Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Uniformos ir mauzoliejai

Kartais ima ir iškyla klausimas – reikia ar nereikia uniformų moksleiviams? Nuomonių yra visokių, bet vaizdas, kokio tipo žmonės ypač mėgsta uniformuotis, ganėtinai aiškus. Pavyzdžiui, mielai tai daro į Seimą norintis grįžti socialdemokratas milijonierius Bronius Bradauskas.

Laisvo pavyzdžio

Nuotraukoje, kuri daryta medžiotojų ir žvejų suvažiavime, matyti, kad ir susirinkimo pirmininkas, ir kitas prezidiumo narys – be uniformų. Mundurą vilki tik buvęs parlamentaras, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) turtuolis medžiotojas B.Bradauskas.

Šią nuotrauką atidžiai apžiūrėję kariškiai, policininkai, medžiotojai, miškininkai, ugniagesiai, geležinkelininkai ir urėdai sakė: nesama tokio pavyzdžio. Beliko paklausti paties politinio personažo, kieno uniformą jis vilkėjo renginyje. Išgirdus atsakymą daug kas tapo gerokai aiškiau. „Tai laisvo pavyzdžio medžiotojo uniforma. Kaip kas nori, taip tas daro“, – trumpai rėžė B.Bradauskas.

Kaip žinoma, uniformas mėgsta iškilios asmenybės. Viena tokių yra Afganistano kariškis ir politikas, buvęs viceprezidentas, spėjęs pakariauti ir sovietų okupantų pusėje, ir išvien su amerikiečiais Šiaurės aljanso pusėje prieš talibus, generolas Abdulas Rashidas Dostumas. Be to, kad yra įtariamas masinėmis žudynėmis, ponulis garsus ir savo apdarais. Tarptautiniai šaltiniai liežuviais plaka, kad jis netgi buvo pasisiūdinęs mundurą, už kurį mokėjo keliolika tūkstančių JAV dolerių. Štai kur galėtų prasisukti iš Marijos žemės emigruoti žadantis mūsų dizaineris Juozas Statkevičius, taip ir nesulaukęs Ramūno Karbauskio pažadėto užsakymo siūti tautines sermėgas ir nuometus.

Rusija. Scanpix nuotr.

Netilpo medaliai

Kitas žinomas politinis personažas, jaučiantis aistrą uniformoms, yra Rusijos Dūmos narys Vladimiras Volfovičius Žirinovskis. Prieš gerą dešimtmetį šis iškilus demagogas ir provokatorius, mėgstantis sakyti, kad jo mama ukrainietė, o tėvas juristas, televizijos laidoje pasirodė su vilkėdamas pulkininko mundurą. Apstulbusiam laidos vedėjui pasiteiravus apie negirdėtą ir staigiai padarytą karinę karjerą, V.Žirinovskis nesutriko – atkirto, kad jau turėtų būti generolas, tik imperijos gynybos ministerijos klerkai popierių dar nespėję sutvarkyti.

Pomėgis puoštis antsiuvais, akselbantais ir epoletais bei ordinais yra didis dalykas. Kai neva labai gedinti tauta laidojo Komunistų partijos generalinį Leonidą Iljičių Brežnevą, ordinai ir medaliai buvo nešami jam įkandin ant raudonų pagalvėlių, nes netilpo susegami ant įkapių.

Mokiniai pranoksta mokytojus, tad komunistinės Šiaurės Korėjos karininkija jau įsigudrino segtis apdovanojimus ne tik ant krūtinės (mat ji nėra tokia plati, kad ant jos tilptų visi įvertinimai už nuopenus), bet ir ant nugaros bei kelnių.

Šiaurės korėja . Scanpix nuotr.

Deja, be privilegijų

Baltarusijos „backa“ Aliaksandras Lukašenka savo sūnelį Nikolajų prie uniformos ir karininkų regalijų pratina nuo vaikystės. Nereikia būti baigus kadetų mokyklą – tenykštis, o gal svetimšalis statkevičius pasiūdins norimą reikiamo laipsnio apdarą ir dar net gal kokią dekoratyvinę špagą duos dovanų.

Tačiau B.Bradauskas eina savo keliu. Nėra žmogui kada laukti valdiško munduro, o ir standartai erzina. Laisvos formos uniforma – gera pradžia, nors, kaip pripažįsta socialdemokratų patriarchas, ir nesuteikia jokių faktinių privilegijų. Tad reikia rūpintis pačiam. Vėliau „laisva forma“ sau turėtų būti įteikiami ir ordinai, medaliai bei premijos. Juk naujasis LSDP lyderis Gintautas Paluckas gali ir nesusiprotėti jais apdovanoti. Nereikia kuklintis, galima ir paminklą sau gyvam esant pasistatyti. Precedentas bemaž yra. Nukvakę velionio prezidento, LKP CK sekretoriaus Algirdo Mykolo Brazausko gerbėjai, jam gyvam dar esant, mokyklą jo vardu pavadinti įsigudrino. Nieko čia blogo – juk Egipto faraonai irgi savo garbei piramides statė. Jeigu iš savų, galima ir mauzoliejų įrengti – gal bus turistų traukos centras ir bent keli centai į biudžetą įkris. O kol kas gal nors iškilūs dizaineriai neemigruos, kol yra ką siūdinti.

 

Rekomenduojami video