 600 ha naujų miškų.

Atkuria ir įveisia

Generalinės miškų urėdijos Miško atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjas Darius Stonis sakė, kad miškininkai atkurdami ar įveisdami mišką sodina vietines medžių rūšis (pušis, egles, ąžuolus, klevus, beržus, juodalksnius, liepas ir kt.). Kokias jas sodinti, nusprendžiama atsižvelgiant į apsodinamo ploto dirvožemio derlingumą ir jo užmirkimą. Sausose ir mažiau derlingose dirvose paprastai sodinamos pušys ir beržai. Derlingesnėse ir drėgnesnėse labiau tinka auginti egles, derlingiausios ypač tinkamos ąžuolams, o užmirkusiose galima sodinti juodalksanius. Atkuriant ir įveisiant miškus pasodinama 35–40 mln. medelių.

Miškams sodinti urėdijos kasmet sulaukia talkininkų. Balandžio 8 dieną vyko nacionalinis miškasodis. „Šios šventės iniciatorius garsus Lietuvos gamtininkas profesorius Tadas Ivanauskas siekė, kad visuomenė daugiau bendrautų su miškininkais, susipažintų su jų atliekamu darbu, suprastų miškininko profesijos reikalingumą, saugotų ir mylėtų mišką“, – sakė D.Stonis.

Milašaičių miške 2,2 ha ploto kirtavietėje buvo pasodinta apie 7 tūkst. eglaičių sodinukų. Organizatorių nuotr.

Miškasodžio darbai

Šį pavasarį Ukmergės miškų urėdijoje miškasodis prasidėjo kiek anksčiau nei įprastai. Sausesnės augavietės buvo pradėtos želdinti kovo pabaigoje. Pirmieji iš medelynų atkeliavo beržų, juodalksnių, pušų sodinukai. Iš urėdijos medelyno buvo pradėti kasti eglių sodmenys. Surūšiuoti ir paruošti sodinti daigai buvo išvežioti į girininkijas. Šiemet Ukmergės miškų urėdijoje planuojama atkurti 346,4 ha kirtaviečių ir įveisti 20,4 ha miško. Savaitgalinėje miškasodžio talkoje minėtoje urėdijoje buvo apsodintas 2,3 ha kirtavietės plotas. Sodinimo darbams panaudoti 5 000 pušų ir 2 800 eglių sodinukų.

Ypač daug talkininkų – 200 – sulaukė Šilutės miškų urėdija. Pasodinta 2,4 ha miško. Didžiąją daugumą sodinukų sudarė pušys (7,2 tūkst. vienetų). Eglių pasodinta 2,1 tūkst., beržų – 0,9 tūkst.

Į medžių sodinimo darbus įsitraukė ir politikai. Organizatorių nuotr.

Ignalinos miškų urėdija per miškasodį atkūrė 1,4 ha kirtavietę – pasodino 5,5 tūkst. pušų sodmenų. Šventėje dalyvavo 37 žmonės: Ignalinos rajono policijos komisariato pareigūnai su šeimomis, valstybės sienos apsaugos tarnybos Ignalinos rinktinės atstovai, Kazitiškio, Tauragnų seniūnijų gyventojai, urėdijos darbuotojai.

Nacionalinė miško sodinimo šventė vyko ir Plungės girininkijos, vadovaujamos girininko Algimanto Krajino, Milašaičių miške: 2,2 ha ploto kirtavietėje pasodinta apie 7 tūkst. eglių sodinukų. Talkoje dalyvavo Plungės ir Telšių rajonų savivaldybių administracijų atstovai, Telšių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojai, Žemaitijos nacionalinio ir Varnių regioninio parkų darbuotojai, Miškų tarnybos pareigūnai, Nacionalinės žemės tarnybos Telšių ir Plungės skyrių specialistai.

Jauniausia Plungės girininkijos talkininkė pasodino pirmąjį savo medelį. Organizatorių nuotr.

Įveisia naujų miškų

Telšių miškų urėdas Bronislovas Banys teigė, kad sodinti medelius – mieliausias iš visų ant miškininkų pečių gulančių darbų. Beje, ir prasmingiausias, nes matoma, kaip medžiai auga ir stiprėja. Šį pavasarį Telšių urėdija planuoja atsodinti 240 ha kirtaviečių, nes toks plotas buvo iškirstas pernai. Ketinama įveisti ir naujų miškų. Netinkamuose žemės ūkiui plotuose bus pasodinta 50 ha miško. Telšiškiai 2012-aisiais pirmieji šalyje pasodino 1 000 ha naujų miškų. Šiandien jie jau yra pasodinę 1 170 ha miško. Šio pavasario miškasodžiui planuojama panaudoti 710 tūkst. sodinukų. Iš jų eglaičių – 400 tūkst., pušelių – 110 tūkst., ąžuolų ir beržų – 40 tūkst., juodalksnių –120 tūkst.

Visi sodinukai užauginami urėdijos medelyne. Iš jo sodmenys parduodami ir privačių miškų savininkams. Jiems šiemet planuojama skirti apie 250–300 tūkst. sodinukų. Sodmenims auginti ir miškui sodinti urėdija naudoja tik savo lėšas, gautas už parduotą medieną. Pasak urėdo B.Banio, šiuo metu Europos Sąjungos ir kita valstybės parama miškui sodinti neskiriama, todėl urėdija kiekvienais metais miškams sodinti išleidžia apie 300 tūkst. eurų. O naujiems miškams įveisti ir želdinių priežiūrai nuo 2002 metų išleista per 2 mln. eurų.

Šilutės miškų urėdijos šventėje dalyvavo per 200 talkininkų, kurie pasodino 2,4 ha miško. Organizatorių nuotr.

 

Rekomenduojami video